Pardus’ta Online Radyo Dinlemek

Pardus altında nasıl İnternet radyo yayınlarını dinleyebilirim? İşte, pek çok kullanıcının sorduğu bir soru. Aslında tek cevabı olmayan bir soru. Çünkü sevdiğiniz radyo istasyonlarını dinlemenin tek değil, birçok yolu mevcut. Her biri bir diğerinden kolay, kullanışlı olan bu uygulamaların bazıları Pardus depolarında bulunurken, bazılarıysa Pardus ile yüklü olarak geliyor.

İsterseniz basit bir arayüz, isterseniz GTK ile geliştirilmiş, isterseniz Qt ile geliştirilmiş arayüze sahip bir uygulama… “Yok, ben arayüz sevmiyorum. Görünüme ayıracak fazladan RAM yok bende.” diyorsanız, o zaman da konsoldan dinleyeceğiz.

Sıradan başlayalım. Ben örnek olarak Power Türk isimli radyo kanalını kullanacağım. Adresi, siz de denemelerinizde kullanabilirsiniz.

Amarok ile İnternet Radyoları

Pardus ile yüklü gelen en yetenekli müzik oynatıcılardan biri olan Amarok ile online radyo dinlemek diğerleri içinde neredeyse en kolay olan.

Tek yapmanız gereken, üst menüden Parça listesi > Müzik Yayını ekle seçeneğine tıklamak. Sonra, gelen ekrana radyo istasyonun adresini yazıp enter tuşuna basmanız yeterli olacak.

Amarok > Parça Listesi > Müzik Yayını Ekle

Sağ tarafta bulunan listenize radyo istasyonu eklenmiş olacak. Tek yapmanız gereken, çift tıklayarak dinlemeye başlamak.

Winamp Benzeri Bir Arayüz

Windows dünyasından gelen kullanıcılar, Winamp benzeri bir arayüz sunan Audacious’u kullanmakta zorlanmayacaktır.

Audacious, Pardus ile yüklü gelmeyen ancak Paket Yöneticisi ile kolayca yükleyebileceğiniz, kullanımı basit bir müzik oynatıcı. Peki, bu kullanışlı programla nasıl radyo dinleyeceğiz? Parça listesinin sol alt tarafında bulunan ‘add’ düğmesine tıklıyoruz. Çıkan pencerede ‘add internet address’ seçeneğini seçiyoruz. Açılan pencereye radyo istasyonunun adresini girip ‘tamam’ diyoruz. Artık Audacious ile rahatlıkla radyo dinleyebilirsiniz.

Audacious

Kolombiya Havaları için KMPlayer

KMPlayer aslında bir video oynatıcı olmasına rağmen, İnternet radyo oynatma özelliği diğer özelliklerinden daha gelişmiştir desek yanlış olmaz.

KMPlayer’ın en güzel yanı, size hazır radyo listeleriyle gelmesi. Diğerlerinden farklı olarak, bu listeler müzik türlerine göre değil, ülkelere göre ayarlanmış durumda. Mesela bugün canınız Güney Afrika taraflarından müzik dinlemek istiyor ya da Kolombiya havaları duymak istiyorsunuz. O zaman hemen açıyoruz KMPlayer’ı, üst menüden yer imleri yazan yere tıklıyoruz, önümüze kıta isimlerinin yazılı olan bir menü geliyor, bu alanlarda ülkeler, ülkelerin altında da radyolar bulunuyor. Tek yapmanız gereken tıklamak! Elbette “yer imi ekle” diyerek, istediğiniz radyo istasyonunu ekleyip dinleyebilirsiniz.

KMPlayer

Hazır Listelerle Gelen Listen

Listen, Pardus depolarında bulunan bir başka müzik oynatıcı. Çok yetenekli, hafif ve kullanışlı. Ancak bu yazıda sadece radyo kısmıyla ilgileniyoruz. Listen, tıpkı KMPlayer gibi hazır radyo listeleriyle gelirken, size bu radyo istasyonlarını ülke bazında değil de, müzik türü bazında veriyor. Diyelim ki canınız şöyle bir latin havası çekti. Ne yaparsınız? Hemen açarsınız Listen isimli programı.

Orta kısımda bulunan library alanının en altında İnternet Radyosu yazan yere tıklarsanız, sağ alanda boş bir alan gelir ama Favorite seçilidir. Burada sizin eklediğiniz ya da seçtiğiniz radyolar var. Siz hemen Shouthcast düğmesine tıklarsanız, liste iki parça halinde önünüze çıkar. İlk kısımda müzik türleri vardır. Latin seçeneğini seçerseniz, en sağ tarafta bulunan listede, latin müzikleri yayını yapan radyolar karşınıza gelir. İstediğinize çift tıklayarak dinlemeye başlayabilirsiniz.

Listen

En Hafifi Konsol

Konsol isimli herhangi bir oynatıcı yok. Bu başlık altında, konsoldan nasıl radyo dinleyebileceğimize bakacağız. Bundan önce konsoldan nasıl MP3 dinleyebileceğimizi anlatan bir yazı yazmıştım şimdi de nasıl radyo dinleyeceğimiz üzerine yazıyorum. Konsolu açıyoruz ve aşağıdaki komutu yazıyoruz. Enter tuşuna basar basmaz radyomuz çalmaya başlıyor.

mplayer -v -nocache http://94.75.221.135:8875/listen.pls

Konsol'da radyo dinleme

Eh, Linux kullanıp da konsolda radyo, MP3 dinlememek ya da film seyretmemek olmaz. Bu yazımızla radyo kısmını da çözdük.

Size beş ayrı yolla Pardus altında nasıl radyo dinleyebileceğinizi göstermeye çalıştım :).

Bol müzikli ve Pardus’lu günler dileğiyle.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: