Menünüzü Güzelleştirin

Pardus 2011 ile bilgisayar kullanma alışkanlıklarımızda irili ufaklı değişikler bizleri bekliyor. Pardus 2009 sürümünde de bulunmasına rağmen kullanımı yaygınlaşmamış, ancak Pardus 2011 serisiyle kaderi değişen Lancelot menü de bunlardan biri. Kendisi çok hızlı, kullanışlı, özelleştirebilir olmasının yanında mevcut temanıza uyum sağlayan bir menü tipidir.

Pardus 2011 kurulumun ardından menü tipini Kaptan ile ayarlayıp rahatça devam edebileceğiniz gibi, panele programcık ekleme seçeneğini kullanarak, uygulama çalıştırıcılar altından Lancelot menüyü kolayca ekleyebilirsiniz.

Lancelot menü göze hoş görünen bir yapısı var. İlk etapta size farklı gelmiş olabilir. Gelin bölüm bölüm beraber inceleyelim.

Uygulamalar

İsminden de tahin edebileceğiniz gibi işletim sisteminizde yüklü bulunan uygulamaların sıralandığı alandır. Kick off menüden farklı olarak, sık kullanılan uygulamaların kısayollarını ve ana uygulamalar menüsünü aynı ekranda tutmaktadır. Menü simgesine tıkladığınızda karşınıza çıkan ilk ekran bu olacak.

Ana ekranAna uygulamalar menüsüyse hemen sağ tarafta alışageldiğimiz şekilde bulunmaktadır. Lancelot menüyü en çok sevecek olanlar şüphesiz, küçük ekranlı dizüstü bilgisayar kullanıcıları olacak.

Bilgisayar

Pardus altında masaüstünde bilgisayarım simgesi isteyen, “Tüm disklerimi görebileceğim bir yer diye var mı?” diyen tüm arkadaşlar, sizleri buraya alalım. Lancelot menüdeki bilgisayar alanı tam bu iş için.

Bu alanda Dolphin üzerinden de ulaşabildiğiniz kısayollarınız, sisteminizde bağlı bulunan diskler ve harici donanımlar görünüuor. Yine iki ayrı alana bölünmüştür. Sol taraf klasör kısa yollarını gösterirken sağ tarafta bulunan alandaysa bağlı disklerinizi görebilirsiniz.

Takmış olduğunuz flash diskinizi ya da harici diskinizi güvenle kaldırmak için tek yapmanız gereken üstüne sağ tıklayarak “Ayır” seçeneğini kullanmak. Böylece diskinizi, sisteminizden güvenle ayırabileceksiniz.

Kişiler

Mesajlaşma yazılımı olarak Kopete kullanıyorsanız, bu alanı çok seveceksiniz. Artık çevrimiçi olan arkadaşlarınızı görmek için Kopete ana ekranını açmanıza gerek yok. Lancelot menüde kişiler alanına geldiğiniz zaman otomatik olarak Kopete ile kullandığınız hesabınızdaki tüm çevrimiçi arkadaşlarınızı görebilirsiniz. Harika değil mi?

Belgeler

Bu alan da, diğer ekranlar gibi ikiye bölünmüştür. Sağ tarafta yeni belge oluşturmak için Gimp uygulamasının kısayolunu görecekseniz. Başka kısayollar da ekleyebilir ya da var olanları kaldırabilirsiniz. Bununla beraber, hemen sağ tarafta geçmişte kullanmış olduğunuz dosya ve dizinlerin listesini göreceksiniz.

BelgelerBu listeyi temizlemek isterseniz tek yapmanız gereken, sağ tıklayarak “Clear document history” seçeneğini kullanmak. Bu seçenek tüm geçmişi temizler. Eğer istediğiniz tek bir geçmiş ögesini kaldırmaksa, yapmanız gereken, söz konusu ögeye sağ tıklayarak “Remove this item” seçeneğini kullanmak.

Küçük İpuçları

Menüde her bir ögenin yanında beliren küçük ok işaretleri görmektesiniz. Eğer fareyle bu ok işaretinin üzerine gelirseniz o uygulama ya da alt menü açılacaktır. Tam da düşündüğünüz gibi, tıklamaya gerek kalmadan menüde istediğiniz gibi dolaşabilirsiniz.

Bir diğer ipucumuz ise, Lancelot menünün en sol yanında bulunan Bilgisayar, Uygulamalar gibi bağlantıların çok geniş olmasına dair bir çözüm. Bazı kullanıcıları bu gereksiz genişlik rahatsız edebilir. O zaman tek yapmanız gereken bu düğmelerden birinin üzerine sağ tıklayarak “düğmeleri daralt” seçeneğini seçmeniz olacaktır.

Lancelot menü tipinde hoşunuza gidecek başka bir konuysa, Lancelot menünün boyutlandırabilir olmasıdır. Bu nasıl olacak derseniz, herhangi bir dizini açtığınız zaman nasıl köşelerinden tutup küçültüp büyütme işlemi yapabiliyorsanız, Lancelot menüyle de bu özelliğe sahipsiniz.

Lancelot menünün kısayolu artık Alt+F5 olarak geliyor. Bununla beraber menü ekranın orta kısmında açılacaktır. Kısayolu değiştirmek isterseniz menü simgesine sağ tıklayınız ve “Configure Shortcuts…” seçeneğini seçiniz.

Bu ekranla menü için istediğiniz gibi kısayollar atayabilirsiniz.

Ayarlar

AyarlarLancelot menü simgesine sağ tıkladığınızda karşınıza çıkan seçeneklerden “Lancelot Uygulama Çağırıcı Ayarları” seçeneğine tıklayınız ya da Lancelot menünün alt sağ köşesinde bulunan kadeh simgesine tıklayıp “Lancelot Uygulama Çalıştırıcı Ayarları” seçeneğini seçiniz.

Karşınıza alışkın olduğunuz plasmoid ayar penceresi gelecektir.

İlk ayar ekranımız Applet ekranıdır. Dört ayrı seçeneğimizi teker teker ele alalım.

Ayarlar 2

  1. Show categories inside the applet: Lancelot menü öntanımlı olarak dört ayrı ana bölüme ayrılmıştı hatırlayacağınız üzere. Bu alanların her birinin bir eklenti gibi düşünebilirsiniz. Bu seçeneği aktif ettiğinizde her bir parça ayrı olarak gösterilecektir. İstemediğiniz bölümleri kapatmak için “Show categories inside the applet” başlığının altında bulunan simgesinin seçili olma durumunu değiştirin. Tamam düğmesine tıkladığınızda yeni halini görebilirsiniz.
  2. Show only menu launcher icon: Bu öntanımlı olarak gelen Lancelot menü şeklidir.
  3. Show menu on icon hover: Bu seçeneği aktif ederseniz, menüyü açmak için fareyi menü simgesinin üzerinde kısa süre tutmanız yeterli olacaktır. Tıklama gereksinimi ortadan kalkar.
  4. Show menu on click: Menüyü açmak için menü simgesine tıklamanız sağlayan seçenektir.

Menü sekmesinde bir önceki bölüm olan Applet’e oranla daha fazla seçenek bulundurması ve bu bölümün Türkçe olmasından dolayı belli başlı birkaç özelliğe göz atacağız.

Hatırlarsanız, küçük ipuçları başlığı altında size menüde bulunan ok tuşları ve işlevlerinden bahsetmiştim. İşte o özelliği kapatabileceğiz, kapatmışsanız açabileceğiniz yer burasıdır. Eğer kapatmak ise niyetiniz “Klasik Menü” seçeneğini seçip tamam düğmesine tıklayınız, tekrar açmak için ise “Tıklayarak etkinleştirme kullanma” seçeneğini seçiniz.

Bir alt alanda bulunan “Sistem Eylemleri” başlıklı alanda ise, Lancelot menünün en alt alanında bulunan sistemi kapatma, oturumu kapatma gibi eylemlerinin bulunduğu alanı özelleştirme olanağı buluyorsunuz. Tek yapmanız gereken, seçeneğe tıklamak ve istediğiniz eylemi seçmek.

Sonuç

Pardus menüsü üzerinde tam hâkimiyet kurmanızı sağlayan, hızlı, şık ve bir o kadar da kullanımı basit olan Lancelot menü, kısa zamanda vazgeçilmez uygulamalardan biri olacak gibi duruyor.

Bol Pardus’lu günler dileğiyle…

Kaynak: ozgurlukicin.com

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: