Başlangıç > pardus > Silverlight Öldü, Yaşasın HTML5

Silverlight Öldü, Yaşasın HTML5

Bu adamın kaç parmağı var yahu?Silverlight’ı geçmişteki web ve masaüstü dünyası için lider platform bağımsız çalışma ortamı haline getirme çabalarının aksine, Microsoft şimdi Silverlight için strateji ve planlarının “değiştiğini” belirtti.

ZDNet‘ten Mary-Jo FOLEY, Microsoft’un sunucu ve araç bölümü başkanı Bob MUGLIA ile Microsoft’un Silverlight’a ilgisini kaybetmesi hakkında, Microsoft’un üç ay önce düzenlenen Profesyonel Geliştirici Konferansı’nda (PGK) konuştu.

MUGLIA‘nın cevabı çok şey anlatıyordu. Her ne kadar Microsoft’un Silverlight’ı Windows Phone için bir geliştirme ortamı haline getirmesi düşüncesini tekrarlasa da, Microsoft’un gelişeceğini gördüğü platform bağımsız çözümün HTML olduğunu kaydetti. FOLEY ile görüşmesinde MUGLIA, “HTML, Apple’ın iOS platformu da dâhil olmak üzere her şey için gerçek platform bağımsız çözümdür.” dedi.

HTML5 Geleceğin Teknolojisi

Yıllarını Silverlight’ı platform bağımsız teknoloji olarak yüceltmeye çalışan bir şirket için, bu büyük bir itiraf. Video teknolojisi olarak –aslında bir uygulama teknolojisi olarak da– Silverlight ve WPF çok iyi. 2009 yılında Microsoft’un Atlanta ofisinde yapılan XAML çalıştayında gördüğü kadarıyla, Silverlight’ın kabiliyetleri ve içinde kullanılabilen araç setleri de etkileyici.

Bununla birlikte, Windows üzerinde ve kurumsal pazarda .NET platformunun yaygınlığına rağmen, Silverlight İnternet’te beklenen ivmeyi yakalayamadı. Olimpiyatlar ve birkaç canlı yayın dışında Silverlight’ın İnternet’te kullanıldığını görmeniz mümkün değil.

Aynı şekilde, Silverlight ile geliştirilmiş program sayısı da Adobe Air kullanan program sayısına nazaran çok düşük. Seesmic desktop dışında Silverlight kullanılarak geliştirilmiş platform bağımsız bir uygulama, akla bile gelmiyor!

Bu arada Microsoft, HTML5’i artan bir ilgiyle benimsiyor. Şirketin yakın zamanda sunduğu Internet Explorer 9 Beta, HTML5 özelliklerini kullanan İnternet sayfaları ve promosyonlarla destekleniyor. PGK sırasında Silverlight hakkında hemen hiç konuşulmadı ancak HTML5 hakkında tartışmalar kesinlikle vardı. Belli ki Microsoft, Adobe Apple ve Google gibi HTML5’in en geniş ürün yelpazesinde kullanılabilecek ve ileride çıkabilecek ürünlerde de çalışacak bir teknoloji olduğunu gördü.

 

HTML5 İyi Bir Strateji

Evet, W3C HTML5’in tüm fonksiyonlarıyla kullanım için hazır olmadığını duyurdu ve bu geniş, global açıdan baktığınızda doğru. Ancak, insanların şu anda sahip olduğu ürünlere değil de, bundan sonra satın alacakları ürünlere baktığınızda, HTML5’in kendi içinde desteği olan bir teknoloji olacağı açıkça belli.

Microsoft’un platform bağımsız çözüm için HTML5 üzerine yoğunlaşması ve açık standartları benimsemeye başlaması, açık yazılım anlayışının zaferi değilse, nedir?

Reklamlar
Kategoriler:pardus
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: