DVD ve DivX İzlemek

DvD-VcD-DivX-ornekgoruntu

Pardus, beraberinde MPlayer, Dragon Player, SMPlayer ve Gnome MPlayer gibi çeşitli çokluortam oynatıcılarıyla gelir ve sisteminize herhangi bir ek kodek yüklemeden DVD, VCD, DivX, MP4, FLV gibi pek çok video biçimini sorunsuzca seyretmenize olanak sağlar. Size sadece birkaç tıklama hareketi kalır.

Şimdi Gnome MPlayer ve MPlayer’da video seyretme, altyazı ve görüntü ayarları nasıl yapılır biraz bundan bahsedeyim. Anlatacağım ilk program, son derece yetenekli bir oynatıcı olan Gnome MPlayer.

Gnome MPlayer aslında MPlayer için geliştirilmiş bir arayüz. MPlayer’ın mevcut arayüzünden farklıdır ve MPlayer’ı çok daha etkin bir şekilde kullanmanıza izin verir.

DvD-VcD-DivX-secenekler

Gnome MPlayer’ın disk oynatma özelliklerinden bahsedecek olursak, Müzik CD’si, VCD ve DVD diskleri oynatmasının yanında, bilgisayarınıza kaydettiğiniz DVD imajlarını (kalıp) da bu imajların olduğu yolu göstererek kolaylıkla oynatabilirsiniz. Bunun için Dosya sekmesinden Disk sekmesini kullanmanız yeterli olacak.

Disk sekmesinde karşımıza DVD ortamıyla ilgili olan DVD Aç ve DVD Menü ile Aç seçenekleri çıkar. DVD Menü ile Aç seçeneği DVD’lerin ana menülerini açarken, DVD Aç seçeneğiyse menüleri açmadan, ilk video dosyasından itibaren tüm dosyaları sırayla oynatır.

Altyazı ayarlamaları için, hemen yukarıda göreceğiniz Düzen ve Göster menüleri kullanılabilir. Düzen menüsünün altında DVD’nin altyazı dili özelliği bulunur. Ayrıca, DVD’nin genel dil tercihi de yine bu bölümden seçilebilir.

 

Altyazı Eklemek

DvD-VcD-DivX-duzen

Filme altyazı eklemek için, Düzen sekmesinde altyazı seç özelliğini kullanarak altyazı dosyasının olduğu yeri gösterip altyazıyı ekleyebilirsiniz. Burada şunu belirteyim, eğer filminizin altyazı dosyası, filmle aynı dizinde ve isimdeyse (örneğin, Pardus.avi ve Pardus.srt) siz filmi seçtiğinizde Gnome MPlayer, video dosyasıyla beraber altyazıyı da yükler.

Altyazı gecikmelerini ayarlamak için Göster sekmesinden Altyazı Gecikmesini Artır ve Altyazı Gecikmesini Azalt seçeneklerini ya da Shift+R ve Shift+T kısayollarını kullanabilirsiniz.

DvD-goster

Görüntü ayarlarına da kısaca değinecek olursak, Göster sekmesi altında Yatay Dikey Oranı’ndan filmin pencere oranını 4:3, 16:9 (anamorfik) gibi değiştirebilirsiniz.

DvD-VcD-DivX-goruntuayarlari

Eğer filmin kontrast, aydınlık gibi bileşenlerini değiştirmek isterseniz, Göster > Video ince Ayarları‘ndan tercihinize göre ayarlama yapabilirsiniz.

 

MPlayer’ı Keşfedelim!

Video seyretmek için bir diğer program da MPlayer.

DvD-VcD-DivX-mplayervideo

MPlayer ile ilgili her türlü işlemi MPlayer’in üzerine sağ tıkladığınızda çıkan menüden yapabilirsiniz.

mplayer-goruntu-ayarlari

Genel olarak sağ tık > Aç > Dosya Aç (sağ tık > Open >Play File) ile videoları oynatabileceğiniz gibi VCD Oynat (Play VCD) ve DVD Oynat (Play DVD) seçenekleriyle de DVD ve VCD gösterimini başlatabilirsiniz. Burada küçük bir uyarı yapayım: MPlayer ile DVD’nin ana menüsüne ulaşamazsınız. Otomatik olarak film başlar. Sağ tık > DVD > Audio Languages (Seslendirme Dili) ile dil seçimini, Sağ tık > DVD > Altyazı Dili (Sağ tık > DVD >Subtitle Languages) ile de altyazı seçimini yapabilirsiniz.

DvD-VcD-DivX-altyazi-ayarlari

Dil ve altyazı seçiminizi yaptıktan sonra DVD ortamındaki film, en baştan gösterilir. Filmin farklı bölümlerine atlamak için Sağ tık > DVD > Bölümler (Sağ tık > DVD > Chapters) seçeneğini kullanıp, istediğiniz bölüme atlayabilirsiniz.

MPlayer’da filme altyazı eklemek için Aç > Altyazı Yükle (Open > Load subtitle) seçeneğiyle altyazı yükleyebileceğiniz gibi, eğer altyazı dosyasıyla video dosyası aynı isimse, videoyla beraber altyazı dosyası otomatik yüklenir.

Altyazıyla ilgili değişiklik yapmak için (örneğin, karakter boyutu, gecikme) tercihler seçeneğinde Altyazı & OSD (Subtitles & OSD) ve Altyazı seçeneklerini kullanarak istediğiniz ayarlamaları yapabilirsiniz.

Son olarak, kısaca temel görüntü ayarlarından bahsedeyim. Sağ tık > Sentezleyici (Sağ tık > Equalizer) ile karşımıza çıkan pencerede, video sekmesinden videonun kontrast, aydınlık gibi değerlerini istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

 

DvD-VcD-DivX-ses-ayarlari

Kaynak: ozgurlukicin.com

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: