Başlangıç > pardus > Google+ Video Sohbet ve Pardus

Google+ Video Sohbet ve Pardus

Google+ Video servisi

Google’un yeni projesi Google+ duyurmasının üzerinden çok az zaman geçmiş olsa da şimdiden büyük bir heyecan yarattı. Bu heyecanda en büyük paylardan biri de Google+’ın video sohbet (hangouts) özelliğine ait. Peki Google+’taki video sohbetin bu kadar ilgi çekmesinin nedeni ne, sadece eğlenceli ve kullanımının kolay olması mı?

Google+’taki video sohbeti değerli kılan güç aldığı teknolojiler. Google+ video sohbeti şu an emekleme aşamasında olmasına rağmen bu haliyle bile hayli ilginç bir bulut işlem servisi. Çok uzak olmayan bir gelecekte pek çok tarayıcı ve ortamda çalışan yaygın bir video konferans çözümüne doğru evrilmesi pek de küçük bir olasılık değil gibi görünüyor.

Google henüz video sohbet için tüm planlarını ortaya koymuş değil. Bununla birlikte Google’un bir süredir yaptıklarına bakılarak video sohbet ile ilgili çalışmalara ve gelişiminin nerelere gidebileceğine dair ipuçları yakalanabilir.

Google’un Planları

Video sohbet servisi sunmak çok büyük kaynak ayırmayı gerektiriyor. Bu yüzden Skype ve Chatroulette gibi servisler eşler arası (peer-to-peer, P2P) trafik akışı için çözümler kullanabiliyor. Bununla birlikte eşler arası iletişim beraberinde bazı problemleri de getirebilmektedir. Bu nedenledir ki, Google farklı bir rotayı takip ediyor Google+’taki video sohbette. Google’un gerçek zamanlı iletişim yetkilileri, Google+ video sohbette yeni standartlara dayalı bir bulut işlem video konferans platformu inşa edileceğini ve bunun için de gücünü Google altyapılarından alan istemci – sunucu modeli kullanılacağını söylüyor konuyla ilgili olarak.

Google+ video sohbette şu an H.264/SVC ve H.264/AVC biçiminde iletişim sağlanıyor. Bununla birlikte ileride Google’un tercihini özgür kod çözücülerden yana kullanmaması için hiç bir neden yok. Google VP8 kod çözücüsünü, WebM video biçiminin bir parçası olarak geçtiğimiz sene özgür yazılım haline getirmişti. Google’un VP8’i gerçek zamanlı uygulamalar ve video konferans için son derece uygun bir kod çözücü olarak gördüğü biliniyor. Google+’ta ne zaman H.264’dan WebM’e geçileceği ise kesin değil. Bununla birlikte yetkililer alternatif kod çözücülerin sistemle birlikte test edildiğini belirtiyor. Şu an ise elimizde sadece Google+ video sohbetin yerleşik tarayıcı bütünleşmesiyle birlikte H.264’dan VP8 tabanlı WebRTC’ye geçeceğine yönelik tahminler var.

Google+ video sohbetin kullanılması için şu an bir eklentinin yüklenmesi gerekiyor. Bu fazla uzun böyle sürmeyebilir çünkü Google video sohbet özelliğini doğrudan tarayıcı ile bütünleşik olarak sunmak için çalışmalar yapıyor, böylece hiç bir eklenti yükleme zorunluluğu olmadan sadece tarayıcı kullanılarak video sohbetler yapılabilecek. Bu bütünleşme WebRTC sayesinde gerçekleşecek. WebRTC’nin SSS‘sinde yazanlara göre Google+’ta tamamen WebRTC kullanılmasına yönelik çalışmalar başlamış durumda. Resmi olmayan kanallardan edinilen bilgilere göre ise Google bu konuda, WebRTC ile etkileşim halinde olduklarını ama bir planları olmadığını, eklenti ve protokolün farklı çabalar olduğunu söylüyor. Zamanla bu konu da netliği kavuşmuş olacak gibi görünüyor.

Google+ Video servisi

Pardus’un Resimdeki Yeri

Şu an Pardus kullanıcıları Google+ video sohbeti denediklerinde Google Voice and Video Plugin’in yüklü olmadığına dair bir uyarı mesajı alıyor. Bu eklenti çeşitli zamanlarda gönüllülerce Pardus için paketlenmeye çalışılmış ama tam olarak olumlu bir sonuç alınamamıştı ne yazık ki.

Sonuç alınamamasındaki temel neden eklentinin kapalı kaynak bir uygulama olması. Özgür bir yazılım olup olmayacağı konusunda herhangi bir bilgi bulunmuyor. Kapalı kaynak uygulamalar da eğer geliştiricileri tarafından doğru şekilde sunulmazsa herhangi bir dağıtım için paketlenmesi olması gerekenden çok daha zor olabiliyor, burada örneğini gördüğümüz gibi.

Google tarafından sunulan eklentinin gerçek anlamda bir 64 bit sürümü olmaması nedeniyle Pardus üzerinde çalışabilmesi için epey bir 64 bit kütüphane paketinin 32 bit alt paketlerinin oluşturulması gerekiyor. Paket oluşturma işlemi fazla bağımlılığı bulunmayan ve çok fazla uygulama tarafından kullanılmayan kütüphaneler için pek zor değil. Çünkü çalışmanın ve etkisinin sınırları belli oluyor. Ama eklentinin GTK+ gibi sistem genelinde çokça kullanılan kütüphanelere de bağımlı olması işleri zorlaştırıyor.

Yine de tablo pek karanlık da değil Pardus kullanıcıları için. İlgili eklenti için Pardus Hata Takip Sistemi’nde açılmış olan paket isteğini Pardus geliştiricilerinden Fatih Arslan kendisine atadı kısa bir süre önce. Fatih Arslan’ın kayda eklediği yoruma göre eklentiyi Pardus deposu için paketleyecek olmasa da Pardus üzerinde çalışabilecek hale getirecek. Bu büyük ihtimalle eğer eklentinin dağıtım şartları izin veriyorsa özel harici bir depo veya eklentinin tekrar dağıtılması mümkün değilse kaynak paket şeklinde olacaktır.

Umarız Google+ herkese açılmadan önce Pardus da tüm kullanıcılarının Google+’ın her özelliğinden yararlanabilmesi için gerekli imkanları sağlar. Bunun mevcut şartlarda zor olduğunu biliyor ve tüm Pardus geliştiricilerine kolay gelsin dileklerimizi iletiyoruz. Siz de bu eklentiyi istediğinizi belli etmek ve gelişmelerden anında haberdar olmak için ilgili kaydın haber verilecekler bölümüne eklenebilirsiniz.

Kaynak: ozgurlukicin.com

Reklamlar
Kategoriler:pardus
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: