Başlangıç > pardus > Özgür Sesli ve Görüntülü Sohbet

Özgür Sesli ve Görüntülü Sohbet

 webrtcGoogle, açık kaynaklı olan, HTML ve JavaScript teknolojilerini kullanarak video ve ses tabanlı konferans sistemini internet tarayıcısı üzerinden sunanWebRTC adlı gerçek zamanlı sesli ve görüntülü sohbet sürümünün geliştirici ön gösterim sürümünü yayınladı. Google’ın bu ürününü kullanabilen yazılımcılar kendi ürünlerine sesli ve görüntülü sohbet özelliğini ekleme fırsatına sahip, üstelik herhangi bir telif ücreti ödemeden ve teknik zorluklar olmaksızın… WebRTC, Microsoft’un Skype ve Apple’ın FaceTime servislerine açık bir alternatif olmayı hedefliyor.

WebRTC, Google’ın da işine fazlasıyla yarayacak. Tarayıcı tabanlı bu yazılım Google’ın Chromebook adı verilen tarayıcı tabanlı ultrataşınabilir bilgisayarlarında da herhangi bir ek yazılıma ihtiyaç olmadan çalışabilecek. Öte yandan, Android ve bunun gibi mobil platformlar da WebRTC’nin nimetlerinden yararlanabilecek. GIPS adı verilen ve Google’ın 2010 yılında satın aldığı şirketin teknolojisi bunu mümkün kılacak. Zaten GIPS, Android, iOS ve Windows Mobile için VideoEngine versiyonlarını yayınlamıştı.

WebRTC hakkında kesin yargıya varmak için henüz erken. Ancak Google sıkı çalışıyor, Mozilla, IETF ve W3C ile birlikte açık standartlar kümesinin şekillendirilmesi için çalışılıyor. Öte yandan, Google Talk ekibi de yazılımı iSAC’ten WebRTC’ye geçiriyor, ne var ki, bu geçişin ne zaman tamamlanacağı henüz belli değil.

Kaynak: ozgurlukicin.com

Reklamlar
Kategoriler:pardus
  1. Emre
    12/06/2013, 9:02 AM

    Elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş. WebRTC’nin iletişim tarafıyla ilgili olarak benim de bir yazım bulunuyor. http://www.karel.com.tr/blog/webrtc-nedir-uc-birim-yazilimlarinin-sonu-mu linkinden ulaşabilirsiniz.

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: