Başlangıç > pardus > Enlightenment İçin 6 Neden

Enlightenment İçin 6 Neden

EnlightenmentLinux ortamında yeniyseniz, muhtemelen Gnome ve KDE dışındaki masaüstü ortamlarını denememiş ve belki de duymamışsınızdır.

Linux dünyasında birbirinden farklı masaüstü ortamları ve pencere yöneticileri mevcut. İşte onlardan bir tanesi Enlightenment, kısaca “E” ve son sürümü E17.

Aşağıda okuyacağınız maddeler, Enlightenment’ın sizi denemeye teşvik edeceğini düşündüğüm özellikleri içeriyor;

 

1. Düşük Kaynak Tüketimi

Tam Linux sistemi + Enlightenment temel kütüphaneleri kullanan uygulamalar için 16 MB RAM (daha sadeleştirilmişinde 8 MB RAM) yeterli. Tam işlevlilik için 64 MB RAM ve daha üstü öneriliyor. Enlightenment ve Enlightenment temel kütüphanelerinin çalışması için 200 MHz çekirdek, yeterli işlem gücünü sağlıyor. Bu nedenlerle E17 eski bilgisayarlarınız için harika bir seçim oluşturuyor.

 

2. Hızlı

Linux kullanımının nedenlerinden bir tanesi diğer işletim sistemlerinden daha hızlı olmasıdır. E17 ile birlikte Linux masaüstü her zamankinden daha hızlı çalışıyor.

E17’nin düşük sistem gereksinimleri sayesinde geri kalan uygulamalarınızın çalışmasına daha fazla güç ayrılıyor.

3. Tüm Sistemde Masaüstü Efektleri

E17 kurulu sürücülerinize ve donanımınıza aldırmadan şık pencere efektleri ve masaüstü geçişleri sağlıyor. Intel, nVidia ya da Ati yongaseti – kapalı ya da açık kaynak sürücülü – hepsi size E17 ile pürüzsüz masaüstü görüntüsü veriyor. Ayrıca itask-ng birimi sayesinde herhangi bir bileşik pencere yöneticisi birimine ihtiyaç duymadan, masaüstünüzde dock menü özelliğini kullanabiliyorsunuz.

 

4. Zarif

Eğer E17 doğru bir şekilde yapılandırılırsa, sadece bir “pencere yöneticisi” olmaktan daha fazlası olabilir. Hatta daha çok bir sanat eseri olarak kabul edilebilir. E17 hoş ve şahane işler yapacak bir şekilde tasarlanmış.

 

5. 100% Modüler

E17’nin bazı özellikleri kullanmıyor ve gereksiz yere kaynak tüketmesini istemiyor musunuz? Sorun değil, masaüstünün her parçasını (modül) yapılandırma seçeneğiyle kaldırabilir veya yükleyebilirsiniz. Bu sayede yapacağınız ayarla başlangıçta da sadece kullanacağınız sistem parçaları yükleniyor.

 

6. Yapılandırılabilir

İsterseniz E17’nin yapılandırmalarıyla rahatça günlerinizi harcayabilirsiniz. Her şeyi yapılandırabilirsiniz. Bu yapılandırılabilirlikten en dikkat çekeni, her farklı biriminize farklı tasarım kazandırabiliyor olmanız.

Enlightenment pencere yöneticisi

Pardus 2011 depolarında Enlightenment pencere yöneticisi mevcut. Tadını çıkarın :).

 

Reklamlar
Kategoriler:pardus Etiketler:, , ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: