Yazıcı ve Tarayıcı Eklemek

Pek çok yazıcı firması, cihazla birlikte yalnızca Windows sürücüsünün CD’sini dağıtmaktadır, ancak bu Pardus kullanıcıları için sorun değildir. Pardus CD’si aynı zamanda onlarca çeşit yazıcı markasının, onlarca çeşit modelinin sürücü paketlerini de içinde barındırıyor.

Evet, yanlış okumadınız! Pardus kurulumu ile birlikte sisteminize kopyalanan bu paketler, kuruluma hazır bir biçimde sabit diskinizde beklemektedirler. Pardus CD’si içinde yer almayan az sayıda marka/modelin yazıcı sürücüleri ise indirilmeye hazır biçimde paket depolarında yer almaktadır. Gerekirse Paket Yöneticisi aracılığıyla bu paketler kolaylıkla indirebilirsiniz.

Bu yazıda, yerel bir USB yazıcının adım adım nasıl nasıl tanıtıldığını gösterecek ve cihazınızın varsa tarayıcı özelliğini nasıl kullanacağınıza değineceğiz.

Yerel Bir USB Yazıcının Tanıtılması

Yazıcı Ekleme Sihirbazı yardımıyla, yazıcınızın marka, modeli, bağlantı noktası gibi birkaç bilgiyi tanımlayarak cihazınızı kolayca kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Pardus > Sistem Ayarları > Genel > Sistem Yönetimi > Yazıcı Yapılandırması yolunu izleyiniz.

yazici-ekle00

yazici-ekle01

Normal şartlarda, yazıcınızı bilgisayara bağladıktan ve açtıktan sonra; yazıcı ekleme sihirbazı yazıcınızı otomatik olarak kuracaktır. Yazıcınız otomatik kurulmuyor veya düzgün çalışmıyorsa; Yazıcınızı kapatınız, USB kablosunu bilgisayarınıza takınız, güç düğmesine basıp yeniden çalıştırınız. Ardından Yeni Yazıcı tuşuna basıp devam ediniz.

yazici-ekle02

Yerel yazıcınızın (paralel, seri, USB) seçeneğini işaretleyiniz. Burada yer alan diğer seçenekler, bir başka bilgisayara bağlı bir yazıcının kullanılması ile ilgilidir. İleri tuşuna basıp devam ediniz.

yazici-ekle03

Bu aşamada Pardus CD’si ile birlikte, sürücüleri siteminize kopyalanan yazıcıların isimleri karşınıza gelecektir. Önce listeden yazıcınızın markasına seçin ve İleri tuşuna basın, sonra açılan pencerenin sağ bölümden yazıcınızın modeline tıklayınız.

yazici-ekle04

yazici-ekle05

Yazıcınızın tam adı listede bulunmayabilir, örneğin tanıtacağımız yazıcının HP Photosmart C3180 olduğunu farz edelim. Listeye baktığımızda C3180 yoktur, C3100 vardır. Ancak burada 3100 demek; “3100 ve serisi olan modeller” anlamına gelmektedir yani 3180 modelini de kapsamaktadır. Bu durum sadece HP markası için değil diğer markalar için de geçerlidir. HP yazıcılar için iki adet sürücü bulunan modeller vardır. Bunlardan hplip olarak adlandırılan sürücüler ancak yazıcınızın desteklemesi durumunda kurulurlar. Eğer yazıcınızın desteklediğinden emin değilseniz bu sürücüyü seçmeyin.

Eğer listede yazıcınızın modeli yok ise üzülmeyin. Yazıcınız için gerekli sürücü paketleri muhtemelen PiSi’lenmiş durumda Paket Yöneticisi aracılığıyla indirmenizi bekliyordur. Bu noktada öncelikle PardusWiki’nin Donanım bölümüne bakmanızı tavsiye ederim. Orada, çeşitli marka yazıcıların kurulumları, varsa ihtiyaç duydukları sürücü paketleri konusunda kılavuzlar hazırlanmıştır.

Sihirbazın son aşamasına geldik. Burada, resimdeki “Yazıcı Adı:” bölümüne, boşluk bırakmadan bir isim girmeniz gerekmektedir, örneğin yazıcınızın markasını yazabilirsiniz. “Konum:” ve “Açıklama:” bölümlerini de doldurabilir isterseniz boş bırakıp devam edebilirsiniz. Tamam tuşuna basıp kurulumu tamamlayınız.

yazici-ekle06

Hepsi bu kadar, yazıcınız kullanıma hazır! İsterseniz bir OpenOffice.org belgesi açıp yazdırmayı deneyebilirsiniz.

Tarayıcım Ne Olacak?

Pardus Kurulum CD’si ile birlikte sisteme kurulan SANE isimli sürücü paketi, pek çok tarayıcının ya da tarayıcı özelliği olan yazıcıların tarayıcı özelliğinin hiçbir ek işlem yapılmadan kullanılabilmesini sağlamaktadır. Tarama işlemi için, bize kılavuzluk eden program ise Skanlite’dır. Pardus ile birlikte kurulu gelen bu program, Pardus > Uygulamalar > Grafik > Skanlite yolu üzerinden veya Alt+F2 tuşu ile açılan pencereye uygulama adını yazarak ulaşabilirsiniz.

tarayici-ekle00

Cihazınız açık iken Skanlite’ı çalıştırdığınızda, alttakine benzer bir iletişim kutusu karşınıza gelecektir.

tarayici-ekle01

Listede, tarayıcınızın adının geçtiği satıra tıklayıp Tamam’a basarak devam ediniz.

tarayici-ekle02

Skanlite önyüzü karşımızda. Taranacak belgenin bir önizlemesini görmek için “Önizleme” düğmesi kullanılır. Tarama işlemini gerçekleştirmek için ise “Tara” düğmesi kullanılmaktadır. Taranan belgeler /home/kullanıcı adınız/.kde/share/apps/ScanImage s dizini içine atılmaktadır.

tarayici-ekle03

Yazıcı ya da tarayıcınızla ilgili herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, sorunuzu Özgürlükİçin forumlarının Yazıcı ve Tarayıcı bölümüne yazabilirsiniz.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: