Başlangıç > pardus > Rybka’nın Oyunu

Rybka’nın Oyunu

 rybkaDünyanın en iyi satranç oynayan bilgisayar uygulamalarından, son dört yılın Dünya Bilgisayarlar Arası Satranç Şampiyonası (WCCC) galibi Rybka,  özgür iki satranç motoru Crafty ve Fruit‘ten  kopyalama yaptığı gerekçesiyle diskalifiye edildi.

WCCC’yi yöneten Uluslararası Bilgisayar Oyunları Birliği (ICGA), Rybka’nın yaratıcısı Vasik Rajlich’in diğer satranç ustalarının çalışmalarını, yararlandığını belirtmeksizin kopyalayarak ve kullanarak dört haksız zafer elde ettiğini iddia etti. ICGA şimdi Rajlich’ten hem kupaları, hem de para ödülünü geri istiyor.

ICGA’nın iddiaları Rybka’nın Fruit ile benzerliklerine dayanıyor. Fruit, Fabien Letouzey tarafından geliştirilen ve WCCC 2005’ta Zappa’nın ardından ikinci olan özgür (şu an hem sadece ücretsiz hem de özgür dalları bulunmaktadır) bir satranç motorudur. Çekçe’de küçük balık anlamına gelen Rybka ise yarışmada ilk kez 2007’de sahneye çıktı ve uzmanlara göre Fruit’in belirleyici bazı hareketlerini kullanıyor. Sonuçta ICGA, Rybka’yı sadece Fruit’i kopyaladığı için elemekle kalmadı, Rajlich’in motorunun orijinal olduğuna dair iddialarından duyduğu rahatsızlığı da ortaya koydu.

Şimdi Ne Olacak?

Vasik Rajlich,  MIT mezunu uluslararası bir satranç şampiyonu. Hem parlak bir satranç oyuncusu hem de başarılı bir mühendis olması, Rybka’nın diskalifiye edilmesi hakkında soru işaretleri yaratıyor. Ama sonuçta Rajlich, kaynak kodunu erişilebilir kılmadığı sürece, ICGA’yı Crafty ve Fruit’ten hırsızlık yapmadığı konusunda çok zor ikna edebilecek görünüyor.

Rajlich gerçekten Crafty ve Fruit’i kopyaladıysa, bunun sebebinin muhtemelen finansal olduğu düşünülüyor. Sonuçta Rybka ticari bir yazılım ve onun en iyi satranç programı olarak dünya çapında ün kazanması beraberinde parayı da getiriyor. İçinde bulunulan durum hayli ilginç. Rybka WCCC’den atıldı, ICGA şimdi diğer turnuvalara da Rybka’nın girişini engellemeleri çağrısı yapıyor. Şu haliyle Rajlich ve tüm Rybka ekibinin eğer gerçekte böyle bir şey yoksa isimlerini temize çıkarmaları için epey uğraşması gerekiyor.

Kaynak: ozgurlukicin.com

Reklamlar
Kategoriler:pardus Etiketler:, , ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: