Kurulum Öncesi BIOS Ayarları

Bilgisayarlarla çok fazla ilişkide olmayan arkadaşlarımızın son zamanlarda sıkça BIOS ayarlamalarıyla ilgili sorular sorduklarını görüyorum.

Özellikle bilgisayarlarının BIOS’larına girip CD sürücülerini öncelikli Boot (açılış) aygıtı nasıl yapacaklarını bilmiyorlar. Bu ve buna benzer sıkıntı çeken arkadaşlara yardımı olması dileğiyle ufak bir belge hazırladım. Umarım işinize yarar.

AMIBIOS (American Megatrends)

Bilgisayarınızdaki BIOS üreticisi AMIBIOS (American Megatrends) ise, bilgisayarın açılışı sırasında (RAM testi yapılırken) klavyeden DEL tuşuna basarak BIOS’a girebilirsiniz. Karşınıza gelen BIOS ana menüsünden Boot bölümünü seçin.

Bu ekrandaki Boot Device Priority bölümündeki 1st Boot Device seçeneğini CDROM olarak ayarladıktan sonra kaydedip çıkın ve sisteminizi yeniden başlatın. Artık bilgisayarınız ilk olarak CDROM’a bakacak ve orada Pardus Kurulan ve/veya Pardus Çalışan CD varsa onunla başlayacaktır.

Phoenix Award Bios

Bilgisayarınızdaki BIOS üreticisi Phoenix Award Bios ise, bilgisayarın açılışı sırasında (RAM testi yapılırken) klavyeden DEL tuşuna basarak BIOS’a girebilirsiniz. Karşınıza gelen BIOS ana menüsünden Advanced Bios Features bölümünü seçtiğinizde karşınıza aşağıdakine benzer bir ekran gelecektir.

Kurulum Öncesi BIOS Ayarları

Bu ekrandaki First Boot Device bölümünü CDROM olarak ayarladıktan sonra kaydedip çıkın ve sisteminizi yeniden başlatın. Artık bilgisayarınız ilk olarak CDROM’a bakacak ve orada Pardus Kurulan ve/veya Pardus Çalışan CD varsa onunla başlayacaktır.

Dell

Eğer bilgisayarınız Dell markaysa, bilgisayarın açılışı sırasında klavyeden F2 tuşuna basarak BIOS’a girebilirsiniz. Karşınıza gelen BIOS ana menüsünden Boot sequence bölümünü seçtiğinizde karşınıza aşağıdakine benzer bir ekran gelecektir.

Kurulum Öncesi BIOS Ayarları

Bu ekrandaki + ve tuşlarına basarak 1. sıraya IDE CDROM DEVICE gelecek şekilde ayarladıktan sonra kaydedip çıkın ve sisteminizi yeniden başlatın. Artık bilgisayarınız ilk olarak CDROM’a bakacak ve orada Pardus Kurulan ve/veya Pardus Çalışan CD varsa onunla başlayacaktır.

PhoenixBIOS

Bilgisayarınızdaki BIOS PhoenixBIOS ise, bilgisayarın açılışı sırasında klavyeden F2 tuşuna basarak BIOS’a girebilirsiniz. Karşınıza gelen BIOS ana menüsünden BIOS FEATURES SETUP bölümünü seçtiğinizde karşınıza aşağıdakine benzer bir ekran gelecektir.

Kurulum Öncesi BIOS Ayarları

Bu ekrandaki Boot Sequence bölümünü A, CDROM, C sırasıyla ayarladıktan sonra kaydedip çıkın ve sisteminizi yeniden başlatın. Artık bilgisayarınız ilk olarak CDROM’a bakacak ve orada Pardus Kurulan ve/veya Pardus Çalışan CD varsa onunla başlayacaktır.

Pardus kurulumunu adım adım takip edebileceğiniz bir rehberi İlk Adımlar bölümündeki Pardus 2009.2 Nasıl Kurulur? belgesinde bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: