Risk 1.1

Hemen hemen herkes ailesiyle, arkadaşlarıyla bir kafede ya da evinde, oyunlar oynamayı sever. Bu oyunlardan çok ünlü olanlardan biri olan Risk isimli oyun, Pardus 2009 katkı deposunda bulunuyor. Paket Yöneticisi‘nden Risk diye aratıp yükleyebileceğiniz gibi, konsola “sudo pisi it risk” komutunu yazarak da yükleyebilirsiniz.

Çok eğlenceli olan bu oyunun isterseniz, ağ üzerinden arkadaşlarınıza karşı, isterseniz tek başınıza bilgisayara karşı oynama seçenekleri mevcut. Risk oyunu 2-6 kişi arasında oynanabilir. Bununla beraber size harita ve kart seçenekleri sunuyor. Sözü fazla uzatmadan oyunumuza geçelim.

Risk oynadınız mı hiç?

Oyun Mantığı

Oyunumuzun temeli strateji unsuruna dayanıyor. Dünya altı kıtaya bölünmüş durumda. Sizin amacınız tüm düşmanları yok ederek Dünya’nın kontrolünü ele geçirmek. Bunun için oyun başında her oyuncuya belli sayıda asker veriliyor. Her turda da size belli miktarda asker verilmektedir. Düşmanlarınızdan daha fazla asker elde edebilmek için, kıtaların kontrolünü ele geçirmek zorundasınız.

Bu sayede her turda size daha fazla asker gelecek. İkinci bir kaynaksa ticarettir. Üçüncü olarak da, sahip olduğunuz alan ne kadar çoksa ona göre bir miktar fazla asker alacaksınız. Şunu söyleyelim, en önemli asker kaynağı kıtaların kontrolünü elde tutabilmek. Kıtalardan dolayı gelen asker sayısı aynı değildir. Aşağıdaki listede hangi kıtanın ne kadar asker kazandırdığını görebilirsiniz.

 • Asya 7
 • Kuzey Amerika   5
 • Avrupa 5
 • Afrika 3
 • Avustralya 2
 • Güney Amerika  2

Yeni bir alanı ele geçirmek için saldırmalısınız, saldıracağınız alanla fiziksel temas içinde olmanız gerekiyor. Kısaca sadece sınır komşularınıza saldırabilirsiniz. Bu yüzden askerlerinizi yerleştirirken daha dikkatli olmanız gerekir.

Ticaret

Oyunun en önemli kısımlardan biri de ticaret aşaması. Ticaret için elinizde bulunan kartları kullanırsınız. Kart alabilmek için tek bir şart var: Her turda en azından bir adet alanı ele geçirmek zorundasınız, aksi takdirde tur sonunda size kart verilmeyecek.

Ticaret üç adet kartla yapılır. Ticaret olanığı elde ettiğiniz zaman, ekranın sağ köşesinde “End Trade” yazısı çıkar. Bu yazı “ticaret yapmak istemiyorum” demektir. Eğer ticaret yapmak isterseniz, ekranın sol köşesinde bulunan “Cards” yazan düğmeye tıklayın ve kartların bulunduğu alana gelin ve kullanacağınız üç kartı seçin.

Risk oynadınız mı hiç?

Bu üç kart birbirleriyle aynı olmalı ya da hepsi birbirinden farklı olmak zorunda. Elinizde ki toplam kart sayısı beş olduğu zaman oyun sizi ticaret yapmaya mecbur bırakır. Asla beşten fazla kart sahibi olamazsınız. Bununla beraber düşmanlardan birini tamamen yok ettiğiniz zaman, düşmanınızın tüm kartları da size geçecektir. Bu özelliği “hayat kurtarıcı” bulacaksınız.

Ticaret için kullanacağınız kartlara tıklayarak alt tarafta bulunan sepete yerleştirirsiniz. Sağ alt köşede bulunan Trade düğmesine tıklayarak ticareti gerçekleştirirsiniz. “Next trade receive 20 troops” gelecek ticarette kaç asker verileceğini bildirir. Eğer kartlarınızı sepete eklemenize rağmen trade düğmesi aktif olmadıysa, doğru kartları bir araya getirmemişsiniz demektir.

Saldırı

Risk oynadınız mı hiç?

Saldırı için kullanacağınız alanı seçtikten sonra saldıracağınız komşunuzu tıkladığınız zaman otomatik olarak yandaki resimde de görülen saldırı penceresi açılır.

Roll düğmesine tıklayarak zarları atarsınız yani saldırıyı gerçekleştirirsiniz ya da Retreat düğmesine basarak saldırıdan geri çekilebilirsiniz.

Saldıran kişinin üç adet zarı, savunmada bulunan kişinin iki adet zarı vardır.

Saldıran kişi en yüksek zarı atmak zorundadır, eğer saldıran kişinin zarı savunmada bulunan kişinin zarından küçük ya da eşitse savunma kazanır, siz asker kaybedersiniz.

Risk oynadınız mı hiç?

Oyunu açtığımız zaman karşımıza gelen ilk ekran yukarıda bulunan resimdir. Kısaca ekranda bulunan düğmelerin ne işe yaradığına bakalım.

 • New Game: Yeni oyun açmak için kullanılır.
 • Load Game: Daha önce kaydetmiş olduğunuz bir oyunu yeniden yüklemek için kullanılır.
 • Join Game: Ağ üzerinde kurulmuş olan bir oyuna katılmak için kullanılır.
 • Start Server: Ağ üzerinde oyun kurmak için kullanılır.
 • Help Manual: Yardım dosyalarını görüntülemek için kullanılır.
 • About: Oyun hakkında bilgi menüsü.

“New Game” düğmesine basarak yeni oyun açmak için gerekli ekran geçiyoruz.

Bu ekran, oyunumuza başlamadan önce yapmamız gereken ayarlar için, isterseniz hiç ayar yapmadan sağ alt köşede bulunan “Start Game” düğmesine basarak oyuna başlayabilirsiniz.

Tekrardan bu sayfada bulunan düğmeleri tanıyalım, bu sayede oyunumuzun nasıl oynanacağı hakkında da temel fikirleri edinmiş olacağız.

Paket YöneticisiRisk oynadınız mı hiç?

Choose Map: Oyunu oynayacağınız haritanın seçildiği yer. Öntanımlı olarak Risk oyunun orijinal haritası seçili geliyor.

Choose Cards: Oyun esnasında kullanılan kartların değiştirebildiği yerdir.

Game Type: Oyununuz türünü seçtiğiniz kısımdır.

 • Dominati…: Öntanımlı oyun modelidir. Bu modelde oyunu kazanabilmek için tüm alanları ele geçirmek zorundasınız.
 • Capital: Bu oyun modelinde, askerlerinizin dağılımı sonunda sizden başkent seçmenizi ister. Her oyuncunun bir başkenti bulunur. Oyunu kazanabilmek için tüm başkentleri ele geçirmek zorundasınız.
 • Mission: Bu modelde, oyunu kazanabilmek için size verilen görevi yerine getirmeniz gerekmektedir.

Card Options: Ticaret tipini belirlediğiniz kısımdır.

 • Increasing: Bu modelde, her ticaretten sonra, elde edilen asker sayısı artmaktadır. Başlangıç olarak 4 askerdir. Herhangi bir oyuncu ticaret yaparsa bu sayı 6 asker daha sonra 10 ve artarak devam etmektedir.
 • Fixed: Bu modelde, ticaretten gelen asker sayısı sabitlenmiş durumdadır. Asker sayısı asla değişmez.
 • Italian: Bu model, diğer iki modele göre daha karmaşıktır. Bu modelde, oyunda atılan zar kuralları değişmektedir. Ticaretten elde edeceğiniz asker sayısı hem artarak hem de kullandığınız kartlara göre değişmektedir. Kullanılması tavsiye edilmez.

Auto Place…: Bu seçim kutusu seçilerek oyuna başlandığı takdir, oyun sizin için askerlerinizi yerleştirerek başlatır oyunu. Zaman açısından tasarruf sağlar.

Sağ tarafta bulunan alanda oyuncu ekleme ya da çıkarma işlemleri yapılmaktadır. Oyunu bilgisayara karşı oynuyorsanız, oyuncular zorluk derecesine göre üç gruba ayrılmıştır:

 • Crap Al: En kolay oyuncu tipi.
 • Easy Al: Normal seviye oyuncu tipi.
 • Hard Al: En zor oyuncu tipi.

Gerekli ayarları yaptıktan sonra sağ alt köşede bulunan “Start Game” düğmesine tıklayarak oyunumuzu başlatıyoruz.

Oyununuzun sonunda isterseniz istatistiksel bilgileri de elde edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey ana ekranda, sol alt köşede bulunan “Stats” düğmesine tıklamak.

Size keyifli ve bol çekişmeli oyunlar dileğiyle, Hoşça kalın…

Uyarı: Bu oyun bağımlılık yapmaktadır. “Bir denemeden bir şey çıkmaz” diye düşünmeyin, çünkü ilk oyundan itibaren Risk oyununun bağımlısı olacaksınız :).

Reklamlar
 1. Henüz yorum yapılmamış.
 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: