Başlangıç > pardus > Tam Ekran Menü

Tam Ekran Menü

KDE-Apps.org‘u  takip edenler birkaç gün önce eklenen yeni menü programcığı, Takeoff‘a dikkat etmişlerdir. Takeoff, Slingshot ve OS X Launchpad münülerinden esinlenmiş ve bu menülerin özelliklerini bir Plasma programcığı olarak KDE kullanıcılarına sunan bir tam ekran uygulama başlatıcıdır.

Takeoff, EggWM ve Touchégg’in de geliştiricisi olan José Expósito tarafından yazıldı. Uygulama henüz duyurulalı çok fazla zaman geçmemiş olmasına rağmen hemen Alman Pardus topluluğu PardusUser.de tarafından paketlendi ve Pardus 2011 kullanıcılarının yüklemesi için hazır hale getirildi. Takeoff’un Pardus için paketlendiği haberini ilk olarak bir İspanyol Pardus günlüğü Pardus Life‘tan almamız ise Pardus topluluğunun yavaş yavaş zenginleştiğini gösteren güzel bir örnek olarak yorumlanabilir.

Resmi Pardus deposunda olmayan tüm uygulamaları olduğu gibi Takeoff’u da kendi sorumluluğunuzda kurmak için PardusUser.de topluluk deposunu sisteminize ekleyebilir ve Takeoff’un paketini yükleyebilirsiniz. Tüm bunları Paket Yöneticisi ile tamamen grafik arayüz üzerinden yapabileceğiniz gibi aşağıdaki iki komut yardımıyla Konsoleüzerinden de yapabilirsiniz:

$ sudo pisi ar PardusUser.de http://pakete.pardususer.de/pardus-2011/x86_64/pisi-index.xml.xz

$ sudo pisi it takeoff

Takeoff’u yükledikten sonra panele ekleyebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Takeoff’un ayarlarından görüntülenecek satır ve sütun sayısını, çeşitli menü kategorilerini, menü öğelerinin büyüklüklerini ve birbirleri arasındaki mesafeyi ayarlayabilirsiniz.

Takeoff henüz çok yeni bir proje olduğu için çok fazla özellik sunmasa da umut vadeden bir proje. Eğer Takeoff hoşunuza gittiyse kullanabilir, yeni özellik isteklerini ve karşılaştığınız hataları geliştiricisine ileterek hızla gelişmesine katkı verebilirsiniz.

Sanırız artık hiç bir kullanıcı uygulama açamam yerim dar diyemez, tam ekran sonuçta bir menü daha ne kadar geniş olabilir ki 🙂

Kaynak: ozgurlukicin.com

Reklamlar
Kategoriler:pardus
  1. eribol
    28/08/2011, 1:22 AM

    Bir zahmet biri şu merakıma cevap versin. Bu uygulama tek tuş ile açılıp anında arama kutusuna yazmaya izin veriyor mu? Unity veya gnome-shell gibi bir uygulama arıyorum kde için.

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: