Başlangıç > pardus > Linus Torvalds XFCE Dedi

Linus Torvalds XFCE Dedi

GNOME 3’ün çıkışından sonra, pek çok kullanıcı hayal kırıklığına uğramış ve GNOME’dan XFCE’e geçiş yapmıştı. Ama sanırım pek azı, Linux’un yaratıcısı olan Linus Torvalds’ın GNOME’dan XFCE’e geçtiğiniaçıklaması kadar yankı bulmuştur.

 

Google+’da Dave Jones’un çatığı çekirdek güncellemesi ile ilgili mesaja, “Elin değmişken, GNOME çatallaması ya da GNOME 2 desteği de isteyebilir misin? Makul arabirimimi geri istiyorum. Yine GNOME 3 denilen kötü karmaşayı sevenlerle karşılaştım. ” şeklinde mesajı ile katılıyor. İkinci mesajında ise, GNOME 3’ten XFCE’e geçtiğini belirterek, bunun sebebinin kurulum ya da teknik bir problem değil; kullanıcı deneyimlerini beğenmemesi olduğunu açıklıyor. Torvalds mesajında, “Neden masaüstümde kısayollar oluşturamıyorum? Neden bir işlevsellik ortaya çıkaramıyorum? Sallanıp duran pencereler? Biri neden, çılgın aktiviteler menü modunun iyi bir fikir olduğunu düşünür ki?” şeklinde kullandığı ifadeleri ile GNOME 3’ün tutumunun, bir çeşit kendini düşünmekten, daha önemli diğer şeyleri düşünememesi olarak yorumluyor. Son sözlerinde ise artık XFCE kullandığını; bunun GNOME 2’den geri, ama GNOME 3’ten ileri bir adım olduğunu belirtiyor.

Bu, Torvalds’ın ilk masaüstü yöneticisi değiştirmesi değil. 2005 yılında, GNOME posta listesine attığı bir tartışmamesajında, GNOME’un “kullanıcılar aptaldır, işlevsellik onların kafasını karıştırır” mantığının, GNOME’un bir hastalığı olduğunu belirterek, KDE kullanımını tavsiye etmişti. Ancak 2009’da KDE4’ün çıkışı ile tekrar GNOME’a dönmüştü.

Kaynak: ozgurlukicin.com

Reklamlar
Kategoriler:pardus
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: