Başlangıç > pardus > LXDE Türkçe Konuşmak İstiyor!

LXDE Türkçe Konuşmak İstiyor!

ÇoMaK Dolly'i duyurdu, LXDE için sizi çağırıyor.ÇoMaK projesi, çalışmalarına son hızla devam ediyor. Özgürlükİçin ekibi olarak onları heyecanla takip ediyor ve sizlerin de bu heyecana ortak olması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Bir taraftan da ÇoMaK Projesi’ne ve dolayısıyla özgür yazılıma destek olmaya çalışıyoruz.

ÇoMaK ekibi, takvimlerinde de duyurdukları gibi, 8 Mart 2011 tarihinde Enlightenment ile çalışan bir ISO kurulum kalıbı daha duyurdu. Dolly ismini verdikleri bu sürümde, Enlightenment masaüstü ortamıyla beraber tüm yönetici ailesini de kullanabiliyorsunuz.

Üstelik paket depoları da epey geniş. Pardus‘ta halihazırda bulunan uygulamaların yanı sıra test depolarında olan paketler, hatta daha bu aşamaya geçememiş paketler de Dolly ile beraber geliyor. Bu nedenle, çeşitli sorunları yaşayacağınızın farkında olarak kullanmalısınız :). Enlightenment yüklü bu sürümü, 32 ve 64 bit seçenekleriyle buradan indirebilirsiniz.

Neden Dolly ismi verdiklerine gelince: Bu sürüm adını, genetik kopyalaması yapılabilen ilk memeli hayvan olan koyun Dolly‘den alıyor.

LXDE Sizlerin İlgisini Bekliyor!

ÇoMaK ekibinin 14 Şubat 2011 tarihinde çıkardığı ilk sürüm olan BonoboLXDE ile gelmişti. Bu sürüm sonrası hepimiz gördük ki, LXDE’nin Türkçe çevirilerinin iyileştirilmesi gerekiyor. Bir süre öncesine kadar tüm çevirileriTransifex üzerinden yapılıyordu. Ancak Transifex sürüm kontrol sistemleri desteğini bırakmaya karar verdiğinde, tüm çevirileri Pootle‘a taşımaya karar vermişler. Şu anda genel çeviri yüzdesi % 79 seviyesinde. İş, bu çeviri oranını artırmakla da bitmeyecek. Şimdiye kadar yapılan çevirilerin de iyileştirilmesi gerekiyor.

1 Nisan tarihinde kullanıma sunmak istedikleri, LXDE’li yeni ÇoMak sürümünde daha iyi bir Türkçe ile karşımıza çıkmak istiyorlar. Bunun için de elimizden gelen desteği yapmak da biz Özgürlükİçin topluluğunun görevi. Kısa bir süre içerisinde çeviri oranını %100’e çıkarmak ve çeviri kalitesini yükseltmek, olanaksız değil!

Özgür yazılımlar, topluluğun desteğiyle gelişirler. LXDE kullanıyorum diyenleri, LXDE kullanmak isteyenleri ya da “Ben sadece özgür yazılıma destek olmak istiyorum” diyen herkesi, Pootle‘da bir hesap açmaya ve LXDE’ye daha iyi Türkçe konuşturmaya çağırıyoruz!

Kaynak: ozgurlukicin.com

Reklamlar
Kategoriler:pardus Etiketler:, ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: