Başlangıç > pardus > Spark ve Ember ile Tanışın

Spark ve Ember ile Tanışın

Haberimize geçmeden önce kısaca kağıt maketlerden bahsetmek daha iyi olacak. İngilizce’de paper model, card model veya papercraft olarak geçen kağıt maketler, genel olarak kalın kağıt veya kartonlarla inşa edilen modellerdir.

Kağıt maketler, origami ve kağıt modelleri içeren geniş bir kategori olarak kabul edilebilir. Origami yapıştırıcı kullanmadan, sadece kağıt katlayarak model yapma sürecidir. Kağıt modellerse genellikle aslıyla aynı renkte basılmış kağıt veya karton parçalardan ölçekli modeller yapmaktır. Bu parçalar kesilerek, katlanarak, çentiklenererek ve yapıştırılarak ortaya bir model çıkartılır. Kağıtların doğası gereği modellerin daha uzun ömürlü olması için yapıldıktan sonra vernikle kaplanabilir.

Kağıt Maketlerin Kısa Tarihi

Basılı kağıt modeller, dünya genelinde 20. yüzyılın başlarında dergilerle birlikte yaygınlaştı. İkinci Dünya Savaşı sırasındaysa çok ilgili duyulan bir alan haline geldi. Çünkü bu dönemde kağıt, kullanımı ve üretimi denetim altında olmayan birkaç maddeden biriydi. 1941’de İngiltere’de yayınlanan ve aralarında çeşitli mimari eserlerin, gemilerin ve uçakların da bulunduğu yüz farklı modelle birlikte çok popüler oldu. Bununla birlikte zamanla plastik modellerin yaygınlaşması, kağıda olan ilgiyi azalttı.

Kağıt maket desenlerinin kolayca oluşturulabilmesi ve birleştirilmesi sayesinde kağıt maketler internette hızla paylaşılarak tüm dünyada tekrar popülerlik kazandı. Kağıt maketlerin yaygınlaşmasında çok küçük ücretlerle veya bedava olarak temin edilebilmesi, neredeyse çoğu bilgisayarlı evde bulunan ucuz mürekkep püskürtmeli yazıcılarla basılabilmesi, bilgisayar ortamında veya çıktı alınırken istenen oranlarda büyültme ve küçültme yapılabilmesi de etkili oldu.

Ticari şirketler bile son zamanlarda pazarlama için kağıt maket kullanır duruma geldi. Bu firmalardan en göze çarpanı Yamaha ve Canon.

Kağıt Maketlerle İlgili Yazılımlar

50’lerde özellikle Doğu Avrupa’da örnek olarak Halinski ve Maly Modelarz‘ın  verilebileceği yayıncılar sayesinde pahalı olmayan hazır kitler temin edebilmek mümkündü. Günümüzde deneyimli amatörler (meraklılar, hobiciler) tamamen elle veya Inkscape, Adobe Illustrator gibi yazılımlar yardımıyla bilgisayar ortamında sıfırdan kendileri yapmayı tercih ediyorlar, hazır kitler kullanmak yerine.

Blender , Rhino 3D, 3DS Max gibi bilgisayar destekli çizim ve üç boyutlu tasarım yazılımlarının yanı sıra bu iş için özel olarak geliştirilmiş Pepakura Designer , Waybe ve Ultimate Papercraft 3D gibi yazılımlar da üç boyutlu modelleri basılmaya uygun iki boyutlu tasarımlara dönüştürmek için kullanılabilir. Bu kadar çok alternatif yazılım olması sayesinde mevcut modellerin çeşitliliği ve sayısı herkesin aradığını rahatlıkla bulabileceği kadar. Gemiler, arabalar, uçaklar, uzay araçları, binalar ve hayvanlar en yaygın model figürü. Son yıllarda Japonya menşeli Gundam , anime karakterleri ve özgür yazılımların maskotları da yaygın şekilde kağıt modellerin konusu olmaktadır.

Ülkemizde Kağıt Maketler

Tüm dünyada kağıt maketler adına bunlar yaşanırken ülkemizde olan bitenlere karşı kayıtsız kalamazdı. Her ne kadar kağıt maketlerin ülkenizdeki tüm dönemleri hakkında kesin bilgilerimiz olmasa da 90’larda çok popüler olduğunu söyleyebiliriz. Yaklaşık on yıl önce neredeyse tüm gazeteler ek olarak kartondan maketler veriyordu. Bir şekilde gündelik gazete okuyanların veya herhangi bir ansiklopedi için kupan biriktirenleri evi de yapılmış veya yapılmayı bekleyen onlarca maketle dolmuştu böylece bu yıllarda. Verilen maketler kesilip biçilip, şehirler, arabalar, bebekler yapılıyordu. Bütün talimatlar, kesilecek yerler belli olduğu için geriye sadece kesme ve yapıştırma kalıyordu. Bu maketler o dönemde özellikle çocuklar arasında çok popülerdi ve erkenden gazete alınmaya gidilirdi bu maketler için.

Pati’nin Hikayesi

Bir haberin asıl metnine geçmenin bu kadar geciktirilmesi ne kadar kabul edilemezse bence kağıt maket hakkındaki bir haberde Pati’den bahsedilmemesi de aynı şekilde kabul edilemez. Bu yüzden Spark ve Ember ile tanışmamızı birazcık daha erteleyerek Pati’den bahsetmek istiyorum.

Pati’nin nasıl ortaya çıktığını hatırlamak için Pardus Hata Takip Sistemi’ndeki şu kayda ve Özgürlükİçin’deki şu mesaja (bakabilirsiniz. İlk başta sadece bir hayal ve fikirden ibaret olan kağıttan maskot Eray Şahbaz‘ın harika çalışmaları sayesinde gerçeğe döndü.

Her ne kadar ilk başlarda Pardus’a ait bir kağıttan maskot yapılması planlansa da o dönemde proje ekibiyle yapılan görüşmeler sonucunda ortaya çıkan çalışmanın Özgürlükİçin kağıttan maskotu olmasının daha iyi olacağına karar verildi ve proje bu şekilde evrildi. Böylece Özgürlükİçin topluluğu kendisinin yaptığı ve kendisine ait bir Özgürlükİçin kağıttan maskotuna kavuşmuş oldu.

pati

Özgürlükİçin maskotunun tamamlanmasının ardından isim arayışları başladı ve devam etti . Böylece tüm Özgürlükİçin topluluğu çalışma için isim önerilerini sunarak ve oylamalara katılarak ismin belirlenmesinde söz sahibi oldu. Oylamaların sonucunda da Özgürlükİçin kağıttan maskotunun ismi Pati olarak seçildi . Okurlara merhaba de Pati 🙂

Siz de kendiniz bir Özgürlükİçin kağıttan maskotu yapmak isterseniz A4 boyutunda GIMP dosya çıktılarının birinci ve ikinci parçasını indirip, kullanabilirsiniz. Üç boyutlu model üzerinde oynama yapmak isterseniz .3ds uzantılı dosyayı şuradan indirebilirsiniz. Farklı ölçekte çıktı almak isteyenler için de cad dosyası burada .

Özgürlükİçin kağıttan maskotunda emeği geçen herkese tekrar teşekkür ettikten sonra Spark ve Ember’e dönebiliriz ya da daha doğrusu başlayabiliriz 🙂

Spark ve Ember

Biraz zaman aldı ama işte huzurlarınızda Spark ve Ember. Sevdikleri projeler için kağıda makasa dokunanlar sadece bizler değiliz. Mozilla Endonezya topluluğu da Mozilla Firefox için harika kağıttan modeller yapmış.

spark ember

Eğer siz de bir Mozilla Firefox severseniz, Mozilla Firefox’a olan desteğinizi bu kağıttan maskot modellerini inşa ederek gösterebilirsiniz. Spark için gerekli dosyayı buradan , Ember için gerekli dosyayıysa şuradan indirebilirsiniz. Her iki dosya da yapması kolay üç sayfalık PDF belgesi biçiminde. İster kendiniz için yapabilir, isterseniz de yapıp arkadaşlarınıza hediye edip, onları Mozilla Firefox kullanmaya davet edebilirsiniz.

Sizin de Pati, Spark ve Ember gibi bildiğiniz sevimli kağıttan maskotlar varsa bunları bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: ozgurlukicin.com

Reklamlar
Kategoriler:pardus
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: