Başlangıç > pardus > Özgür Yazı Tipleri

Özgür Yazı Tipleri

Özgür yazıtiplerini dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Kullandığınız Linux dağıtımının derlediği yazı tipi (font) seçiminden bıktınız mı? Yayınlar ve sunumlar için daha farklı yazı tiplerine mi ihtiyacınız var? Nereye bakmanız gerektiğini biliyorsanız, özgür lisanslarla korunan yüzlerce yazı tipini kullanabilirsiniz!

İnternet’te birçok “ücretsiz” yazı tipi mevcut ve aslında bunların tümü ücretsiz veya özgür lisanslı değil. Lisansları önemsiyorsanız, ücretsiz fontları seçerken dikkatli olmak gerekiyor. Bazılarını indirmek ücretsiz; fakat değiştiremiyor ya da diğer insanlara gönderemiyorsunuz, kimileri de herhangi bir lisanslama bilgisi içermiyor.

Aslında dikkatli olmanız gerekiyor. İnternet’te lisans bilgisi verilmemiş, indirilebilir yazı tipi yayınlayan birçok web sitesi mevcut. Öyleyse, lisanslarında sorun olmadığına emin olduğumuz kaynaklara bir göz atalım:

 

Red Hat Liberation Yazı Tipleri

Özgür yazı tipleri konusunda akla ilk gelen proje, Red Hat Liberation yazı tipleri. Red Hat, serifli (kıvrımlı ve kuyruklu), serifsiz ve sabit genişlikli yazı tiplerini içeren Liberation ailesini Windows’da çok kullanılan yazı tiplerinin yerine kullanabilmek için hazırladı. Liberation ailesi Times (serifli), Arial (serifsiz) ve Courier (sabit-genişlikli) yazı tipleriyle birebir aynı metrik ölçümlere sahip. Bunların yapılmasının temel sebebi, Microsoft Office belgelerini LibreOffice belgelerine birebir çevirebilmek.

Eş yazıtiplerine sahip olmak demek, Word’den LibreOffice’e çevirirken biçemlerini (görsel stillerini) kaybetmemeleri, yazı tipinin genişliği ya da boyutundan dolayı metnin aşağı ya da yukarı kaymaması anlamına geliyor. Sözkonusu yazı tipleri gerçekten ücretsiz ve büyük bir kısmı GPL ve OFL ile lisanslı.

Pardus kullanıcılarının işi epey kolay, çünkü Liberation yazı tipi ailesi kurulumla birlikte bilgisayarlarınızdaki yerini alıyor.

“Özgür Yazı Tipi Hareketi” Red Hat’ın eyleminin çoktan ötesine geçmiş durumda. Örneğin Free Font Manifesto‘yu (Ücretsiz Yazı Tipi Manifestosu) inceleyebilirsiniz. Ücretsiz yazı tipleri manifestosu yanında tekrar dağıtım ve düzenleme/değiştirme lisanslarına sahip yazı tiplerine bağlar içeriyor.

Özgür yazı tipleri için en büyük kaynak, hiç şüphesiz Open Font Library. Ücretsiz ve özgür yazı tipleriyle tanışmak istiyorsanız, gidebileceğiniz bir diğer adres Özgürlükİçin’deki Tema bölümü. Burada, birbirinden ilginç 80 kadar yazı tipi var. Sayıları da her geçen gün artıyor :).

 

Yazı Tiplerini Sisteme Yüklemek

OpenType candır...Genelde iki ana yazıtipi biçimi karşımıza

çıkar: TrueTypeve OpenType. Bazı kaynaklar özellikle de matbaa endüstrisini hedefleyen üreticiler hâlâ Postscript yazıtiplerini sağlıyor, fakat sayıları her geçen gün azalıyor.

TrueType ve OpenType’ı ister ~/.fonts klasörüne kopyalayabilir, ister Sistem Ayarları > Yazı Tipi Kurucu’yu kullanarak çok kolay bir şekilde kurabilirsiniz.

Yazı tipini yükledikten sonra sistemin yüklenmiş olduğunu “görmesi” için kullandığınız programları kapatıp açmanız gerekebilir. Örneğin, LibreOffice yazı tiplerini hemen tanımaz.

Daha ne bekliyorsunuz? Özgür yazı tipleri sizi Tema bölümünde bekliyor!

Kaynak: özgürlüniçin.com

 

Reklamlar
Kategoriler:pardus Etiketler:, , ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: