Pardus’ta Yardım Alma Yolları

Pardus, kullanmaya başladıktan sonra çoğu zaman herhangi bir donanım için ek sürücü yüklemenize ya da yazılımlarınızı kullanmak için özel ayarlar yapmanıza gerek kalmaz. Böyle bir ayar yapmak zorunda kalırsanız da merak etmeyin! Tek başınıza değilisiniz. Pardus Topluluğu size yardım etmek için yanınızda!

Öncelikle destek alabileceğimiz yerleri sıralayalım. Bunlar;

Şimdi sırasıyla buralara nasıl ulaşabileceğimizi ve yardım isterken nelere dikkat etmemiz gerektiğine değineceğiz.

Pardus Ansiklopedisi

Pardus ansiklopedisi, Türkiye’nin Vikipedi’den sonra gelen en büyük Wiki’si. 11 dilde yayın yapan PardusWiki, donanımlar için gereken ayarları, özel çözümler için nasıl belgelerini ve yazılımlarla ilgili birçok bilgiye ulaşmanızı sağlar. Bir sorunla karşılaştığınız zaman endişelenip etrafa sorular sormak yerine ilk bakacağımız yer Pardus ansiklopedisi olmalıdır. Pardus ansiklopedisine http://www.pardus-wiki.org adresinden ulaşabilir ya da Mozilla Firefox’un yer imlerindeki Pardus Durakları‘nda bulunan PardusWiki sekmesinden ulaşabilirsiniz.
Parduswiki

Tek yapmanız gereken sitenin solunda bulunan arama çubuğuna ulaşmak istediğimiz başlık ilgili bir kelime girmek. Hepsi bu! Ayrıca hatırlatalım, bu ansiklopediyi gönüllüler hazırlıyor. İsterseniz siz de ansiklopedimize üye olabilir ve katkı yapabilirsiniz.

Özgürlükİçin.com

Özgürlükİçin.com , ise Pardus’a atacağınız ilk adımları kolaylaştırmak, Pardus ve açık kaynak dünyasından haberleri sizlere ulaştırmak ve çeşitli yazılımlarla oyunların incelemelerini barındıran topluluğun desteği ile oluşturulmuş ve büyümeye devam eden bir yapılanma.

Özgürlükİçin.com Pardus kullanıcıları tarafından düzenli olarak güncellenen ve okuyucularına sürekli yeni yazılımları tanıtan bir topluluk sitesi olduğundan sık sık uğramanızda fayda var.

Çok yakında eklenecek yeni bölümleri saymazsak dokuz ana bölümden oluşmakta.

Bunlar:

 • Forum: Pardus ile ilgili destek alabileceğiniz bölüm.
 • Paketler: Çeşitli yazımları tanıtan ve kullanım ipuçlarını veren bölüm.
 • Oyunlar: Pardus üzerinde oynayabileceğiniz oyunların incelemelerinin bulunduğu bölüm
 • Haberler: Başta Pardus olmak üzere açık kaynak dünyasından haberleri sunan bölüm.
 • İlk adımlar: Pardus’a atacağınız ilk adımları kolaylaştırmak için hazırlanan ve Pardus Cd’si edinmekten Pardus’u bilgisayarınızı kurup yapılandırmanıza kadar her şeyi anlatan bölüm
 • Nasıl: Pardus ile yapabileceğiniz ve hayatınızı kolaylaştıracak ipuçlarını içeren makalelerden oluşan bölüm.
 • Gezegen: Pardus geliştirici ve kullanıcılarının bloglarının yer aldığı bölüm.
 • Beyin: Pardus ile ilgili beyin fırtınası yapabileceğiniz bölüm.
 • E-Dükkan: Lisanslı Pardus ürünleri satın alabileceğiniz bölüm.

Bütün bu zengin içerikten faydalanmak için tek yapmanız gereken www.ozgurlukicin.com adresini ziyaret etmek. Özgürlükİçin’i Mozilla Firefox yer imleri arasında bulmanız mümkün.

site_ekran_görüntüsü

Pardus Kullanıcıları E-Posta Listesi

Şimdiye kadar saydığımız başvuru kaynakları size aradığınızı vermedi ya da sorunu kendiniz çözemediniz ve bir bilene danışmak istiyorsunuz. Yardım için iki seçenek var biri IRC ve bir diğeri Pardus Kullanıcıları e-posta listesi. Ben e-posta listesini bir yönden dolayı daha kârlı görüyorum; Arşiv. E-posta listelerinde her ileti arşivlenir. Böylece aynı sorunu ya da aynı merakı paylaşan biri e-posta listesinde bunu dile getirdiyse, siz aynı soruyu sorup yanıt beklemenize gerek olmadan arşivden cevabı bulabilirsiniz.

Peki nasıl katılacağız Pardus kullanıcıları Listesine? Öncelikle, http://liste.pardus.org.tr/mailman/listinfo/pardus-kullanicilari adresine gidiyoruz.

Parduskullanıcıları

Üye olmak için gerekli olan bilgileri (e-posta adresi, parola gibi) giriyoruz. Üye olduktan sonra bu listeye atılmış her e-posta size de ulaşacak. Ve tabii şimdiye kadar yollanmış tüm postaları http://liste.pardus.org.tr/pardus-kullanicilari/ adresinde ki arşivden gezebilirsiniz. Özellikle listeye bir soru sormadan önce bu arşivi taramanız çok önemli. Daha önce defalarca cevaplanmış bir soruyu tekrar sormak cevap veren gönüllülere bıkkınlık verecek ve farklı sorulara sahip kullanıcıların geç cevap almasına yol açacaktır. Ayrıca danışacağımız konuları açık bir dille belirtmemiz ve karşılaştığımız hata ile ilgili olabilecek tüm bilgileri vermemiz daha erken cevap almamızı sağlayabilir. 😉

IRC Kullanarak yardım alma (#pardus kanalı ve #ozgurlukiçin kanalı)

IRC ve kullanımı hakkında detaylı bilgiyi bu adresindeki yazımızdan edinebilirsiniz. Biz daha çok #pardus ve #ozgurlukicin kanallarında nasıl yardım alabileceğimize değineceğiz. Konversation adlı programı açtığımızda öntanımlı olarak açılacak kanal #pardus ve #ozgurlukicin olacaktır. Resmi olmayan bir kanal olmasına rağmen Pardus geliştiricileri gönüllü olarak #pardus ve #ozgurlukicin kanallarındalar. Geliştiricilerin haricinde sizin ve bizim gibi gönüllülerin oluşturduğu bir topluluk da düzenli olarak bu kanalda bulunmaktadır.

nas-yar-al-irc.png

Peki, IRC ortamında yardım ararken nelere dikkat etmeliyiz? IRC diğer yardım kaynaklarına göre daha dinamik ve insanlarla içiçe olduğu için normal hayatta hoş karşılanmayan şeyler burada da hoş karşılanmamakta. Örneğin, bir soru sorduğumuzda kesinlikle sabırlı olmak bunların başında geliyor. Eğer sorunuzla ilgili bir şeyler bilen biri varsa seve seve cevaplayacağına eminim. Ayrıca sorularınızı özel mesajlarla sormak yerine kanalda sormanız daha önemli. Çünkü sorunuzu en az 20 kişi okuyacak, bu da cevap alma sürenizi muhtemelen kısaltacaktır.

Pardus ile ilgili karşılaştığınız sorunlara çözüm aradığınızda bu yollar genellikle size aradığınız çözümü verecektir. Tüm bu yolları denemenize rağmen sorununuzu çözemediyseniz muhtemelen bir hata ile karşı karşıyasınız. Hata bildirimleri ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bol Pardus’lu günler…

Reklamlar
 1. Henüz yorum yapılmamış.
 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: