Başlangıç > pardus > Brezilya Özgür Ofis Diyor!

Brezilya Özgür Ofis Diyor!

Brezilya Özgür Ofis Yazılımı Diyor!

Brezilya Hükumeti The Document Foundation ve Apache OpenOffice.org toplulukları ile ortaklaşa çalışarak bu topluluklarca üretilecek Ofis Yazılımı platformlarını geliştirmek için bir niyet mektubu imzaladı. Niyet mektubu, ODF standartının kullanımının ve bu standardın devlet içerisinde birlikte çalışılabilirliğinin halihazırda garanti altına alındığının altını çizerken, bundan sonra da kamu kurumlarında, yerel yönetimlerde ve üniversitelerde özgür ofis yazılımlarının kullanımının teşvik edileceğini beyan etmekte.

Brezilya şu anda yaklaşık bir milyon kamu bilgisayarında özgür ve açık kaynaklı ofis yazılımları kullanmakta ve LibreOffice ve OpenOfficeyazılımlarının dünyadaki en çok kullanıldığı ülke konumunda yer almakta. Bu doğrultunda bu niyet mektubuyla Brezilya Hükumeti bu projelerin daha etkin gelişimini sağlamak için ulusal katkı vermeyi hedeflemekte.

Niyet mektubu(ODT belgesi) 1 Haziranda, Porto Alegre’deki Uluslararası Özgür Yazılım Forumunda imzalandı. Mektup Brezilya Hükumeti’nin Özgür Yazılım Uygulama Komitesi(CISL) adına Marcos Mazoni; SoftwareLivre.orgorganizasyonu adına  Sady Jacques;Apache OpenOffice.org topluluğu adına Jomar Silva; ve LibreOffice topluluğu adına Oliver Hallor tarafından imzalandı.

 

Açık Kaynak İnisiyatifi(The Open Source Initiative) yönetim kurulu üyesi Simon Phipps, yazılı duyuruyu yaparken ” Bu geliştirici temelinde şu anda tam olarak ihtiyacımız olan bir gelişme” ifadesini kullandı. Özgür ofis yazılımın kullanımın teşvikinin yanı sıra gelişimine de katkı verileceğinin bir Hükumet tarafından beyan edilmesi ile özgür ofis yazılımlarının gelişimine büyük bir katkı sağlanacağı şüphesiz.

Bu güzel gelişmenin temelindeki ilkeler Niyet Mektubu metninde 4 madde halinde açıklamış. Brezilya Hükumeti bu niyet mektubu ile son derece çağdaş ve geleceğe dönük bir vizyonu olduğunu da ayrıca gözler önüne sermekte:

 

1. Devlet kurumları arasında birlikte çalışılabilirliği garanti altına almak için, e-Ping ve müteakip Açık Veri politikaları tarafından da önerildiği üzere, ODF standartı devlet bilgilerini saklamak için önemlidir;

2. Brezilya, uluslararası alanda açık kaynak projelerininde en büyük kullanıcı kitlesine sahiptir. Bu işbirliği gurubunun kurulması, ülkenin bu uluslararası projelere katkısının daha etkin hale gelmesini hedeflemektedir;

3.Özgür Ofis yazılımın varlığı, Federal Hükumetin Özgür Yazılım kullanım stratejisinin ifası, yenilikçiliği teşvik, Brezilya’nın Bilgi ve İletişim teknolojilerinin bağımsızlığı, teknolojiye erişimin demoktratikleşmesi ve ülkenin gelişimi için ihtiyaç duyduğu teknik bilgi birikimi için temel öneme haizdir;

4.Bunların yanısıra, Akademi, Devlet ve Yerel Yönetimlerin katılımı, Brezilya’nın kamu politikalarının pekiştirilmesinde ve Brezilyanın teknolojik gelişiminde hayati öneme sahip olduğunu anlıyoruz. Bunun ışığında, Brezilya Üniversitelerini ve diğer devlet organlarını bu inisiyative katılmaya davet ediyoruz.

 

Brezilya Hükumetini ve ülkenin Özgür Yazılım Uygulama Komitesi(CISL)’ni bu harika girişimlerinden dolayı kutluyoruz ve bu niyet mektubunun Ülkemiz için de bir örnek olmasını diliyoruz.

Reklamlar
Kategoriler:pardus Etiketler:,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: