Başlangıç > pardus > Patentlere Karşı Güç Birliği

Patentlere Karşı Güç Birliği

LibreOffice büyümeye devam ediyor.Ufukta LibreOffice Var” haberimizden de hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz eylül ayında The Document Foundation, Oracle kontrolündeki OpenOffice.org ofis yazılımını çatallayarak LibreOffice‘i oluşturmuştu.

Pardus 2011’de öntanımlı gelecek olan ofis araçlarının arkasındaki güç olan The Document Foundation, geçtiğimiz günlerde Open Invention Network (OIN) üyesi oldu. The Document Foundation, OIN’e katılarak LibreOffice’i olası patent saldırılarından korumayı amaçlıyor. Aynı günlerde Linux ve Unix masaüstü ortamı projesi olan KDE de OIN’e katıldığını açıkladı.

Open Invention Network 2005 yılında kuruldu ve RedHat, Sony, Philips, Novell, NEC ve IBM’den yatırım desteği aldı. OIN gerektiğinde tehdit oluşturabilecek patentleri de satın alarak, bu patentleri özgür yazılım dünyasının kullanımına açmak yoluyla özgür yazılımları korumayı amaçlıyor.

OIN’in “yakala ve bırak” modeliyle (bir patentin satın alınarak, özgür yazılım lehine feragat edilmesi) ilgili geçmişte pek çok yorum yapılmıştı. Bazıları bu satın almayı, Open Invention Network’ün (OIN) patentleri patent trollerinden kaçırmasındaki başarısı olarak överken; kimisiyse OIN’in kullanışlı patentleri ele geçirdiğini öne sürüyor.

Open Invention Network’ün bu alımları, Linux’a zarar vermeye niyetli kişileri ve patent troll’lerini engellemeyi amaçlıyor. Öte taraftan eldeki patentler aracılığıyla, Linux’u tehdit etmeye kalkışacak fitrmalara özgür yazılımın da “karşı saldırı” yapabilecek güçte olduğu hissettiriliyor.

Reklamlar
Kategoriler:pardus
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: