Başlangıç > pardus > LinuxBSDos’tan İkinci İnceleme

LinuxBSDos’tan İkinci İnceleme

Pardus, Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) kaynaklı, masaüstü odaklı bir Linux dağıtımıdır. Bu makale, 20 Ocak 2011 tarihinde son kararlı sürümü indirilmeye hazır hale getirilen Pardus 2011’e ait bir inceleme yazısı.

LinuxBSDos’un Pardus 2011’in ilk betası için yayınladığı inceleme yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Kurulum

Pardus 2011, yeni baştan tasarlanan Pardus kurulum programı YALI’nın kullanıldığı ilk kararlı sürüm. Yeni YALI Pardus’a RAID ve LVM desteği getiriyor ve LVM, Linux Mantıksal Birim Yöneticisi, varsayılan disk bölümleme düzeni olarak ayarlanmış.

Pardus kurulumu 2 aşamalı bir süreçtir. Disk bölümleme ve paket kurulumu ilk kademeyi oluştururken kullanıcı hesabı oluşturma ve root parolası belirleme ikinci bölümde yer alır. Kurulum programı, root ve kullanıcı hesabı parolaları için, en az dört karakter kullanmayı zorluyor ve “root” parolası olarak kullanıcı adlarına izin vermiyor.

YALI’nın en iyi özelliklerinden biri, bilgisayarınızı yeniden başlatmadan YALI’yı yeniden başlatabilmenin mümkün olması. Yükleyiciniz çöktüğünde, bunun çok yararlı bir özellik olduğunu anlarsınız. YALI’nın yeniden başlatma özelliği, bilgisayarı, hatta tüm kurulumu yeniden başlatmadan, sadece ikinci aşamayı yeniden başlatmaya olanak sağlıyor. YALI ve çökmelerden bahsetmişken, Pardus 2011’in ilk beta sürümü ile gelen YALI, bu incelemenin yapıldığı YALI’dan daha kararlıydı. Bu “kararlı” YALI sürümü, kendini daha çok beta sürüm gibi hissettiriyor.

NVIDIA GeForce 6150 LE grafik kartlı test bilgisayarlarımdan birinde, sanal makinada yüklerken, kurulum programının ekranı görünür görünmez yükleyici çöktü. Diğer NVIDIA GeForce4 MX kartlı eski bir HP bilgisayarda ise YALI’nın sağ bölümü görüntü kapsamı dışındaydı. Bu durum YALI’nın klavyeden tam erişilebilir olmadığı gerçeği ile birleştiğinde, bu bilgisayara (sanal makine değil, gerçek donanım) yüklemeyi imkânsız kılıyor.

Masaüstü

Pardus KDE tabanlı bir dağıtım ve Pardus 2011 varsayılan olarak Kick-off menüsünü kullanan KDE 4.5.5 sürümü ile gelmekte. Lancelot ve Klasik Menü Kaptan ile düzenlenebilen diğer menü seçenekleri. KDE üzerinde küçük ekranlarda kullanılmak üzere tasarlanmış bir arayüzde çalışmayı tercih ederseniz, Netbook çalışma alanına geçiş yapabilirsiniz.

LinuxBSDos Pardus 2011 incelemesi

Pardus kurulumundan sonra başlatılan ilk uygulaması olan Kaptan, masaüstünü özelleştirmek için kullanabileceğiniz basit bir uygulama. Kaptan’daki bir seçenekle güncelleme kontrolünü otomatik yaptırabilirsiniz. Bunun varsayılan olarak etkin olması gerektiğini düşünüyorum. Güncelleştirme yüklemeleri, özellikle güvenlikle ilgili güncellemeler, işletim sisteminin güvenlik durumu açısından önemli bir bileşenidir.

Paket Yönetimi ve Uygulamalar

Pisi, Pardus üzerindeki paket yönetim aracıdır ve grafik arayüzü Paket Yöneticisi’dir. Paket Yöneticisi’nin önceki sürümlerinde de dile getirdiğim bir sorun, mesela Pardus 2009.2 ile gelen sürüm gibi, paketlerin üç sekmede, Kurulabilir Paketleri Göster, Kurulu Paketleri Göster, Güncellenebilir Paketleri Göster sekmelerinde aratılamamasıydı. Yeni Paket Yöneticisi, bu sorunun çözümü olarak yeni bir sekme, Tüm Paketler sekmesini barındırıyor. Paket Yöneticisi, diğer tüm grafik paket yöneticilerinin işini görür ama bu işleri daha görsel ve daha çekici bir şekilde gerçekleştirir. Pardus’un Paket Yöneticisi, iyi tasarlanmış grafiksel paket yöneticilerinden biridir.

Pardus 2011 üzerinde varsayılan olarak yüklü önemli bir çok uygulama mevcut. Bu paketlerin yanı sıra onlarca sistem araçları, oyun ve KDE masaüstü ile gelen bir takım araçlar bulunmaktadır. Ancak XBMC CompizFusion, Moovida gibi önemli uygulamalar depoda mevcut değil. Bu Pardus’un büyük bir dezavantajı; masaüstü odaklı dağıtımlarda bulmayı umduğumuz bazı uygulama paketlerinden yoksun. Bu durum, özellikle eksik uygulamaları yükleyebileceğiniz üçüncü parti uygulamalar, ikili paket depoları olmadığını göz önüne aldığımızda acil bir sorun haline gelir. Bu durumda, eğer Pardus’u ve aynı zamanda depoda bulunmayan bir uygulamayı kullanmanız gerekiyorsa, tek seçenek bu uygulamaları kaynaktan derlemek olacaktır.

Grafiksel Yönetim Araçları

Hemen hemen tüm grafik yönetim araçları KDE’nin uygulamalarından oluşuyor ve Sistem Ayarları’ndan ulaşılabilir. Güvenlik Duvarı Yöneticisi, Paket Yöneticisi, Disk Yöneticisi ve Kullanıcı Yöneticisi gibi özel kodlanmış yönetim araçları da mevcut.

Güvenlik Duvarı’nı etkinleştirdiğinizde, gelen ve giden kuralları oluşturabilir ve değiştirebilirsiniz. Masaüstü Linux’lar için mevcut grafiksel güvenlik duvarı uygulamalarının çoğunda olduğu gibi Güvenlik Duvarı Yöneticisi de komut satırından yapılandırılabilen çok kısıtlı özellikler sunmakta. Kullanıcı Yöneticisi, Pardus üzerinde kullanıcı hesaplarını oluşturmak ve yönetmek için kolaylık sağlar.

LVM, Pardus 2011’de varsayılan disk bölümleme düzeni olmasına rağmen LVM’i yönetmek için grafik arayüzü varsayılan olarak yüklenmiyor. LVM’i komut satırından yönetmekten rahatsızlık duyuyorsanız (aslında çok kolay), depoda mevcut olan system-config-lvm paketini yükleyebilirsiniz.

LinuxBSDos Pardus 2011 incelemesi

Güvenlik

Pardus 2011’in yeni kurulumunda sadece bir açık port (631, CUPS bağlantı noktası) olmasına rağmen, epey zayıf bir güvenlik duruşu var. Başlangıç olarak etkin bile olmayan güvenlik duvarının yanı sıra, Ubuntu, Linux Mint ve Fedora üzerinde başlangıçta hazır olan SELinux ve Apparmor gibi güvenlik araçları depoda mevcut bile değil. Eğer OpenSSH sunucusunu çalıştırmanız gerekiyorsa, SSH sunucusunu brute force saldırılarına karşı korumak için özel olarak yazılmış uygulamaları yükleme için mevcut değildir, dikkatli olun.

LinuxBSDos Pardus 2011 incelemesi

Son Düşünceler ve Öneriler

Sayısal dünyamız programcıklar, uygulamalar, yazılım, paket ya da ne şekilde adlandırırsanız adlandırın, onların etrafında döner. Ve ne kadar fazlası mümkün olursa o kadar mutlu oluruz. Ne yazık ki, Pardus bu alanda yetersiz kalıyor. Diğerlerine nispeten hâlâ genç bir dağıtım olduğunu anlıyorum, ancak en yaygın kullanılan uygulamaların, yeni sürümlerini duyurduklarında, en kısa sürede depolarda hazır olmasını sağlamak için bile çok daha fazla çaba sarf edilmesi gerekmiyor.

Uygulamaları bir yana bırakırsak, birkaç önerim var:

  • LVM varsayılan disk bölümleme sistemi olduğundan, system-config-lvm varsayılan olarak yüklenmeli.
  • Kurulum programına disk şifreleme desteği gelirse sabit disklerini şifrelemesi gereken kullanıcılara bu özellik sayesinde Pardus daha cazip hale getirilebilir. Ayrıca, Fedora’ da bulunan ve bir sonraki PC-BSD sürümünde mevcut olacak disk şifreleme seçeneği, bir disk şifreleme işlemini kurulum programı ile birleştirmenin en iyi yoludur.
  • Kullanıcı otomatik yükleme yöntemini seçtiğinde, kurulum programı kuruluma devam etmeden önce kullanıcıya oluşturulan bölümleri gözden geçirme seçeneği sunmalı.
  • Güvenlik Duvarı Yöneticisi ilk kurulumda etkin ve yapılandırılmış olmalı.
  • YALI ve Kullanıcı Yöneticisi’nde en az parola uzunluğu dört yerine, altı ya da sekiz olmalıdır. Sanırım sebebi yeterince açıktır…
  • Her modern masaüstü bilgisayarında varsayılan olarak bir web kamerası uygulaması yüklü olmalıdır. Cheese depo içerisinde mevcut olmasına rağmen varsayılan olarak kurulu gelmeli.

Konu: http://www.ozgurlukicin.com/haber/linuxbsdos-ikinci-inceleme/

Reklamlar
Kategoriler:pardus
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: