Başlangıç > pardus > Windows’un Günahları Çevirelim!

Windows’un Günahları Çevirelim!

Özgür Yazılım Vakfı(FSF) tarafından başlatılan kampanya doğrultusunda 2009 yılında kurulan  Windows’un 7 Günahı isimli bilgilendirme sitesi gelişerek 9 dilde yayın hayatına devam ediyor. Site günümüzde ve ileride geçerli olan ve Microsoft şirketinin bilgisayar kullanıcılarına yaptığı dayatma ve kötü davranışları gözler önüne sererek özgür yazılım kampanyaları arasında kullanıcıların bilinçlendirici bir çalışma olarak ön sıralarda yer alıyor.

Konu ile ilgili Haberler bölümünde 25 Eylül 2009 tarihinde haberleştirilen bu önemli kampanyanın temel aldığı noktayı, ilgili haberden alıntılamak gerekirse:

Microsoft’un yeni işletim sistemi olan Windows 7 de dâhil olmak üzere, Vista, XP ve daha önceki diğer tüm sürümleri, yazılım patenti gibi bir probleme sahip. Kullanıcıların Windows yazılımı üzerinde değişiklik yapmalarına, paylaşmalarına ya da iç kısımda nasıl çalıştığını anlamalarına müsaade etmiyor.

Bu temel noktadan hareketle Microsoft şirketinin Windows ürünü ile ortaya koyduğu 7 Günah Özgür Yazılım Vakfı tarafından bilişim okur yazarlarının dikkatine sunuluyor:

  1. Eğitimle Etkileme: Bugün, bilgisayarla eğitim gören çocuklardan çoğuna bir tek şirketin ürününü kullanmaları öğretiliyor: Microsoft yazılımı. Microsoft, eğitim bölümleri yanına çekebilmek için lobicilik ve pazarlamaya büyük paralar harcamaktadır. Eğitim, bir şirketin kendi tekelini aşılama yolu değil, bilgisayarların gücünü kullanarak özgürlük aşılama anlamında olmalıdır.
  2. Mahremiyete Tecavüz: Microsoft, Windows Genuine Advantage (Windows Orijinal Ürün Avantajı) gibi isimlendirilen yazılımlar kullanarak kullanıcı sabit disklerinin içeriklerini kontrol edebilmektedir. Lisans anlaşmaları, kullanıcıların Windows’u bu tür sorunlara karşı uyarılara bakarak kabul etmelerini talep etmektedir ki Microsoft, bunu uyarısız yapmanın doğru olduğunu iddia etmektedir.
  3. Tekel Davranışı: Neredeyse her bilgisayar Windows önyüklemeli olarak satışa sunulmaktadır, üstelik başka seçenek bırakılmadan. Microsoft donanım satıcılarına, kullanıcılar aksini isteseler dahi, Windows’a bağımlı ürünler satmaları konusunda baskı yapıyor. Hatta diğer işletim sistemlerine olanak verse dahi Windows’u birincil olarak kullanmalarına zorluyor.
  4. Bağımlılık: Microsoft, düzenli bir şekilde eski Windows ve MS Office sürümlerine desteği sonlandırarak kullanıcıları güncel sürümlere yükseltmeye ve donanımlarını yenilemeye zorluyor. Birçok insana göre bu zorlama, yeni Windows sürümünün gereksiz donanım ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için çalışan bilgisayarlarını çöpe atmak almanına geliyor.
  5. Standartları Kötüye Kullanmak: Microsoft, belge biçimlerinde özgür standartlar kullanılmasını engellemeye çalışıyor. Çünkü OpenDocument biçimi gibi özgür standartlar, patent yoluyla kullanıcılar üzerinde oluşturdukları kontrolünü tehdit etmektedir.
  6. Dijital Kısıtlama Yönetimini Güçlendirme (DRM): Windows Media Player için büyük medya şirketleriyle gizli anlaşmalar yapıyor ve sadece Microsoft ürünleri üzerinde kopyalama ve oynatmaya izin veren kısıtlama getirmeye çalışıyorlar. Örneğin, NBC’nin isteğiyle, insanların televizyon gösterilerini kaydetmek kanuni hakları olduğu halde Windows kullanıcılarını engelleyebilmektedir.
  7. Kullanıcı Güvenliğini Tehdit: Windows’un güvenlik açığı, virüs yayılımını engelleyememek ve kullanıcıların bilgisayarlarına kötü amaçlı olarak uzaktan ulaşılabilmesi ile ilgili uzun ve kötü bir tarihi var. Yazılım kapalı olduğu için tüm kullanıcılar Microsoft’un bu problemi çözüp çözmemesine bağımlı. Oysa Microsoft, kullanıcılarının değil kendi güvenliğiyle ilgileniyor.

Her ne kadar ilgili haberde bu 7 günahın özeti çevrilmiş olsa da, Windows7sins.org adresinde yayına devam eden site bu 7 maddeyi özelleştirilmiş sayfalarda daha kapsamlı açıklamakta ve kampanyaya dönük bir içerik ile sunmaya devam ediyor. Fakat ne yazık ki bu site henüz Türkçe bir içerikte yayın yapamıyor.

Özgürlükİçin topluluğu olarak Windows’un bu zararlı yönlerin anlatıldığı ve insanların bu önemli hususlarda bilgilendirildiği bu sitenin Türkçeleştirilmesi konusunda çalışma yapmak isteyen üyelerimize sesleniyoruz.

Örnek bir çalışma olması adına çok değerli Server Acim Hocamızın kişisel günlüğünde ve Ajans Pardus 62.Bölümdeduyurduğu Özgür PDF Okuyucuları sitesi için yaptığı çalışma gibi, gerek Özgürlükİçin topluluğu gerekse ülkemizdeki özgür yazılım savunucuları adına önemli bir başvuru kaynağı olacak http://tr.windows7sins.org/ sitesinin oluşması için üyelerimizin katkılarını bekliyoruz.

Yerelleştirme çalışmalarına katılmak isteyen arkadaşlar gerekli bilgiyi bu adresten alabilir ve bu başlık altındaki yorumlarda ortaklaşa çalışmak için organize olabilirler.

Haydi Windows’un günahlarını kendi dilimizde de duyuralım!

Kaynak: ozgurlukicin.com

Reklamlar
Kategoriler:pardus Etiketler:, ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: