Başlangıç > pardus > Bursa’da Pardus Laboratuvarı

Bursa’da Pardus Laboratuvarı

Pardus Laboratuvarı

Geçtiğimiz günlerde Özgür Bilişim DerneğiBursa Gölyazı İlköğretim Okulu‘nda 14 bilgisayarlık bir Pardus Laboratuvarı kurdu.

Özgür Bilişim Derneği bu güzel gelişmeye vesile olana kadar Gölyazı İlköğretim Okulu’nda herhangi bir bilgisayar laboratuvarı yoktu. Okul öğrencilerinin bilgisayarla ilk tanışıklığı, Pardus 2011’den bir önceki sürümü 2009.2 ile gerçekleşecek.

Açılışı, Nilüfer Belediye Başkanı Sayın Mustafa BOZBEYile birlikte gerçekleştirilen laboratuvar, fabrikaların ve şahısların bağışladığı eski bilgisayarlar değerlendirilerek oluşturuldu.

 

Bursa’daki Çalışkan Özgür Yazılımcılar

Özgür Bilişim Derneği’nin ilk kurduğu bilgisayar laboratuvarı bu değil, bugüne kadar Bursa’da üç farklı okulu daha bilgisayar ve özgür yazılım dünyası ile tanıştırdılar ve bu yöndeki çalışmaları devam ediyor.

Özgür Bilişim Derneği‘nin oluşumu, Yerel Gündem 21 kapsamında Özgür Yazılım Çalışma Grubu olarak 2008 yılında çalışmalarıyla başlıyor, resmi kuruluş tarihi ise 2009 yılına denk geliyor. Özgür Bilişim Derneği, Bursa’da özgür yazılım ve özgür teknolojilerine bilinirlik kazandırmak, daha sık kullanılmasını sağlamak amacıyla biraraya gelen kişilerden oluşuyor.

Özgür Bilişim Derneği amacını “Bursa’da, özellikle firmalara, okullara ve öğrencilere yönelik olarak özgür bilişim teknolojileri ile ilgili seminerler ve çalıştaylar vermeyi hedefliyoruz. Okulların bilgisayar laboratuvarlarının donanım ihtiyaçlarını gidermeyi, yerel ağlar kurarak öğretmenlerin işini kolaylaştırmayı, özgür bilişime meraklı insanları hem sosyal hem de bilgi bağlamında birleştirmeyi amaçlıyoruz. Bilişimle ilgili sivil toplum kuruluşlarına, bu alanda faaliyet gösteren firmalara özgür bilişimin kapılarını açarak gelişimlerine katkıda bulunmak istiyoruz.” sözleriyle özetliyor.

Özgür Bilişim Derneği‘ni kutluyor ve çalışmalarında başarılar diliyoruz :).

 

Reklamlar
Kategoriler:pardus Etiketler:, ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: