Başlangıç > pardus > Facebook Bizi Unuttu

Facebook Bizi Unuttu

 Facebook - skypeGoogle’un Google+‘ı duyurmasının ardından her şeyin eskisi gibi devam edeceğini beklemek boş bir hayal olurdu. Henüz tüm kullanıcılara açık olmayan servis şu an bile yoğun ilgiyle takip ediliyor. Takiptekiler arasında sosyal medyanın en güçlü oyuncularından Facebookda bulunuyor.

Facebook geçtiğimiz günlerde Google+’ın sunduğu video sohbet özelliğine cevap olarak kullanıcılarına Microsoft’un Skype‘ından yararlanan bir görüntülüsohbet özelliği sundu. Yalnız, ne yazık ki bu eklenti şu an için ne Pardus‘ta  ne de diğer GNU/Linux dağıtımlarında çalışmıyor. Çünkü bu özelliği sağlayan eklentiyi Pardus’ta indirmeye çalıştığınızda EXE uzantılı bir uygulamayla karşılaşıyorsunuz.

Şu an yalnızca Windows ve Mac kullanıcılarının yararlanabildiği Facebook Video Araması’nın ne zaman GNU/Linux üzerinde de destekleneceği konusunda resmi bir açıklama bulunmuyor. İşin içinde Microsoft’un da olması bazılarınca umut kırıcı olarak görülüyor.

Facebook görüntülü sohbetinde yalnızca iki kişinin aynı anda görüşmesi mümkün, bu da herhangi bir grup sohbeti yapılmasını imkansız kılıyor. Çoklu görüşmenin olmamasının nedeni olarak ise gerçek hayatta bu tip bir özelliğin çok fazla kullanılmayacağı savı sunuluyor.

Facebook’ta yapılan video aramalarında çok fazla ek özellik ve kontrol imkanı da bulunmuyor. Video görüşmenin herhangi bir anında sesi veya görüntüyü kapatmak, görüntülü sohbetin yanında yazışarak da konuşmak gibi özellikler sunulmuyor.

Hem GNU/Linux desteğinin olmaması hem de diğer eksikleri nedeniyle Facebook’un dumanı üstünde yeni video sohbet özelliği Pardus kullanıcıları için pek de cazip görünmüyor. Şimdilik Facebook’un GNU/Linux’u da desteklemesini beklemeye alternatif olarak identi.ca ve Diaspora gibi özgür sosyal ağları kullanmanızı tavsiye ederiz.

Video sohbet sizin için önemli bir konuysa Google+‘a  da şans verebilirsiniz. Google+’taki video sohbet her ne kadar şu an Pardus üzerinde çalışmıyor olsa da ilgili eklentinin GNU/Linux sürümü bulunuyor ve bu konu hakkında ilerleyen günlerde Pardus cephesinde de sevindirici haberler duyabiliriz belki.

Kaynak: ozgurlukicin.com

Reklamlar
Kategoriler:pardus
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: