Başlangıç > pardus > Swiffy ile Flashlar HTML5’e!

Swiffy ile Flashlar HTML5’e!

Google Labs, özellikle geliştiriciler için faydalı yeni bir araca kavuştu. Swiffy ile Flash SWF dosyaları HTML5’e dönüştürülebiliyor. Böylece oluşturulan içeriğin Mobile Safari dahil tüm modern tarayıcılarda yüklenmesini ve görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Swiffy’nin sağlamış olduğu bu Flash SWF’den HTML5’e dönüşüm sayesinde Flash içeriğin Flash oynatıcıya sahip olmayan iPhone ve iPad gibi donanımlar üzerinde de kullanılması mümkün oluyor. Swiffy şu an için yalnızca SWF 8 ve ActionScript 2.0’nin bir alt kümesini destekliyor ve üretilen çıktılar Chrome, Mobile Safari, Reqonk gibi Webkit tabanlı tüm tarayıcılarda çalışıyor. Üretilen çıktılarda daha iyi sonuçlar için mümkünse Flash çalışmaların SWF 5 biçiminde oluşturulması da tavsiye ediliyor.

Flash'tan Swiffy'ye Dönüşüm

Swiffy, sadece WebKit tabanlı tarayıcıların desteklediği SVG özellikleri kullanıyor. Oluşturulan HTML5 biçimli içereğin sadece Chrome, Safari, Reqonk gibi tarayıcılar üzerinde çalışabilmesinin nedeni bu. Android’in akıllı telefonlar için olan tarayıcısı SVG’leri desteklemiyor ve ayrıca Android 3 uyarlaması da gerekli özellikleri desteklemiyor gibi.

Flash'tan Swiffy'ye Dönüşüm

Swiffy’de bir SWF dosyasının dönüştürülmesi iki aşamada gerçekleşiyor. Swiffy derleyicisi SWF dosyasını işleyerek bir JSON dosyası üretiyor. İstemci tabanlı bir JavaScript uygulaması bu JSON dosyasını alarak ve HTML, SVG ve CSS’den yararlanarak tarama yapmaktadır.

Swiffy pek çok yaygın SWF özelliğini desteklemektedir. Vektör grafikler, gömülü yazı tipleri, resimler, zaman çizgili animasyonlar… Ayrıca temel ActionScript 2.0 kodları da desteklenmektedir. Yine de oynadığınız tüm Flash oyunlarını dönüştürebileceğinizi düşünmek için çok erken.

Projenin SSS sayfasında yazdığına göre Swiffy’nin özgür bir yazılım olup olmayacağı henüz kesin değil. Umarız ileride Swiffy bir özgür yazılım olur ve Flash’tan HTML5’e geçiş döneminde herkesin rahatlıkla kullanabileceği araçlardan biri haline gelir.

Hatırlanacağı üzere Adobe de Wallabyisimli bir araç duyurmuştu. Swiffy pek çok açıdan Wallaby’e benzetilebilir. Aralarındaki temel fark Swiffy’nin çevrimiçi bir araç olması, Wallaby’nin ise sadece Windows ve Mac OS X üzerinde çalışan bir istemci tabanlı yazılım olması. Bu farka ek olarak, Wallaby’nin ürettiğin kodun yeniden düzenlenmeye elverişli olması sağlanmıştır. Swiffy’de ise kod mümkün olduğunca çok optimize edilmiş ve sıkıştırılmıştır, bu da doğal olarak kod üzerinde düzenleme ve değişiklik yapmayı daha zor hale getirmiştir.

HTML5 ile Flash’ın rekabeti, dahil olan yeni oyuncularla devam edecek gibi görünüyor. Bir zamanların alternatifsizi Flash’ın karşısında HTML5 gibi güçlü bir rakibin çıkmış olması sevindirici. Bakalım gelen günler neler getirecek. Bu süreçte biraz da olsa eğlenceli zaman geçirmek isterseniz Swiffy’nin galerisinde bulunan şu oyunla HTML5 ve Flash’a, yani iki rakibe karşı birden oynamaya çalışabilirsiniz.

Kaynak: ozgurlukicin.com

Reklamlar
Kategoriler:pardus
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: