Ajans Pardus

Bölüm 59: Özgürlükler için savaş

Üstteki arama kutusunu kullanıp listeden bir görsel seçinizBu haftanın haber başlıkları:

 • EFF tüm İnternet kullanıcılarının mahremiyetini koruma hakları için HTTPS Şimdi kampanyasını duyurdu. Google, patent sahiplerine sert çıkışından sadece bir hafta sonra Linux çekirdeği nedeniyle açılan bir patent davasında $ 5.000.000 ödemeye mahkum edildi.
 • Etkinliker tüm hızıyla sürüyor, Pardus geliştiricileri Mesutcan Kurt ve Onur Küçük’ün de katıldığı Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Linux Etkinlikleri önümüzdeki hafta sonu gerçekleşiyor.
 • Pardus 2011 kullanıcıları bu hafta gelen güncellemelerle yeni donanım destekleri ve uygulamalara kavuştu.
 • Özgürlük İçin haberleri yazarlarını, çevirmenlerini; Desktop Summit de tshirt tasarımcılarını arıyor…
 • Web siteleri için video standardı WebM’yi yakından tanıyalım: Pardus geliştiricisi Onur Küçük bizlerle.

Bu haberlerin derlediğindiği özgün kaynakları okumak isteyenler, aşağıdaki bağlantıları kullanabilir:

https://www.desktopsummit.org/tshirt

http://news.cnet.com/8301-13577_3-20056192-36.html

http://fosspatents.blogspot.com/2011/04/texas-jury-finds-against-google-in.html

http://googleblog.blogspot.com/2011/04/patents-and-innovation.html

http://www.eff.org/press/archives/2011/04/19-0

http://www.h-online.com/security/news/item/HTTPS-Now-campaign-launched-to-protect-internet-security-1231563.html

http://liste.pardus.org.tr/gelistirici/2011-April/056085.html

http://www.ozgurlukicin.com/haber/video-standardi-belli-oldu/

http://seminer.linux.org.tr/samsun-ondokuz-mayis-universitesi-linux-seminerleri-28-29-nisan/

Müzik: Blooming Chill – Serakina

AJANS PARDUS LİNK

—————————————————————————————————————————————————————-
Bölüm 58: Etkinlikler haftasında

Üstteki arama kutusunu kullanıp listeden bir görsel seçinizÖzgürlük İçin ve PardusLinux.org toplulukları tarafından yayınlanan e-dergilerin Nisan sayıları yayınlandı. Ajans Pardus‘ta bu ay dergiye katkıda bulunan gönüllüleri ve başlıkları dinleyebilirsiniz.

Pardus geliştiricilerinden Gökçen Eraslan ve Ozan Çağlayan‘ın Camp KDE ve Linux Vakfı tarafından düzenlenen Collaboration Summit toplantılarından gözlemleriyle katıldıkları ajansta özgür yazılım dünyasından haberler de yer alıyor.

Sosyal medya tarayıcısı Flock‘un vedası, WordPresssunucularına girilmesi, İnternet Haftası etkinliklerini dinleyebileceğiniz ajans her zaman olduğu gibi ogg ve mp3 biçimlerinde sunuluyor.

Fon müziğiBlooming Chill – Serakina

AJANS PARDUS LİNK

—————————————————————————————————————————————————————-
Bölüm 57: Şenlik sonrası

Yapımını Nihan Katipoğlu ve Koray Löker’in devraldıklarıAjans Pardus, Pardus ofisinden sürdüreceği yayına başlarken, dinleyicileriyle 57. kez bir araya geliyor.

Haftanın haberleri arasında Özgür Yazılım ve Linux Günleri’nden notlar ve dünyadan gelişmeler yer alıyor.

Özgür masaüstleri kullananlar için güncellemelerle dolu geçen haftada Gnome, KDE ve LibreOffice cephelerindeki yenilikler de bu bölümde.

MüziklerÖzgürlüğe Manuş – Tayfa Bandista,
Blooming Chill – Serakina

—————————————————————————————————————————————————————-
Bölüm 56: Hoşça Kalın!

Ajans Pardus, alıştığınızdan çok farklı bir bölümle karşınızda! Gizem BELEN ve İrem ÇOBANOĞLU‘yla beraber bu hafta stüdyomuzda Ali IŞINGÖR ve Pınar ESKİKAN da bizlerle beraberdi.

Alıştığınız bölümlerden biri değil bu haftaki yayınımız. Klasik haberleri verip çıktığımız bir bölümlerden değili. Size biraz, görünmeyen yüzümüzden bahsetmek istedik.

Arka tarafta işlerin nasıl yürüdüğünü, ne kadar eğlendiğimizi sizler de merak ediyorsunuzdur. Mesela seminer organizasyonları aslında nasıl yapılıyor? Ya da 2009 sürüm günü heyecanını birinci ağızdan dinlemek, çok eğlenceli olacaktır.

Uzaklardan Selam Getirdik!

Eski anılar ve dedikodular dışında birkaç süprizimiz de bulunuyor. Bunlardan bir tanesi uzaklardan, Amerika’dan. Acar muhabirimiz Seda AKAY, Özgürlükİçin’in isim annesi Burçin METİN ile güzel bir röportaj yapmış. Seda ve Burçin’in röporjı dışında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden ÇoMaK ekibi de bizim için güzel bir kayıt göndermişler.

Tasarımcımız Pınar ESKİKAN‘ı stüdyoya almışken bizim hakkımızda dedikodu yapma hakkını da ona verdik. Podcast kayıtlarının sizin dinlemediğiniz kısımlarının nasıl olduğunu tüm gerçekleriyle yüzümüze vuruyor! E-dergi çalışmalarını da bir de onun ağzından dinlemek isteyebilirsiniz.

—————————————————————————————————————————————————————-
Bölüm 55: Pardus 2011 Yaz Stajı

Ajans Pardus, 45. bölümünde yine Gizem BELEN ve İrem ÇOBANOĞLU‘nun sunumlarıyla karşınızda! Bakalım bu haftanın gündeminde neler var?

Yaz tatilini değerlendirmek isteyenler için TÜBİTAK’tan gelen yaz stajı haberini duyurmuştuk. 8 Nisan son başvuru tarihi olan bu staja neden başvurmalıyız, ne gibi artıları var, nasıl bir ortamda çalışacağız gibi detayları öğrenmek istiyorsanız, yayınımızı kaçırmayın :).

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü ve Linux Kullanıcıları Derneği tarafından organize edilen “Özgür Yazılım ve Açık Kaynak Günleri 2011”, bu yıl çok önemli bir toplantıya ev sahipliği yapacak. Necdet YÜCEL’in çağrısıyla bir araya gelerek, topluluk dağıtımınıtartışacağız.

Özgür Yazılım Dünyası’ndaki Son Gelişmeler

Mozilla’nın sevilen web tarayıcısı Mozilla Firefox, sonunda beklenen haberi duyurdu. Evet, onlarca aday sürümün ardından beklenen gün geldi ve 22 Mart’da Mozilla Firefox 4 çıkıyor. Mozilla Firefox ile ilgili tüm dedikodular yayınımızda.

Özgür ve açık bilişim standartları hepimizin geleceğini ve bilgiye ulaşımını güvence altına alıyor. 30 Mart günü dünyanın dört bir tarafında Özgür Belge Günü‘nün kutlanmasını istiyor musun? O halde durma ve sen de destek ver!

—————————————————————————————————————————————————————-
Bölüm 54: Kullanma Şu Explorer’ı

Ajans Pardus: Bölüm 50

Gizem BELEN ve İrem ÇOBANOĞLU‘nun sunumlarıyla karşınızda.

 

Hepinizin merakla beklediği ve çok sevdiği Ajans Pardus 51. bölümünde yine

Gizem BELEN ve İrem ÇOBANOĞLU’nun sunumlarıyla karşınızda.

Bu hafta size iki güzel haber veriyoruz. Birincisi, kurumsal kullanıcılarımızın merakla beklediği haber: Kurumsal 2 kararlı sürümü geçtiğimiz günlerde duyuruldu? Kurumsal 2 sürüm yöneticimiz Ozan ÇAĞLAYAN’a sorularınız varsa, sizleri buraya alabiliriz.

İkinci güzel haberimiz de Çanakkale’den. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencilerinden oluşan ÇoMaK ekibi, ÇoMaK Beta 2’yi duyurdular. Artık bilgisayara kurup kullanabileceğiniz bir hale gelen bu sürümün ayrıntıları yayınımızda!

Özgürlükİçin‘de kıpır kıpır bir şeyler var. Küçük bir kedi yavrusu, yok yok, küçük bir Pardus yavrusu. Evet bildiniz, Kağıttan Özgürlükİçin Maskotu’ndan bahsediyoruz. Son dakikalar artık. Oyunuzu hâlâ kullanmadınız mı?

Özgür Dünya’nın Gündemi

Son günlerin en çok konuşulan konularından biri: Microsoft-Nokia işbirliği. Bu birleşme hem teknoloji dünyasından hem de özgür yazılım dünyasında büyük yankı uyandırdı. MeeGo ve Symbian’ın geleceği bu anlaşmadan sonra biraz karıştı. Bu birleşmenin ayrıntıları ve geri bildirimlerini yayınımızdan öğrenebilirsiniz.

Twitter’da yazdıklarınıza ne kadar dikkat ediyorsunuz? Yazdıklarınızın günün birinde başınıza iş açabileceğini hiç düşündünüz mü? İngiltere’de bir kadın, yazdığı Twitter iletilerinin gazetelerde yayınlanmasına “telif hakkı ihlali” diyerek bir dava açtı. Bu ilginç davanın sonucu da son derece ilgi çekici. Sonuç mu? Yayınımızda!

 

AJANS PARDUS LİNK

—————————————————————————————————————————————————————-
Bölüm 49: ÇoMaK Beta Duyuruldu!

Ajans Pardus: Bölüm 49Ajans Pardus, 49. bölümünde Gizem BELEN ve İrem ÇOBANOĞLU‘nun sunumlarıyla tekrar karşınızda! Bakalım bu haftanın konularında neler var?

Bir süredir büyük bir ilgiyle Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencilerinin projesi olan ÇoMaK‘ı ilgiyle takip ediyoruz ve sonunda ÇoMaK ekibi bizi daha fazla merakta bırakmadan sürüm takviminde belirttikleri gibi 27 Ocak günü Beta sürümünü duyurdu. Neydi bu ÇoMak diye bilmeyen ve merak edenler için yayınımızda kısaca bahsettik. Daha fazlası ise Ajans Pardus’ta 🙂

Pardus ekibinin bir bölümü 2-4 Şubat tarihleri arasındaAkademik Bilişim için Malatya’da, İnönü Üniversitesi‘ndeydi. Haftaya bununla ilgili güzel bir sürprizimiz var fakat öncesinde merak edenlere ufak detaylarımız var.

Özgürlükİçin maskotuyla ilgili güzel haberlerimiz var. Bir çağrı yapıp isim önerilerinizi toplamıştık. Artık kesin kararı vermeye geldi sıra. Sizlere 10 maddeden oluşan bir anket açtık. Oylarınızı beklediğimiz bu anket ve ayrıntıları yayınımızda!

Özgür Dünyada Neler Oluyor?

Bir süredir İnternet ile ilgili haberlerin başını IPv4 ve IPv6 geçişi çekiyordu. Peki nedir bu IPv4 ve IPv6, hayatımızda ne değişikliklere sebep olacak? Bu bilgiler ve 8 Haziran’daki IPv6 test sürüşüyle ilgili son gelişmeler, Ajans Pardus’ta.

Özgür yazılım hayat kurtardı! Evet yanlış duymadınız, OpenStreetMap kullanıcılarının desteğiyle deprem sonrasında bir ilke imza attı ve topluluğun gücü bu kez kendini çok önemli bir olayda gösterdi. Özgür yazılımın gücünü ve önemini gösteren bu güzel haberin ayrıntılarını yayınımızdan bulabilirsiniz.

Birbirinden eğlenceli ve dopdolu haberlerler karşınızdayız, daha ne duruyorsunuz? Ajans Pardus’un 49. bölümünegörüş ve yorumlarınızı bekliyoruz!

AJANS PARDUS LİNK

—————————————————————————————————————————————————————-
Bölüm 48: Pardus 2011 ve Twitter

Ajans PardusAjans Pardus 48. bölümüyle birlikte yine karşınızda.Gizem BELEN ve İrem ÇOBANOĞLU, bu hafta Pardus 2011‘in duyurulduğu haftanın perde arkasını sizin için anlatıyor.

Pardus 2011, geçtiğimiz hafta 20 Ocak 2011 günü duyuruldu. O gün sizlerle an ve an gelişmeleri paylaştık. Heyecanımızı ve sizlerin heyecanını en doğru şekilde yansıtmaya çalıştık. Hatta Twitter üzerinden yaptığımız çalışmalar sayesinde, Pardus’un adını Türkiye’den en çok konuşulan konular listesinde 1. sıraya çıkardık.

Bizler İnternet üzerinde “şamata” yaparken, geliştiricilerimiz de Gebze’de yoğun çalışmalar içerisindeydi. 20 Ocak günü birçok test yaptılar ve kullanıcılarımıza en mükemmel sürümü verebilmek için uğraştılar. Onların yoğun çalışmalarını ve emeklerini unutmamak gerekiyor.

Farklı bir Ajans Pardus

Bu hafta alıştığınızdan farklı bir bölüm sizlerle olacak. Klasik haber akışı yerine bu sefer kağıtları bıraktık ve geçtiğimiz hafta yaşadığımız yoğunluğu ve koşturmacayı sizlerle paylaştık. Tabi bu arada, dünyadaki Pardus 2011 yankılarını da sizlerle paylaşmadan edemedik. Dünyanın farklı uçlarından yapılan incelemelerden güzel parçaları sizlerle paylaştık.

Hiç vakit kaybetmeden Ajans Pardus’u dinlemeye başlayın ve bu keyifli sohbeti kaçırmayın!

AJANS PARDUS LİNK

—————————————————————————————————————————————————————-
Bölüm 47: Pardus 2011 Özel

Ajans Pardus, Pardus 2011 lansmanından canlı bildiriyor!Ajans Pardus, 47. bölümde sizlere büyük bir sürpriz yaptı. Gizem BELEN ve İrem ÇOBANOĞLU, Pardus 2011 basın lansmanına gitti ve sizler için çok özel röportajlar gerçekleştirdi.

Pardus 2011, 19 Ocak günü çok güzel bir lansmanla beraber basına tanıtıldı. Taksim’de bir otelde gerçekleştirilen lansmana Proje Yöneticisi Erkan TEKMAN, Pardus geliştiricileri, topluluğumuzdan bazı isimler ve elbette ki basın mensupları katıldı.

Erkan TEKMAN‘ın konuşmasıyla başlayan gecede hazır bulunan bilgisayarlardan Pardus 2011’in bitmeye çok yakın bir halini test etme olanağı bulduk. Sizlere Ajans Pardus vasıtasıyla ilettiğimiz yenilikleri tek tek test edebilmek, bizler için güzel bir deneyim oldu. Hazır geliştiricilerimizin çoğuna ulaşmışken sizler için çok özel bir röportaj gerçekleştirmeden edemedik.

Pardus 2011 Geliyor!

Pardus 2011’in son halini ilk biz gördük, denedik ve sizlere rahatlıkla söyleyebiliriz ki Pardus 2011 gümbür gümbür geliyor! YALI’daki yeniliklerden Ağ Yöneticisi’ndeki yeniliklere, paket yöneticisinden görsellere her yönüyle muhteşem bir dağıtım ortaya çıkarmışlar. Bu güzel sürüm için Pardus geliştiricilerine çok teşekkür ediyoruz.

Hazır hepsini bir arada bulmuş ve özellikle de böyle bir etkinlikte yer alıyorken bu fırsatı kaçırmadık ve hepsini tek tek kaçırıp sizler için ufak röportajlar gerçekleştirdik. Soğuk havada bizleri kırmayıp balkonda röportaj veren geliştiricilerimize tekrardan teşekkür etmek gerekir sanırız :).

Her bir geliştiriciye tek tek Pardus 2011 ile ilgili görüşlerini sorduk. Pardus 2011 sürecinin nasıl geçtiğini ve neler yaşadıklarını, neler yaptıklarını kendi ağızlarından dinleyebilirsiniz.

Biraz Pardus 2011, biraz dedikodu… Bu muhteşem geceden arda kalanlar sizler için herkesten önce Ajans Pardus‘ta!

Son bir uyarı: Son saniyeye kadar dinlerseniz özel bir süprizimiz var 😉

AJANS PARDUS LİNK

—————————————————————————————————————————————————————-
Bölüm 46: Kızıl Panda

Ajans PardusAjans Pardus, 46. bölümünde yine Gizem BELEN ve İrem ÇOBANOĞLU‘nun sunumlarıyla karşınızda! Konular mı ne?

İlk haberimiz bir sürüm haberi. Pardus Kurumsal 2 RC (aday sürüm) geçtiğimiz günlerde duyuruldu. Özgürlükİçin’de yayınlaığımız haberin dışında, ne gibi yenilikleri ve güncellemeleri içeriyor, bilmek ister misiniz?

Bir diğer haberimiz Özgürlükİçin’den. Geçtiğimiz günlerde forumda açtığımız bir başlıkla “Kağıttan Özgürlükİçin Maskotu” için isim toplamaya başladığımızı duyurmuştuk. Bir de yayından, bizim ağzımızdan ayrıntıları öğrenmek sizleri daha da heyecanlandıracaktır. Çok zamanınız kalmadı, fikirleri bekliyoruz!

Özgür Dünya’da Neler Oluyor?

Google yine boş durmadı ve tüm teknoloji dünyasını sarsan bir karar verdi. Daha önceki bölümlerimizde H.264 video sıkıştırma teknolojisinden bahsetmiştik. Google, İnternet tarayıcısı Chrome ile ilgili verdiği bir kararla bu standartın geleceğini yine etkilemeye kararlı. Bu haberin ayrıntıları Ajans Pardus’tan öğrenebilirsiniz.

“Mozilla Vakfı, Firefox evlat edindi” desek ne düşünürsünüz? Firefox nedir diye hiç düşündünüz mü peki? Bu güzel ve eğlenceli haberin ayrıntılarını yayından öğrenseniz daha iyi olur :).

Daha ne duruyorsunuz? Ajans Pardus’un 46. bölümüne görüş ve yorumlarınızı bekliyoruz!

AJANS PARDUS LİNK

—————————————————————————————————————————————————————-
Bölüm 45: Android 3.0

Android 3.0 neye benziyor?Ajans Pardus, Gizem BELEN ve İrem ÇOBANOĞLU ile birlikte 45. bölümünde yine karşınızda.

Pardus 2011 heyecanını artarak devam ediyor. 2 haftadan kısa zaman kalmışken topluluk ne yapıyor diye tartışalım istedik. Bu güzel sürümde sizlerin de çorbada tuzu olsun istiyorsanız neler yapabileceğinizle ilgili tüyoları yayınımızdan bulabilirsiniz. Sizler de bu heyecana ortak olabilir, Pardus’un gelişmesine destek verebilirsiniz.

Geliştiricilerimiz harıl harıl çalışırken ilginç sürprizlerle de karşılaşmıyor değiller. Geçtiğimiz günlerde Gebze’ye gelen şüpheli bir paket, herkesi meraklandırdı. Paketin içinde ne olduğunu ve kim tarafından gönderildiğini merak ediyor musunuz? Yayınımızı dikkatle dinleyin!

Peki, topluluk olarak Pardus 2011 sürüm heyecanını nasıl daha fazla kişiyle paylaşabiliriz? Bunun da cevabını sizlere veriyoruz: Sayaçlar! Pardus 2011’e kaç gün kaldığını belirten sayaçlarımızın ayrıntılarını yayınımızdan öğrenebilirsiniz.

Firefox, Avrupa’da Lider!

Pardus’un öntanımlı tarayıcısı Mozilla Firefox ile ilgili güzel haberlerimiz var sizlere. Yapılan bir araştırmaya göre, sevgili İnternet tarayıcımız, Avrupa’da en çok kullanılan tarayıcı olarak seçilmiş. Haberin ayrıntıları ve araştırma şirketinin yorumlarını yayınımızdan bulabilirsiniz.

Teknoloji dünyasında şu anda en çok konuşulan konulardan biri Android‘in geleceği. Pazara hızlı ve sağlam bir şekilde giren Android, her geçen gün kendini daha da geliştiriyor. Las Vegas’ta yapılan teknoloji fuarında görücüye çıkarılan Android 3.0 ile ilgili ayrıntıları ve geleceğini yayınımızda tartışıyoruz.

Dopdolu ve eğlenceli bir Ajans Pardus ile karşınızdayız, 45. bölümümüze görüş ve yorumlarınızı bekliyoruz!

AJANS PARDUS LİNK

—————————————————————————————————————————————————————-
Bölüm 44: Rakamlarla 2010

Ajans Pardus 44. bölümüyle karşınızdaAjans Pardus, yeni yılın ilk gününde 44. bölümüyle yine karşınızda! Gizem BELEN ve İrem ÇOBANOĞLU ile birbirinden heyecanlı haberleriyle bir Ajans Pardus’a daha hazır olun!

Hepimizin aylardır heyecanla beklediği Pardus 2011 için en önemli günlerden biriydi 31 Aralık. Sabırsızlıkla hediye beklediğimiz bugünlerde Pardus geliştiricileri de boş durmadı ve karşımıza Pardus 2011 RC (Hasankeyf) ile çıktı. Bu yeni yıl hediyesinde neler neler var, bir de kızlarımızdan dinleyelim.

Bir yılı daha geride bıraktığımız bugünlerde elbette boş durmadık ve ilginç istatistiklerle 2010’u özetledik. Gerek Özgürlükİçin tarafında gerek Pardus tarafında olsun, 2010 yılında neler yapıldı, bunu rakamlarla çıkarmaya çalıştık.

Bu yıl Hata Takip Sistemi‘ne kaç hata girildi, geliştiricilerimiz bunun ne kadarını çözdü, depolardaki yazılımlar (paketler) kaç kere güncellendi, bu gibi pek çok ilginç sorunun cevabı Ajans Pardus‘ta :).

Özgür Dünya’dan Neler Var ?

Bildiğiniz gibi, Özgürlükİçin ekibi olarak Trabzon’a gitmiştik. Yediğimiz içtiğimizi elimizden geldiğince kendimize sakladık ve biraz da gördüklerimizden bahsettik 🙂

“Yılbaşı geldi geçti hâlâ hediye alamadım” diyorsanız, aradığınız cevaplar bizde. Tanıdığınız tüm Pardus ve özgür yazılım gönüllülerine birbirinden güzel, esprili hediye alternatiflerini bulabilirsiniz.

Dopdolu ve eğlenceli bir Ajans Pardus ile karşınızdayız, 44. bölümümüze görüş ve yorumlarınızı bekliyoruz!

—————————————————————————————————————————————————————-

Bölüm 43: Karadeniz’e Gidiyoruz!

Ajans Pardfus

Ajans Pardus, 43. bölümünde yine Gizem BELEN ve İrem ÇOBANOĞLU‘nun sunumlarıyla karşınızda! Çok güzel ve dolu dolu bir bölüm sizleri bekliyor.İlk haberimiz, ÇoMaK Projesi ile ilgili. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencilerinin bu yılki projesi olan ÇoMaK, çoklu masaüstü kurulumu anlamına geliyor. Buraya kadarını zaten biliyorsunuz. Asıl haber olan kısmıysa projenin takviminin açıklanmış olması! Bu güzel haberin ayrıntılarını ve tarihleri merak etmiyor musunuz?

Pardus, birçok dili kurulumdan itibaren destekliyor. Yeni bir sürüm yaklaşırken bu dillerin sayısında değişiklik olacak gibi gözüküyor. Geliştiricilerimizin son günlerde sıkça konuştuğu bu gelişmeyle ilgili ayrıntıları ve dedikoduları Ajans Pardus’tan alabilirsiniz.

Pardus 2011’den bahsetmişken, gelen diğer bir sürümümüz olan Kurumsal 2 ile ilgili gelişmeleri vermeden duramadık. Kurumsal 2 Beta 2 Cuma günü duyuruldu. Bu sürümle ilgili ayrıntıları yayınımızdan öğrenebilirsiniz.

Özgür Dünya’da Neler Oluyor?

Özgürlükiçin ekibi yerinde durmuyor! Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin dört bir tarafına giden seminer ekibimiz bu sene de boş durmuyor. Maltepe ve Marmara Üniversitelerinden sonra sırada Trabzon var. 28 Aralık 2010 Salı günü Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde yapacağımız sunum için ayrıntılar yayında!

Android fırtınasından bahsederken, Samsung’un Bada’sından bahsetmeden geçmeyelim dedik. Samsung’un bir süre önce duyurduğu, Linux çekirdeğini kullanan Bada ile ilgili güzel bir uygulama yarışması yapmış. Ödülleri duyunca sizin de şaşıracağınıza eminiz. Ayrıca Bada 2.0’ın da getireceklerini bizlerden öğrenebilirsiniz.

AJANS PARDUS LİNK

—————————————————————————————————————————————————————-
Bölüm 42: ÇoMaK Gebze’de

CoMaK ekibi Tübitak'ta!Ajans Pardus, yepyeni bir bölümle 42. kez karşınızda. Üstelik alıştığınız stüdyo kayıtlarından çok farklı bir bölümle karşınızdayız. Çünkü bu hafta, çok güzel bir röportaj dinleyeceksiniz!

Hepimizin ilgiyle takip ettiği Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencilerinden oluşan ÇoMaK ekibi geçtiğimiz hafta İstanbul’daydı. Elbette Ajans Pardus ekibi olarak, onların TÜBİTAK Gebze yerleşkesine olan gezilerini fırsat bilerek onları sevgili dinleyenlerimizle de buluşturmak için mini bir röportaj ayarladık. Bizi kırmadılar ve İstanbul’da 1 gün fazla kalarak bizlerle buluşmayı kabul ettiler.

Toplantılarının ne kadar iyi geçtiği her hallerinden belli olan ÇoMaK ekibinden ilk olarak TÜBİTAK‘ta gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili dedikoduları aldık; neler yaptılar, neler gördüler, geliştiricilerle çalışma fırsatı bulmak nasıl bir duyguydu ve daha fazlasını bu hafta birinci ağızdan dinleyeceğiz.

Pardus’a ÇoMaK Soktular!

CoMaK ekibi Tübitak'ta!Tabi TÜBİTAK gezilerinin dışında ÇoMaK ekibini daha da yakından tanımamızı sağlayan sorularımız da oldu. Gelecekte ne yapmak istiyorlar, daha önceki staj veya iş deneyimleri nasıldı, onlar Pardus ve projeyle bu kadar ilgiliyken arkaplanda aileleri ne düşünüyorlardı ya da Pardus ile ne kadar ilgiliydiler? Bu gibi birçok sorunun cevabını Ajans Pardus 42. bölümde bulabilirsiniz.

Röportajda yer alan ÇoMaK ekibi;

 • Engin MANAP
 • Mesutcan KURT
 • Özge BARBAROS
 • Gökhan AKGÜN
 • Mehmet Zahit ŞAMAT
 • Merve YÜZBAŞIOĞLU
 • Mustafa Sertaç TÜRKEL
 • Tayfur YILMAZ

Ayrıca röportajın sonunda hepimizi bekleyen güzel bir sürpriz var. Bunu da söylemeden geçmeyelim :).

AJANS PARDUS LİNK

—————————————————————————————————————————————————————-
Bölüm 41: Kurumsal 2 Beta

Ajans Pardus 40. bölüme ulaştı!Ajans Pardus, “41 buçuk kere maşallah” diyebileceğimiz bir bölüme ulaştı! Gizem BELEN ve İrem ÇOBANOĞLU‘nun sunumlarıyla 41. bölümde karşınızdayız!

Bu haftayı da bir sürüm haberiyle açıyoruz. Kurumsal kullanıcılarımızın merakla takip ettikleri Pardus Kurumsal 2, yeni bir sürümüyle önümüzdeki hafta karşınızda olacak. Pardus Kurumsal 2 Beta‘da olan yenilikleri ve güncellemeleri yayınımızdan öğrenebilirsiniz.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencileri, nam-ı diğer ÇoMaK ekibi, geçtiğimiz günlerde TÜBİTAK Gebze yerleşkesine gelerek geliştiricilerimizle bir gün geçirdi. Hem TÜBİTAK’ı  görüp geliştiricilerle çalışma fırsatı buldular hem de yapılacaklarla ilgili ayrıntıları öğrenme fırsatı buldular. Bu gezinin ayrıntıları, ve önümüzdeki bölümle ilgili küçük sürprizimizi yayınımızda bulabilirsiniz 😉

Pardus tarafında bu güzel gelişmeler yaşanırken Özgürlükİçin tarafından da haber vermeden geçemedik. Özgürlükİçin e-dergisi‘nin 28. sayısı çıktı. Bu dergi sonrasında hiç hız kesmeden 29. sayının da çalışmalarına başladık. Ayrıntılar, elbette yayınımızda!

Google ve Android’de son durum

Android’in hızlı yükselişinin inanılmaz bir göstergesiyle karşılaştık geçtiğimiz hafta. Android geliştiricilerinden biri, günde 300 bin Android’li telefonu aktive ettiklerini bildirdi! Bu rakamın içeriği ve Android’in gelecek sürümüyle ilgili ayrıntıları yayınımızda bulabilirsiniz.

Google’dan bahsetmişken, Chrome’dan bahsetmeden de geçemedik. Google, gerçekleştirdiği etkinlikte Chrome İnternet Mağazası’nı duyurdu. Bu mağaza sayesinde Chrome’unuzu kendinize göre özelleştirebileceksiniz. “Uygulama yükleme” özelliğinin artık çok gerekli olduğunu düşünürsek, Google’ın bu adımının geleceği merakla beklenmeli.

AJANS PARDUS LİNK

—————————————————————————————————————————————————————-
Bölüm 40: Pardus 2011 Beta 2

Ajans Pardus 40. bölüme ulaştı!Ajans Pardus, 40. bölümüne ulaştı! Gizem BELEN ve İrem ÇOBANOĞLU‘nun sunumlarıyla yepyeni bir bölümle, bir kez daha karşınızda! Üstelik Pardus’a ve yoldaki yeni sürümlere ilişkin “dedikodusu bol” bir bölümle!

Örneğin ilk dedikodumuz, ilkini geçöçen sene  düzenlediğimiz Pardus Piyango’suna ilişkin. Ayrıntılarını bizler de henüz bilmiyoruz ama kızlar 2011 Pardus Yılbaşı Piyangosu‘na ilişkin ilk dedikoduları yapmaya başlamışlar bile :).

Pardus 2011 kararlı sürümü yaklaşırken, kızlarımız bizleri yeni sürüme ilişkin habersiz de bırakmıyor. Pardus 2011 Beta 2′deki yenilikleri ve sürüme doğru uzanan yolda, Pardus kullanıcıları ve topluluk olarak yapmamız gerekenlerden de bahsediyorlar elbet :).

Android ve Samsung Galaxy Tab

Android fırtınası nihayet Türkiye’yi de sarmaya başladı. Turkcell’in hemen ardından Vodafone’un da getirmeye hazırlandığı bu tablet/telefon, hali hazırda iPad’in en ciddi rakibi.

Linux çekirdeğini kullanan Samsung Galaxy Tab, iPad’e gerçekten rakip olabilecek bir ürün mü? Peki, Türkiye’de neden bu kadar pahalı?” gibi soruların cevabını merak ediyorsanız, kızlarımızın yorumlarını dinlemenizi öneririz.

Gerçekten merak ediyoruz: Samsung Galaxy Tab hakkında ne düşünüyorsunuz?

AJANS PARDUS LİNK

—————————————————————————————————————————————————————-
Bölüm 39: 2011 Neden Gecikti?

Ajans Pardus Yayında!İki haftalık bir aranın ardından, Gizem BELEN ve İrem ÇOBANOĞLU‘nun sunumlarıyla Ajans Pardus, 39. bölümüyle karşınızda!

Bayram tatili sonrası bizi çok yoğun bir gündem ve toplantılarla geçen bir hafta bekliyordu. Bu yoğun gündemin en önemli maddeleri elbette Pardus Kurumsal 2 Alfa 3 ve çıkışı 20 Ocak 2011 tarihine ertelenen Pardus 2011 oldu. Pardus 2011 neden ertelendi, bunu da tartışmadan edemedik :).

Özgürlükİçin de boş durmuyor bu arada. PardusWiki Şenliğindeki gelişmelerin yanı sıra önümüzdeki günlerde yayına alacağımız yeni Tema arayüzümüzden de bahsettik! Yepyeni bir Tema’ya hazırlıklı olun!

Özgür Yazılım Sadece Özgür Yazılım Değildir!

Futbol dünyası ve Simon Kuper’den ödünç alsak da, Oracle ve LibreOfffice cephesinde yaşanan son tartışmaların bir özeti olduğunu söyleyebiliriz bu cümlenin: “Özgür Yazılım, sadece Özgür Yazılım değildir!”

Bu haftaki yayınımızda Oracle’ın yaptığı yanlışları, özgür yazılım camialarının neden önemli olduğunu, topluluğa sırtınızı dönerseniz neler olacağını, tarihten örnekleriyle konuştuk…

Geçmişte projelerini bir başka özgür yazılım projesi için terkeden toplulukları ve öyküleri için sizi Ajans Pardus’a bekliyoruz!

—————————————————————————————————————————————————————-
Bölüm 38: Firefox 6 Yaşında

Ajans Pardus 38'inci bölümüyle karşınızda!Gizem BELEN ve İrem ÇOBANOĞLU‘nun sunumlarıyla Ajans Pardus, 38. bölümüyle karşınızda. Bu haftaki Ajans Pardus, her zamanki gibi yine dopdolu.

Sadece bir ay gibi kısa bir süre kaldığı için, sizlere Pardus 2011 sürümüyle ilgili heyecan verici gelişmeleri aktarmak istiyoruz. YALI‘da yapılan değişikliklerden Paket Yöneticisi‘nin son haline, hatta Pardus 2011 sürümü ile beraber gelecek olan KDE‘nin yeni sürümündeki değişikliklere kadar pek çok gelişmeye dair sizleri haberdar ediyoruz. Gelişmeleri öğrenmek istiyorsanız, bu bölümü kaçırmamanız gerekiyor!

PardusWiki Şenliği başladığımızdan beri ne durumda merak ediyor musunuz? İlk hafta içinde yapılan katkıları duyduğunuzda siz de şaşıracaksınız. Sadece seferberlik de değil üstelik konumuz. Wiki’mizde görsel ve teknik anlamda da birkaç değişiklik yapıldı. Devamı, yayınımızda 🙂

Özgür Dünya’da Heyecan Verici Gelişmeler!

Pardus’un öntanımlı tarayıcısı olan Firefox, 6. doğum gününü kutluyor. Mozilla Vakfı‘nın 6 yıl önce hayatımıza soktuğu Firefox, doğum gününü kutlarken kullanıcılarına da ufak sürprizler yapmaktan geri kalmıyor. Üstelik bir de sürüm duyurusuyla kullanıcılarına çifte kutlama yaşatıyor. Ayrıntılar, yayınımızda.

Özgürlük kavramının sadece yazılım dünyasında olmadığının bir güzel örneği daha var elimizde. OpenCola desek sizlere aklınıza neler gelir acaba? Bir promosyon olarak ortaya çıkan ama tüm dünyaya yayılan bu projenin ayrıntılarını yayınımızdan öğrenebilirsiniz.

Ajans Pardus’ta bu ilginç haberleri ve daha  fazlaları sizleri bekliyor. Zaman kaybetmeden hemen Ajans Pardus sayfasına geçmenizi öneriyoruz!

—————————————————————————————————————————————————————-
Bölüm 37: Güle Güle Seda

Seda ve Gizem stüdyoda

Gizem BELEN, Seda Akay ONUR ve İrem ÇOBANOĞLU‘nun sunumlarıyla Ajans Pardus, 37. bölümünde yine karşınızda. Ama önce üzücü bir haberimiz var.

37 bölümdür bizlerle beraber olan Seda, aramızdan ayrılıyor… Bu hafta son kez stüdyoya giren Seda’yı çok özleyeceğiz. Kızlarımız Seda için eğlenceli -ne kadar olabilirse artık- bir son stüdyo kaydını gerçekleştirdiler.

Bu haftaki Ajans Pardus, biraz hüzünlü de olsa, herzamanki gibi yine dopdoluydu.

LinuxJournal dergisinin dünya çapında yılın özgür yazılım ürünlerinin seçildiği “Okur Ödülleri” ile başlayan sohbetimiz, Londra Borsası’nın Linux’a geçiş projesine kadar uzanıyor. Dünyanın en büyük borsalarından biri olan Londra Borsası’nın Windows ile olan maceraları ve sonrasında Linux’a geçme hikâyesini, eminiz sizin de ilginizi çekecek!

İki Büyük Topluluk İmecesi!

Evet, yanlış duymadınız!

Pardus 2011 yaklaşırken, Özgürlükİçin topluluğu olarak iki büyük etkinliğe hazırlanıyoruz. Bunların birincisi, resmi duyurusunu yarın yapacağımız  PardusWiki Şenliği. Diğeriyse, topluluğumuzun uzun bir süre önce istediği ve ilk defa Beyin arayüzümüzde dile getirilen bir istek olan Paket Yöneticisi’nde uygulamaların ekran görüntülerinin gösterimine dair :).

Daha ne bekliyorsunuz, gelecek haftaların gündemini şimdiden öğrenmek için sizi Ajans Pardus’a bekliyoruz
—————————————————————————————————————————————————————-
Bölüm 36: ÇoMaK Projesi

Seda AKAY ve Gizem BELEN bildiriyor.Bu haftaki bölümümüzde bir sürprizimiz var. Bu haftadan itibaren aramıza bir yeni isim, sevgili İrem ÇOBANOĞLU katılıyor! İrem henüz yayın heyecanını yenememiş olsa da, gelecek haftalardan itibaren onun da çenesinin düşeceğine güvenimiz tam! :).

Bu haftaki Ajans Pardus’ta Özgürlükİçin’in üniversitelerde yeniden başlayan seminer turu geniş yer kaplıyor. 25 Ekim 2010 topluluk yöneticilerimiz Anıl ÖZBEK ve Gizem BELEN‘in Kırıkkale’de gerçekleştirdiği seminerde yaşananları ve çok daha fazlasını, Ajans Pardus’ta bulabilirsiniz.

Pardus camiasının gündemine bomba gibi düşen ve forumda da sıkı bir şekilde üzerine konuşulan ÇoMaK Projesi’ni atlamıyoruz. Özgün Pardus teknolojilerinin gelecekte Gnome, Xfce ve LXDE gibi masaüstü ortamlarında da kullanılabilmesini amaçlayan bu proje, Necdet YÜCEL‘in liderlik ettiği Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ekibi tarafından gerçekleştirilecek.

Özgür yazılım dünyası ile ilgili haber köşemizdeki ilk konumuz ise, işyerlerine ve fabrikalara yaptığı baskınlarla gündeme gelen ama Türkiye’deki faaliyetleri de epey tartışmalı olan BSA’ya ilişkin. Avrupa Komisyonu’na “özgür yazılımın fikri hakları çiğnediğine ilişkin” bir mektup gönderen BSA’ya, Avrupa Özgür Yazılım Vakfı’ndan (FSFE) çok sert, deyim yerindeyse “tokat gibi” bir cevap geldi. Kızlarımızın eğlenceli yorumlarıyla dinlemenizi tavsiye ederiz :).

Son haberimiz ise Mozilla’nın yakında açacağı uygulama e-dükkanıyla ilgili. iPhone, Android derken “uygulama mağazası” açanlar kervanına Mozilla da katıldı!

Yine dopdolu, kıpır kıpır bir programla karşınızdayız. Hiç vakit kaybetmeden bu haftaki Ajans Pardus’u dinlemeye başlayabilirsiniz 🙂

AJANS PARDUS LİNK

—————————————————————————————————————————————————————-
Bölüm 35: Pardus 2011 Beta

Ajans Pardus Yayında!

Ajans Pardus, 35. bölümünde de sizlere ulaşıyor! Gizem BELEN ve Seda AKAY ONUR ile bir Ajans Pardus’a daha hazır olun!

Pardus 2011 için en büyük adımlardan biri gerçekleşti: Pardus 2011 Beta çıktı! Hepimizin heyecanla beklediği Pardus 2011’in bu deneme sürümünde neler var, kızlarımızdan dinleyin…

Pardus 2011 demişken, depolarımızda önemli ve çok büyük bir değişiklik var. OpenOffice.org ve LibreOffice desek? En iyisi yayını dinleyin ve tüm ayrıntılarıyla haberi kendiniz öğrenin.

2011 sürümü gelirken, hele ki Beta sürümü çıkmışken, en önemli süreçlerden birinden de bahsetmeden geçmeyelim dedik. Test ekibine çağrımızı, bir de Ajans Pardus üzerinden tekrar ediyoruz!

Özgür Dünya’da Neler Oluyor?

LibreOffice konularımız bitmiyor! Oracle, LibreOffice destekçilerinin ve katkıcılarının, OpenOffice.org konseyinden ayrılmalarını “kibarca” istemiş. Ayrıntılar mı? Elbette, yayında!

Açık Kaynak Uydu İnsiyatifi” ya da “Open Source Satellite Initiative” desek kafanızda ne canlanabilir? Peki, hep beraber uzaya gidebiliriz, hem de bir özgür yazılım sistemi sayesinde desek? Bu kadar ön bilgiden sonra yayını dinlemeden edemezsiniz :).

Yine dopdolu ve eğlenceli bir Ajans Pardus ile karşınızdayız!

AJANS PARDUS LİNK

—————————————————————————————————————————————————————-

Bölüm 34: Pardus Dokuz Doğurdu

Ajans Pardus Yayında!

Ajans Pardus, yepyeni konularıyla beraber 34. bölümüne ulaştı! Gizem BELEN ve uzun bir aradan sonra Seda AKAY ile bir Ajans Pardus’a daha hazır olun!

Pardus ekibi büyümeye devam ediyor! Önceki bölümlerimizde de ara ara personel hareketleriyle ilgili bilgiler veriyorduk. İki kişi gider, üç kişi gelirdi genelde. Ama bu seferki sayı çok daha fazla. Tam 9 kişi ekibe katıldı! Kimler, ne yapacaklar, nereden geliyorlar… Hepsi yayınımızda!

Geçtiğimiz günlerde CeBIT Eurasia 2010 gerçekleşti. Özgürlükİçin gönüllüleri, standımızda yerlerini aldılar ve çok çalışarak fuarın Pardus açısından çok güzel geçmesini sağladılar. Fuar sırasında yaşadıklarımızı yayınımızdan öğrenebilirsiniz.

E-dergimiz, birkaç gün geç de olsa çıktı. Adil AKBAŞ‘ın editörlüğünde yayına hazırlanan 26. e-dergimizin içeriğinde minik bir sürpriz de var üstelik. Unutmadan, 27. e-derginin çalışmaları da başladı. Ayrıntılar, kızlarımızda!

Özgür Dünya’da Neler Oluyor!

Mozilla Firefox, bilgisayar kullanıcısı olamayanlara bir müjde veriyor. Maemo ve Android için uygun olan sürümünü duyurdu. Böylece artık cep telefonlarında ve tabletlerde de Firefox’u rahatlıkla kullanabileceğiz. Ayrıntılar için bizi dinlemeyi unutmayın 😉

Lisanslamanın önemini kimse yadsıyamaz sanırız. Creative Commons, lisanssız sanat eserlerinin korunabilmesi için yeni bir simge çıkartmış. Kamu Malı olarak işaretleyen bu simgenin ayrıntılarını, hukuk danışmanımız Seda AKAY‘dan öğrenebilirsiniz :).

Yine ve yine dopdolu ve eğlenceli bir Ajans Pardus ile karşınızdayız!

AJANS PARDUS LİNK

—————————————————————————————————————————————————————-
Bölüm 33: CeBIT Pardus Standı

Ajans Pardus CeBIT'te!

Ajans Pardus, tamı tamına 33. bölümüne ulaştı. 33 sayısının eğlencesine kapılıp, sizlere bambaşka bir Ajans Pardus hazırladık. Nasıl mı? Ayrıntılar az sonra… :).

Sizlerin de bildiği gibi, bu hafta CeBIT Eurasia 2010‘daydık. Özgürlükİçin gönüllüleri, standımızda yerlerini aldılar. İlk gününden son gününe kadar koşturmaca içinde ve çok yoğun bir dönem geçirdik. CeBIT’in en kalabalık standı bizimdi diyebiliriz rahatlıkla. Buradan öncelikle, bu yoğunlukta bizlere yardım eden gönüllülerimize çok teşekkür ediyoruz.

Bu yoğun ve zor koşullarda özveriyle çalışan ve standımıza gelenleri her zaman güleryüzle karşılayan gönüllülerimiz için de güzel bir sürpriz yapmadan geçmek istemedik. Ajans Pardus’un 33. bölümünü onlarla beraber gerçekleştirdik!

Gün içerisinde, yoğunluktan biraz olsun kaçmaları adına da gönüllülerimizi tek tek kenara çektik ve onlarla röportajlar gerçekleştirdik. Stand başında neler yaşadıklarını, günlerinin nasıl geçtiğini onların ağızlarından dinlemenizin daha iyi olacağına karar verdik. Orada yaşanan heyecanı ve mutluluğu kendi ağızlarından çok güzel ifade ettiler. Ayrıca ne kadar eğlendiğimizi de bu röportajlardan öğrenebilirsiniz ;).

Yine dopdolu ve eğlenceli bir Ajans Pardus ile karşınızdayız!

AJANS PARDUS LİNK

—————————————————————————————————————————————————————-
Bölüm 32: Seminerler Başlasın!

Ajans Pardus Yayında!

Ajans Pardus, yeni konularıyla beraber 32. bölümüne ulaştı! Gizem BELEN‘e bu bölümde, Seda AKAY‘ın olmamasından dolayı Ali IŞINGÖR eşlik ediyor.

CeBIT Eurasia 2010‘a sayılı günler kaldı. Özgürlükİçin gönüllüleri, standımızda yerlerini almaya hazırlar. Programla ilgili son ayrıntıları ve gelişmeleri duymak ister misiniz?

Yeni okul dönemiyle beraber seminerlerimiz de başladı. Sudi Özkan Kız Teknik ve Meslek Lisesi Avrupa Birliği projelerinden biriyle ilgili 9 haftalık bir eğitim için İspanya’nın Sevilla şehrine gidiyorlar. Program ve verdiğimiz seminerle ilgili ayrıntıları yayınımızdan bulabilirsiniz.

Seferberliklerimize bir yenisini daha eklemeye karar verdik. Paket sayımızla ilgili olan bu seferberliğimizin ayrıntılarını yayından öğrenebilir ve destek vermeye başlayabilirsiniz.

Özgür Dünya Çalkalanıyor!

OpenOffice.org‘un durumundaki karışıklıklarla ilgili haberlerimiz devam ediyor. Ortaya çıkan LibreOffice ile ilgili ayrıntıları yayınımızda paylaşıyoruz. Ayrıca, bu hareketin geleceğinin ve öneminin üzerinde de ufak bir tartışma gerçekleştiriyoruz.

Pod” kelimesinin kullanımını engellemeye çalışan bir davadan haberiniz var mıydı? Apple‘ın açtığı bir dava, bir dildeki tüm kelimelerin kullanım hakkıyla da ilgili olabilir mi? Ayrıntılar, tabi ki yayınımızda.

Yine ve yine dopdolu ve eğlenceli bir Ajans Pardus ile karşınızdayız!

AJANS PARDUS LİNK

—————————————————————————————————————————————————————-

Ajans Pardus Yayında!

Ajans Pardus, artık 31. bölümüne ulaştı! Gizem BELEN ve Seda AKAY‘ın sunumlarıyla yepyeni bir bölümle, bir kez daha karşınızda! Üstelik stüdyomuzda sürpriz bir üçüncü sunucuyla beraber!

Pardus 2011 kararlı sürümü yaklaşırken sizleri habersiz bırakmıyoruz. Gelişimi takip edebileceğiniz bu haberleri kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Yeni sürüm heyecanı ve çalışmaları en üst seviyeye ulaşmışken Pardus 2009‘un unutulduğunu sanmayın. Önümüzdeki hafta depolarımıza büyük bir güncelleme gelecek. Bu güncellemelerin en renkli öğesi hakkında bir ipucu vermek gerekirse şöyle diyebiliriz: KDE!

Bu kadar yoğun tempoya geliştiricilerimiz elbet ayak uydurabiliyor. Onlara yardımcı olmak ve Pardus Projesi’nin büyümesi adına birkaç küçük dedikodu yine yayınımızda “ağzımızdan kaçıyor” :).

Geçtiğimiz haftanın en hararetli konusu sanırız ki Milky simge setiydi. Camiamızda yaşanan son tartışmalar hakkındaki bilgileri yayınımızda bir de bizim ağzımızdan duymak istemez misiniz?

Yaşasın Çikolata!

Dünya’nın geleceği için çok önemli olmayabilir ama kadınlar için çok önemli olacak bir gelişme var elimizde. Uzmanlar, kakao çekirdeğinin genetik kodunu çözmüşler ve bunu patentlerle sahiplenmek yerine kamu malı olarak lisanslamışlar. Kakao çekirdeklerinin ve dolayısıyla çikolatanın geleceği yayınımızda tartışılıyor, kaçırmayın!

Yine ve yine dopdolu ve eğlenceli bir Ajans Pardus ile karşınızdayız!

AJANS PARDUS LİNK

—————————————————————————————————————————————————————-
Bölüm 30: 2011 Alfa 2

Ajans Pardus, tam olarak 30. bölümüne ulaştı! Gizem BELEN ve Seda AKAY‘ın sunumlarıyla yepyeni bir bölümle, bir kez daha karşınızda!

Pardus 2011 kararlı sürümü yavaş yavaş yaklaşırken yeni bir alfa ile karşımıza çıkıyor. Pardus 2011 Alfa2 sürümü duyuruldu. Bu sürümde neler olduğu yayında tartışılıyor.

Geliştiricilerin bu yoğun temposunun yanı sıra, Özgürlükİçin olarak biz de boş durmuyoruz. Araya giren tatiller sebebiyle biraz gecikse de 6. Özgürlükİçin IRC toplantısını önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz. Ayrıntılar mı? Elbette cevap yayında!

CeBIT yavaş yavaş yaklaşıyor. Bu konuda hızla planlamalar yapılmaya devam ediliyor. Gönüllüleri ve gönüllü olmaya niyeti olanları yayınımızda bu konudaki ayrıntılar bekliyor.

Ödül Avı Başlasın!

Google Code‘dan ilginç bir haber geldi. Google Code’a yüklenen kodların lisansları konusunda artık daha esnek olacaklarını söylediler. Peki bu esneklikle ne demek istiyorlar? Bu düzenleme neleri getirecek ya da neleri götürecek? Hepsini yayınımızda bulabilirsiniz.

Özgür Yazılım Vakfı (FSF), güzel bir “av” başlattı. PDF indirmek için kapalı kaynak kodlu yazılımın sistemde yüklü olmasını isteyen İnternet sitelerine karşı başlatılan bu savaşın sonucunda kazanılan ödüller sizi heyecanlandırabilir. Ayrıntılarını yayınımızdan öğrenebilirsiniz.

Yine ve yine dopdolu ve eğlenceli bir Ajans Pardus ile karşınızdayız!

AJANS PARDUS LİNK

—————————————————————————————————————————————————————-

Bölüm 29: Firefox 4

Ajans Pardus, 29. bölümüne ulaştı. Gizem BELEN veSeda AKAY‘ın sunumlarıyla yepyeni bir bölümle karşınızda.

Pardus 2011, geliştiricilerimizin yoğun çalışmalarıyla beraber tüm hızıyla değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Pardus 2011 Alfa sürümünde de kullanılabilir durumda olan Firefox 4 Beta 4 ile ilgili bir haberimiz var elimizde. Pardus 2011 sürümünde de göreceğimiz Firefox 4’ün bize neler getireceğini duymak ister misiniz?

Pardus Projesi heyecanlı bir noktaya ulaştı. Geçtiğimiz günlerde Pardus Projesi 100.000’inci commit‘e ulaştı. Bu commit’in neyle alakalı olduğunu öğrenmek ister misiniz? 🙂

Pardus Öğrenci Temsilciliği, artık elle tutulabilir bir hale gelmeye başladı. Üniversite öğrencileriyle Pardus arasında bir köprü kurmayı planlayan bu projedeki son gelişmeler, yayınımızdan öğrenilebilir.

Paul ALLEN İnternet’e Karşı!

Patent ve İnternet dünyasından büyü bir haber daha var yayınımızda. Microsoft kurucu ortaklarından Paul ALLEN,YahooAppleGoogleFacebook gibi birçok büyük firmaya dava açtı. “Paul ALLEN İnternet’e Karşı” başlıklarıyla haberleri çıkan bu davaların ayrıntılarını yine yayınımızdan bulabilirsiniz.

Geçtiğimiz bölümlerde haberini yaptığımız WebM projesinin yol açtığı bir değişiklik yayınımızda yer buldu. WebM‘in ortaya çıkmasına sebep olan H.264‘ün şu andaki durumunu merak ediyor musunuz?

Yine ve yine dopdolu ve eğlenceli bir Ajans Pardus ile karşınızdayız!

Ajans Pardus

Reklamlar
 1. Henüz yorum yapılmamış.
 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: