0 A.D. Geliyor

0 A.D.Ücretsiz, çok platformlu, geliştirilmekte olan, 3B, tarihi konu alan gerçek zamanlı bir strateji oyunu 0 A.D., yaklaşık 8 yıllık kapalı kaynak bir ürün olma serüveninden çıkıp, özgür yazılım ürünü oluyor.

Aslında ne yapmak istediklerini kendi ifadelerinde de çok net bir şekilde belirtiyorlar; “Kaynak kodunu GPL ve sanatsal içeriğini CC-BY-SA ile lisanslayarak projeye katkı yapmak isteyenleri heveslendirmeye çalışıyoruz. 2001 yılından bu yana 0 A.D. oyunu üzerinde çalışıyoruz ve artık neler başardığını göstermek, insanların katılımını kolaylaştırmak istiyoruz.

Oyunun Linux sürümünün dışında Windows ve Mac OS X sürümleri de mevcut. Şu an üçüncü alfa sürümü duyurulmuş olan oyun büyük bir merakla beklenmekte. Şimdiki görüntüler epey güzel görünüyor.

Grafikler Age Of Empires'ı anımsatmıyor mu sizce?

Oyun motoru için 150 bin satır, düzenleme araçları için 25 bin satır C++ kodu kullanılıyor. Oyun betikleri JavaScript ile yazılmış. Halihazırdaki bir oyun motorunu (OGRE gibi) kullanmıyor, düşük seviyeli kütüphanelerin (OpenGL, OpenAL, ENet,…) üzerine inşa ediliyor.

Detaylı grafikler, gerçekçi tarih

0 A.D.'de savaşlar çok kanlıPiyasada başka özgür yazılım ürünü olan gerçek zamanlı strateji oyunları ile karşılaştıracak olursak; Örneğin Glest artık ‘kararlı’ olarak anılıyor ve ortaçağ/fantezi dünyasında geçiyor. Her ne kadar 0 A.D’ye göre daha ilkel bir oynanışa ve grafiklere sahip olsa da, oyundaki rakipler yapay zekaya sahip.

ORTS ise oynanabilir bir oyundan çok yapay zeka çalışmalarını vurgulayan taslak halindeki bir projeyi andırıyor. Spring gerçek zamanlı strateji motoru kullanan, oynanabilirliğini Total Annihilation’a yakın tutmaya çalışan bir diğer örnek. 0 A.D. ise yenilikçi oynanabilirliği, detaylı grafikleri ve gerçekçi tarihi konusuyla diğerlerinden farklı bir konumda.

Umarız bu güzel oyun en kısa zamanda depomuza girer ve Pardus üzerinde gerçek zamanlı strateji heyecanını biz de yaşayabiliriz :).

0 A.D’nin Pardus Hata Takip Sistemi’ndeki paketlenmesi talebine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ozgurlukicin.com

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: