Masaüstünüzü Renklendirin

Yeni kullanıcıların ilk ilgisini çeken şeylerden biri, Özgürlük İçin Temalar bölümünde gördüğü o enfes ve birbirinden değişik masaüstü görüntüleridir. O kadar kurcalamasına karşın bir türlü o görüntüleri elde edemeyenler için bu yazı birebir olsa gerek.

Baslangic

Üstteki görüntü de aslında çok hoş bir arayüz. Air’in hoş zarifliği, Ethais’in kattığı modern karizma, dizin görünümünün sadeliği, Milky simge setinin şirinliği… Yeni kurulmuş her Pardus buna benzer. Dolayısıyla da diğerlerinden bir farkı yoktur. Fakat Pardus sizi bu konuda kısıtlamaz. Farkınızı ortaya koymanız için hiçbir kısıtlama yok önünüzde.

Bahsettiğimiz şey Pardus olmasa, Temalar bölümündeki o güzelim masaüstü görüntülerinin ve yukarıdaki sade karizmanın aynı işletim sistemi olduğuna bin şahit gerekirdi.

Duvarları boyayalım

Gelin, farkı ortaya koyma işine en basit yerden başlayalım yani duvar kağıdından. Duvar kağıdı bir masaüstünün en temel öğesidir. Hem sizi rahatlatabilmesi hem de estetik olması gerekir. En basit olgu olsa da aslında en önemli olgulardan biridir. Çoğu bilgisayar kullanıcısının sürekli duvar kağıdının bir kısmını görmek durumunda kaldığı bir gerçek.

duvar_kagidi

Pardus üzerinde duvar kağıdını değiştirmek için önce masaüstüne sağ tıklayın ve en alttaki ayarlar seçeneğini tıklayın. Burada sizi ilk olarak duvar kağıdı ayarları karşılayacak. Ama, burada normal duvar kağıdı ayarlarında görmediğimiz bir şey göreceğiz. Burada birkaç farklı duvar kağıdı tipi mevcut. Bunları açıklamak gerekirse:

 • Renk: Masaüstü bir renkte ya da iki rengin değişik kombinasyonlarında boyanır.
 • Virüs: Monitörünüz bozuluyormuş gibi bir izlenim bırakan, aslında eğlenceli bir duvar kağıdı tipidir.
 • Mandelbrot: Çoğu kişinin bir türlü anlayamadığı bir matematiksel küme.
 • Hava Durumu: Adından da anlaşılacağı üzere, İnternet’ten aldığı hava durumu bilgilerini kullanarak kendi arka planını eçen bir sistem.
 • Desen: Belli bir desenin tüm masaüstünü kaplamasını sağlayan bir duvar kağıdıdır.
 • Resim: En alışık olduğumuz budur. Sadece belli bir resim gözükür duvar kağıdı olarak.
 • Slayt Gösterisi: Beli bir ya da birkaç dizin içerisindeki tüm resimleri duvar kağıdı olarak kullanan duvar kağıdı tipidir.
 • Küre: Dünya avuçlarımın içinde sözünün yeni anlamı…

Pardus ile birlikte gelen duvar kağıtları ile yetinemediyseniz kendi istediğiniz bir resmi de duvar kağıdı olarak kullanabilirsiniz. Onlar arasında da beğendiğiniz yoksa, Yeni Duvar Kağıtları Al’a tıklayarak Özgürlük İçin ve KDE-Look sitelerindeki güzel pek çok duvar kağıdına ulaşabilirsiniz.

yeniduvarkagidi

Mazide kaldı o eski masaüstü anlayışı!

Pardus 2009 ve KDE4 ile birlikte masaüstü anlayışımızda çok büyük bir değişim oldu. Ama, Pardus 2009.2 ve KDE 4.4 ile birlikte bu değişim daha da büyük olmaya başladı. Demin duvar kağıdını ayarlamak için kullandığımız yerin yanındaki sekmeler gözünüze çarpmıştır. Bunlar, masaüstü anlayışınızı kökten değiştirecek olan olgular. Eylemler altında masaüstünüzün yapısını değiştirecek dört farklı eylem tipi vardır. Bunlar arasından işinize yarayanı seçerek, masaüstü deneyiminizi şekillendirebilirsiniz.

 • Masaüstü: Herhangi bir simge içermeyen, tamamen Plasmoid’lerle yani masaüstü programcıkları ile donatılmaya hazır bir masaüstü verir.
 • Dizin Görünümü: En alışılmış düzendir. Masaüstünüz belirlediğiniz dizini gösterir. Ön tanımlı olarak masaüstü dizinini gösterir. Bunu seçtikten sonra yanda ortaya çıkan Konum sekmesinden masaüstünde hangi dizinin gözükeceğini ayarlayabilirsiniz. Göster sekmesi üzerinden masaüstündeki ögelerin sıralama yönünü ve sırasını, simge büyüklüğünü, ön izleme ayarlarını, yazı rengi ve satırını ayarlayabilirsiniz. Filtrele üzerinden de belli dosyaları göstermesini önleyebilirsiniz ya da sadece istediklerinizin gözükmesini sağlayabilirsiniz.
 • Gazete etkinliği: Bu eylem tipi, haber, hava durumu, sosyal ağlar ve bunun gibi pek çok şeyi daha rahat takip etmenizi sağlar. Bu iş için tasarlanmış bir web sayfasına benzetebiliriz. Eklediğiniz masaüstü programcıklarının yer kaplamasından korkmanıza da gerek yok. Çünkü, bu eylem tipi masaüstü programcıklarını sütun şeklinde dizer ve eklenen programcık sayısıyla aşağı doğru büyür. Yandaki kaydırma çubuğuyla de bu eylem tipi üzerinde dolaşabilirsiniz.
 • Ara ve Çalıştır İçericisi: 21. yüzyılın buluşu diye esprili bir tabir yapabiliriz bu eylem tipi için. Çünkü, netbooklar gibi yer darlığı çeken bilgisayarlara ya da her şeye masaüstünden erişme meraklılarına ilaç gibi gelecek eylem tipidir. Tüm KDE menüsünü masaüstünüze yansıtır. Ayrıca KDE başlatıcısı (Alt+F2 ile açılan araç) da masaüstünde yerini alır. Hem de aynı yeteneklerle.

gazete

Bu eylem tipleri arasından en çok işinize yarayanı seçebilirsiniz. Eğer aralarında seçim yapamıyorsanız birazdan göreceğiniz bir özellikle istediklerinizi beraber kullanabilirsiniz.

aravecalistir

Eylemlerden sonra sıra geldi Fare Eylemleri’ne. Önceden farenin hangi tuşunun ne iş yapacağı ve sağ tuş menüsünün içeriği tamamen önceden belirlenmişti ve düzenlenemiyordu. Fakat Pardus 2009.2 ve KDE 4.4 sayesinde bu durum artık ortadan kalktı. Fare eylemleri sekmesi altından farenin hangi tuşuna tıklanınca ne yapacağı ve menü içeriği ayarlanabiliyor.

Plasmoidler (Masaüstü programcıkları)

Pardus ile gerek kolaylık için, gerekse de masaüstünü şenlendirmek için KDE’nin dillere destan aracı olan Plasma‘yı kullanır. Plasma ile tüm masaüstü tek parçadır. Plasma, beraberinde gelen Plasmoid’ler (Plasma Programcıkları) sayesinde masaüstünüzü hem daha şık hem de daha işlevsel sonsuz bir hâle getirmenize yardım eder.

Plasmoidekleme1

Plasmoid eklemek için yapmanız gereken şeyler:

 • Önce varsa kilidi kaldırın. Bunun için masaüstüne sağ tıklayıp Programcıkların Kilidini Aç deyin.
 • Masaüstüne ya da panele sağ tıklayarak, ya da masaüstündeki Cashew’a (sağ üstteki plasma simgesi) tıklayıp Programcık Ekle düğmesine tıklayın. Panelin üstünde bir programcık listesi çıkacak. Bu listeden istediğiniz bir programcığı masaüstüne eklemek istiyorsanız masaüstüne, panele eklemek istiyorsanız panele sürükleyerek ekleyebilirsiniz.
 • Paneldeki masaüstü programcıklarının yerini değiştirmek için panelin yanındaki Cashew’a tıklayın. Bu sayede paneldeki programcıkları istediğiniz gibi düzenleyebilir ayrıca, panelin konumunu ve büyüklüğünü de ayarlayabilirsiniz.
 • Masaüstündeki programcıkların üzerinde durduğunuzda yanında gözükecek bölmeyle ayarlarını yapabilir, konumunu, büyüklüğünü ve açısını değiştirebilir ya da programcığı kapatabilirsiniz.

Plasmoidekleme2

Ayrıca tek panelle yetinemeyenler, birden fazla panel de ekleyebilirsiniz. Masaüstüne sağ tıklayıp Panel Ekle diyerek masaüstünüze yeni bir panel ekleyebilirsiniz. Bundan sonra yukarıda anlatılanları uygulayarak paneli istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Plasmoidekleme

Biçim Simgelere, Simgeler Renklere, Renkler Yazı Tiplerine

Pek çok kişinin genelde dikkatini çekmeyen ama aslında görselliğe en büyük katkılardan birini yapan şey, biçimdir. Biçim, menülerin, butonların, pencere arka planlarının, kaydırma çubuklarının ve daha pek çok şeyin nasıl hareket edeceğini belirleyen bir olgudur. Bu sayede biçimi değiştirerek pencerelerin görünüşünü baştan aşağı değiştirebilirsiniz. Sistem Ayarları > Görünüm > Biçim altından biçimi değiştirebilirsiniz. Gelişmiş biçimlerden biri seçildiği taktirde yanında Yapılandır diye bir düğme çıkar. Bu, biçimi daha detaylı değiştirmenizi sağlar. İnce ayar kısmında da araç çubuklarının görünüşü ayarlanabilir.

Yine biçim altından Çalışma Alanı sekmesine girince Plasma temanızı da ayarlayabilirsiniz. Bilgisayarlardaki temalar size yetmiyorsa Yeni Temalar Al düğmesine tıklayarak daha fazla Plasma teması indirebilirsiniz.

Görünüm altında, biçime etki eden bir bölüm daha var, renkler. Pek çok kişi biçimde olduğu gibi renkleri de fazla önemsemez. Ama, sistem genelinde renkler de gözle görünür bir değişiklik yapar. Renkler sayesinde arayüzü daha parlak ya da daha mat yapabileceğiniz gibi rengarenk bir hâle de getirebilirsiniz. Tamamen sizin zevkinize kalmış bir durum. Pardus ile son derece güzel renk şemaları gelir. Bunlardan istediğinizi seçebilirsiniz. Eğer hiçbiri size hitap etmiyorsa, renkleri elle düzenleyebilir ya da üşenirseniz yeni şemalar indirebilirsiniz.

Simgeler de önemli bir ayrıntıdır. Sonuçta göreceğimiz her simgeyi ilgilendiriyor. Pardus’un en güzel yanlarından biri simgelerin Simge Seti şeklinde düzenlenebilmesi. Bu sayede binlerce simge iki fare tıklamasıyla değişebilir. Pardus ile kurulu gelen simge setleri (Milky ve Oxygen) size yeterli gelmezse Yeni Temalar Al yoluyla onlarca yeni simge seti önünüze gelir. Bunun yanı sıra, Pardus depolarında da pek çok simge seti mevcut. Simge ayarlarının gelişmiş sekmesine geldiğinizde de çeşitli konumlardaki simgelere çeşitli görünüm özellikleri katabilirsiniz. Hatta şeffaflaştırabilirsiniz bile…

Şimdi de geldi sıra işin edebi kısmına: Yazı Tipleri.

Yazı tipleri görünümü ilk bakışta fazla etkilemese de değişik bir karizma katabilir sisteminize, ya da eğlenceli bir masaüstünün üzerindeki ciddi havayı kaldırabilir. Görünüm altındaki yazı tipi ayarları, sistemin neresinde hangi yazı tipi kullanılacak, ne büyüklükte olacak gibi ayarların yanı sıra yazı tipi yumuşatma ayarlarını da içerir. Ayrıca, Sistem Ayarları > Yazı Tipi Kurucu aracılığıyla Özgürlük İçin‘den ve KDE-Look sitesinden indireceğiniz pek çok yazı tipini de kurmanızda yardımcı olur.

Pencere Kenarlarını değiştirelim

“Pencere Kenarlığı da ne ki?” diyenler için kısaca açıklayalım. Pencere kenarlığı: O an açık olan pencerenin adının bulunduğu, Kapat, Büyüt, Simge Durumuna Küçült gibi simgelerin yer aldığı, pencerenin tüm çevresini kaplayan bir görsel olgudur. Pencere Kenarları için gereken ayarlar Sistem Ayarları > Görünüm > Pencereler altında yer alır. Buradan istediğiniz pencere kenarlığını kullanabilirsiniz. Ayar içerenlerin ayarlarıyla oynayabilirsiniz.

Pardus 2009.2 ile birlikte Pencere Gruplama diye bir özellik de katıldı aramıza. Bu sayede çok sayıda pencereyi yönetmek daha kolay. Çünkü her pencereye sanki bir sekmeymiş gibi muamele gösterebiliyoruz. Ama, bu özellik sadece Oxygen temasında geçerli.

Pencere Kenarlarını kurcalarken Aurorare adındaki yeni misafirimize göz atmayı unutmayın. Zor bir işlem olan yeni pencere kenarları kurma işlemini kolaylaştırmanın yanı sıra, çok da şık tasarımları beraberinde barındırır. Şeffaflık da cabası. Sadece Yeni Temalar Al üzerinden istediğinizi seçin ve uygulayın.

Pencere kenarı için bir şey daha mevcut. Pencereler bölümündeyken Düğmeler sekmesine geçerseniz, pencere kenarlarındaki düğmeleri düzenlemenizi sağlayan bir arayüz karşınıza çıkacak.

yenitemalaral

Çoklu Ekran Koruyucu

Başlıkta biraz saçmaladığımın farkındayım. Ama bunu yazmadan duramadım.

Öncelikle, Çoklu Masaüstü kavramından bahsedelim. Bu kavram, aynı anda pek çok pencere ile cebelleşen kişilerin en büyük yardımcılarından biridir. Pencereleri sanal masaüstleri arasında dağıtarak çalışma alanınızın rahatlamasını sağlar. Pardus ön tanımlı olarak dört masaüstü ile gelir. Ama, bu sayıyı değiştirmeniz mümkündür. Sistem Ayarları > Masaüstü > Çoklu Masaüstü altından masaüstü sayınızı ve bu masaüstlerinin her birinin adını değiştirebilirsiniz. Ayrıca, her masaüstü için farklı eylem şeklinde sihirli bir seçeneğimiz de var. İşte şimdi eylem tiplerinden bahsederken bahsettiğim özelliğe geldik. Bu işaretlendiğinde her masaüstü birbirinden tamamen bağımsız birer eyleme dönüşecek. Bu sayede istediğiniz eylemi, duvar kağıdını ve masaüstü programcıklarını kullanabileceksiniz.

Geçiş sekmesine de göz atarsanız, size, masaüstleri arasında dolaşırken birkaç görsel güzellik ve kolaylık sunacak.

coklumasaustu

NOT: Görev Yöneticisi (Açık pencerelerin listesi) öntanımlı haldeyken, masaüstündeki her pencereyi listeler. Görev Yöneticisine sağ tıklayarak Görev Yöneticisi Ayarları’na gelip, Sadece Geçerli Masaüstündeki Görevleri Göster seçeneğini işaretlediğiniz anda bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Biraz da Ekran Koruyuculardan bahsedelim. Eskiden tüplü (CRT) ekranlarda aynı görüntünün sabit kalmasının ekranın ömrünü kısaltmasından dolayı ortaya çıkan bu kavram, günümüzde bu tür monitörlerin artık kullanılmamasıyla işlev değiştirerek bir ihtiyaç olmaktan çıkıp, görsel bir malzemeye dönüştü. Kimsenin reddetmeyeceği gibi, bilgisayarda iş yapmıyorken boş bir ekrana bakmaktansa eğlenceli ya da hoş efektlerin dönmesi, çok daha görsel. Sistem Ayarları > Masaüstü > Ekran Koruyucu altından istediğiniz ekran koruyucuyu seçebilir, ne kadar bekledikten sonra devreye gireceği ve ekran koruyucusundan çıkmak için şifre gerekip gerekmediğini ayarlayabilirsiniz. Ekran koruyucuda programcıklara izin ver dediğimiz taktirde ekran koruyucumuzu masaüstü programcıkları ile süsleyebiliriz bile.

Ekrankoruyucu

Birkaç ufak detay daha…

Sistem Ayarları > Görünüm > Açılış Ekranı altından, oturumunuzu açtıktan sonra çıkan animasyonu değiştirebilirsiniz.

aurorare

Pencere kenarlarından Oxygen’deyseniz Gölgeler sekmesinde gölge renklerini dahi değiştirebilirsiniz.

Sistem Ayarları > Masaüstü > Başlatma Simgesi altından, bir uygulama başlatırken çıkan efektleri yapılandırabilirsiniz.

Masastü Efektleri ile masaüstünüzü şenlendirin…

Reklamlar
 1. Henüz yorum yapılmamış.
 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: