Pardus 2009’da İlk Ayarlar

Kaptan ile İlk Yapılandırma

En nihayetinde Pardus’unuzu kurdunuz. Bilgisayarınızı yeniden başlattınız ve kullanıcı girişinizi de yaptınız. Birden bire sizi bir pencere karşılayacak. Bu pencereden korkmayın. Bunun adı “Kaptan” ve o Pardus denizinde atacağınız özgürlük turundaki kaptanınız. Pardus üzerinde ilk temel ayarları yapmanızı sağlayan bir uygulamadır. Pardus 2009.2 ile birlikte son derece şık bir arayüze kavuşmuştur.

Kaptan’ın “Hoş geldiniz” ekranından sonra fare ayarları geliyor. Dosya ve dizinleri çift tıklama ile mi yoksa tek tıklama ile mi açacağınızı, farenin sol elde mi yoksa sağ elde mi olduğunu ya da tekerlek kaydırma yönünü ayarlayabilirsiniz.

Fare ayarlarından sonra sizi temel tema ayarları bekliyor. Bu bölümde ayarlayacağımız üç farklı şey vardır. Bunlardan biri temadır. Kaptan’ın listelediği temalar önceden belirlenmiş temalardır. Ama beğenmezseniz “Sistem Ayarları” altından istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra, masaüstünüzün KDE 4 ile aramıza gelen “Masaüstü Görünümü” şeklinde mi, yoksa alışkın olduğumuz “Dizin Görünümü” şeklinde mi olacağını ayarlayabilir ya da kaç tane sanal masaüstü olacağını belirleyebilirsiniz.

Temaların ardından menü ayarları ile karşı karşıyayız. Burada menü stilinin nasıl olacağı belirlenir. Pardus bu konuda üç alternatif sunar:

  • Kick-off Menü: Gelişmiş ve organize bir menüdür. Her şey beş ayrı sekmenin içine gömüldüğü için fazla yer kaplamaz.
  • Basit Menü: En temel menü tipidir. Basit bir yapısı vardır.
  • Lancelot Menü: Epey gelişmiş bir menüdür. Kick-off’un sahip olmadığı pek çok yeteneğe sahiptir. Örneğin yeni gelen e-postalarınızı listeleyebilir ya da her şeyi sadece üstünde bir süre durarak açabilir. Ama bu menü hâlâ deneysel yapıdadır.

Menü ayarlarının hemen ardından duvar kağıdı ayarlarına geçiyoruz. İster Pardus’unuz ile kurulu gelen duvar kağıtlarını seçebilir, isterseniz de kendi arkaplanlarınızı seçebilirsiniz. Tabi bunları sonradan değiştirmek çok kolaydır.

“Masaüstü Araması” özelliği pek çok kişinin çok hoşuna gidecek. Dosyalarınızı indeksleyerek hızlı ulaşabilmenizi sağlıyor. Eğer “Strigi aramalarımda yardımcı olsun” seçeneğini seçerseniz, dosyalar sadece adına göre değil, içeriğine göre de aranacaktır.

Masaüstü aramasını da geçtikten sonra karşımıza ağ ayarları geliyor. “Profil Oluştur” ile ister kablolu, ister kablosuz ağ bağlantınıza bağlanmak için profil yaratabilirsiniz. Profil adını, kablosuzsa da modemi ve varsa şifresini girdikten sonra uygula dediğinizde ağ profilimiz yaratılmış olacaktır. Yanındaki kutucuğu işaretlediğinizde de artık ağa bağlısınız.

Ağ bağlantılarından sonra “Smolt” denen bir kısma geliyoruz. Smolt’un ne olduğunu bilmeyenler için kısaca açıklayalım: Smolt, donanım bilgilerinizi geliştiriciler ile paylaşmanızı sağlayan bir sistemdir. Geliştiricilere epey yardımı dokunan bir sistemdir.

Smolt’u geçtikten sonra “Paket Yöneticisi” için birkaç ufak ayar karşımıza çıkıyor. Buradan Paket Yöneticisi ikonunun sistem çekmecesinde görülüp görülmeyeceğini ya da güncellemeleri ne aralıkla kontrol edeceğini ayarlayabilirsiniz. Ayrıca “Katkı deposu” ekleme işi de buradan çok rahat yapılabilir.

Özet kısmına geldiğimizde de Kaptan bize ne gibi seçimler yaptığımızı gösteriyor. Şu ana kadar bu değişiklikler henüz uygulanmadı. Ancak bu ekrandan sonra ileri dediğimizde tüm ayarlar uygulanacaktır ve sizi bir çıkış sayfası ile karşılayacaktır.

Bu çıkış sayfası smolt sayfanıza, Sistem Ayarlarına ve yardım alacağınız kaynaklara birer bağlantı içermektedir.

Ekran kartı sürücüleri:

Intel kullanıcılarının bir sorunu yok ama Nvidia ve ATI kullanıcılarının sürücüleri kurulumda gelmemektedir. Ama Pardus bunun için çok kolay bir çözüm sunmaktadır. “Sistem Ayarları” üzerinden “Ekran” bölümüne gelin. Orada “Aygıtlar” diye bir sekme göreceksiniz. Oraya tıkladığınızda, eğer sisteminiz en uygun sürücüyü kullanmıyorsa size bir uyarı verecektir.

Bu uyarıda sisteminize en uygun ekran kartı sürücüsü de yazmaktadır. Sonra da sizi Paket Yöneticisi’ne yönlendirir. Paket Yöneticisi’nden en uygun sürücüyü seçtikten sonra, tekrar “Sistem Ayarları”, “Ekran”, “Aygıtlar” bölümüne geldiğinizde sizden bu sürücüyü kullanmak için onay isteyecektir. Onayı verdikten sonra uygula deyip ardından bilgisayarı yeniden başlattığınızda en uygun ekran kartı sürücüsünü kullanmaya başlayacaksınız.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: