Başlangıç > pardus > Mono, Sizi Pardus’a Bekliyor

Mono, Sizi Pardus’a Bekliyor

Senin babanı da sevmezdim, sütoğlan!Özgürlükİçin forumunun Yazılım Geliştirme kategorisinde en sık yöneltilen sorulardan biri, “.Net ile nasıl geliştirme yapabilirim?” sorusudur.

Özgür yazılım camiasının hatırı sayılır bir kısmı, arkasındaki patent tehlikeleri ve kapalı teknolojileri destekliyor olmasından ötürü .Net platformunu pek sevmez. Öte yandan pek çok üniversitemizin Microsoft firmasının “akademik dershanesine” dönüşmesinden ötürü, bilgisayar mühendisliği öğrencilerinin bu tür sorularıyla sık sık karşılaşıyoruz.

.Net teknolojileriyle Linux üzerinde yazılım geliştirmek, elbette mümkün. Novell ve Microsoft işbirliğinde geliştirilen ve çeşitli özgür yazılım lisanslarıyla dağıtılan geliştirme ortamının en güncel sürümü olan Mono 2.8.1, Pardus 2011 depolarında mevcut.

 

Mono Araçları Gelişmeye Devam Ediyor

Proje lideri Miguel de ICAZA, blogunda 2.8 sürümünün “yeni özellikler, kararlılık için güncellemeler, performans güncellemeleri ve hata düzeltmeleri” içerdiğini ifade ediyor. Mono C# derleyicisi şu anda C# 4.0 özellikleriyle tamamen uyumlu ve 4.0 platformunu öntanımlı olarak seçiyor.

Yeni Generational GC (Garbage Collector – Çöp toplayıcı) hafızada büyük alan işgal eden ve tekrar tekrar kullanan uygulamalar için daha iyi performans getiriyor, işlemci kullanımının daha öngörülebilir olduğunu gösteriyor. Sunucu uygulamalarını LLVM desteğiyle çalışmasını sağlayan “mono-llvm” komutuyla LLVM için destek artık kararlı, daha iyi performans gösterebilme potansiyelinde; JIT (just-in-time) derlemeler sunum notlarında çok yavaş olduğu belirtilmiş, bu nedenle sadece uzun ömürlü sunucu işlemleri için uygun.

Diğer değişiklikler birçok yeni geliştirme çatısının (framework) dâhil edilmesini içeriyor, Parallel Framework ve System.XAML Mono’nun çekirdeğine yeni entegre edildi, Microsoft’un system.Dynamic, Managed Extensibility Framework, ASP.NET MVC 2 ve OData’nın istemci geliştirme çatısı System.Data.Services.Client gibi özgür yazılımların geliştirme çatıları ise zaten çekirdeğe entegre edilmişti. Bu sürüme OpenBSD desteği de getirildi.

Mono 2.8, ömrü uzun olacak bir sürüm değil. Mono ekibi, uzun ömre sahip ve sıkıca test edilmiş “tamamen kararlı” bir sürüm isteyen geliştiricilerin Mono 2.6’yı kullanmalarını öneriyor. Sürüm notlarında diğer yeni özellikler ve kaldırılan kütüphanelerin detayları bulunuyor. Mono 2.8.1 geliştirme araçlarını ve MonoDevelop’u Pardus 2011 depolarından indirebilirsiniz.

Reklamlar
Kategoriler:pardus Etiketler:,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: