Kopete’ye MSN Hesabı Eklemek

Merhaba arkadaşlar, Pardus ile birlikte kurulu gelen, KDE İnternet uygulamalarından biri olan Kopete, oldukça hamarattır. Biz bu yazımızda Kopete’ye MSN hesabı eklemeyi göstereceğiz ama kendisi pek çok protokolü de desteklemektedir. Kopete hakkında daha fazla bilgi için Kopete paket tanıtımını okuyabilirsiniz.

Windows’tan Pardus’a yeni geçenlerin sorduğu ilk sorulardan biri “Pardus’ta MSN hesabımı nasıl açarım?”dır. Bu sorunun yanıtını bu yazı içerisinde bulacaksınız. Ben şahsen MSN yerine Jabber kullanma taraftarıyım ama, alışkın olmayanlar ya da arkadaşlarının Jabber hesabı olmaması üzerine birçok kullanıcı MSN kullanıyor. Daha fazla uzatmadan şöyle başlayalım:

Kopete’yi açmak için, KDE Menüsü > Uygulamalar > İnternet > Kopete yolunu izliyoruz. Eğer Kopete’yi ilk defa açıyorsanız, karşınıza Hesap Oluşturma Sihirbazı gelecektir. İlk defa açmıyorsanız ya da Hesap Oluşturma Sihirbazı ile bir şekilde karşılaşmadıysanız endişelenmeyin. Kopete penceresinden, Ayarlar > Yapılandır > Hesaplar yolunu izleyerek “Hesap Ekle” seçeneğine tıklayarak da Hesap Oluşturma Sihirbazı’nı açabilirsiniz.

Hesap ekleme sihirbazı

Karşımıza gelen bu ekranda WLM Messenger seçeneğini seçiyoruz ve ileri seçeneğine tıklıyoruz. Burada bizden hesap bilgilerimizi istiyor olacak. Eğer yeni bir hesap açmak istiyorsanız “Yeni Hesaba Kayıt Ol” seçeneğine tıklıyoruz. Eğer bir hesabımız varsa bizden istenen bilgileri yazıyoruz. WLM Kimliği’ne MSN hesabımızı yazıyoruz. Eğer MSN adresinizi her açışınızda sizden şifrenizi istememesini istiyorsanız Parolayı hatırla seçeneğine tıklayarak alt satıra parolanızı yazın. Tüm bilgilerinizi doldurduktan sonra İleri diyerek bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Hesap bilgilerini ekleme

Hesabımız kısmen oluşturmuş durumdayız. Eğer MSN hesabınız dışında başka hesaplarınızı da kullanıyorsanız ve MSN hesabınızdaki kişilerin listenizde ayrı renkte görünmesini istiyorsanız, “Bu hesap için özel renk kullan” seçeneğini kullanarak renk belirtebilirsiniz. Bu özellik kişi listenizin diğer hesabınızdaki kişilerle karışmaması için son derece güzel bir özellik. Renk özelliğini ayarladıktan sonra, Bitir diyerek hesabımıza erişebiliriz. Eğer hesabınıza şuan bağlanmak istemiyorsanız, “Şimdi bağlan” seçeneğinin başındaki onaylama işaretini kaldırabilirsiniz.

Farklı hesaplar kullananlar için faydalı renk ayarı

Tüm işlemleri bitirdikten sonra, Kopete penceresinin sağ altında bulunan simge yeşillendiği zaman hesabınızın açık olduğunu göreceksiniz. Görünen isminizi kullanıcılarının bir diğer tabiri ile nickinizi değiştirmek için, Ayarlar > Yapılandır > Hesaplar yolunu izledikten sonra, Öntanımlı Kimlik üzerine tıklayarak açılan pencerede, Takma Ad kısmına görünmesini istediğiniz isminizi yazınız.

Yapılandırma seçenekleri

Avatarınızı değiştirmek için, yukarıda yaptığımız gibi,  Ayarlar > Yapılandır > Hesaplar yolunu izledikten sonra, Öntanımlı Kimlik üzerine tıklayarak açılan pencerede, Fotoğraf Yok yazısının altındaki resim simgesine tıklayarak görünmesini istediğiniz resminizi seçin. Tüm ayarları yaptığımıza göre sohbet etmeye başlayabiliriz:

Örnek bir sohbet ekranı

Hepinize bol sohbetli günler….

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: