Başlangıç > pardus > İtalyan Parlamentosu Linux Diyor

İtalyan Parlamentosu Linux Diyor

İtalyan Parlamentosu Linux Kullanıyor.İtalyan Parlamentosu, Mayıs 2008’de 200 sunucu ve 3.500’den fazla bilgisayarını Linux ve OpenOffice.org‘a taşıyacağı planını duyurmuştu. Aşamalı olarak gerçekleştirilen göç süreci, Eylül 2008’de başladı ve geçtiğimiz günlerde tamamlandı.

Göçün yıllık olarak yaklaşık 3.000.000 Avro tasarruf sağlayacağı ifade ediliyor.

İtalyan Parlamentosu (Camera degli Deputati), 2008 yılının başında parlamentoda sadece açık kaynaklı yazılım kullanma önerisiyle sunulan tasarıyı oylayarak kabul etmişti. Söz konusu plan, İtalyan Komünist Yeniden Yapılanma Partisi’nden (PRC) parlamento üyesi Pietro FOLENA tarafından sunulmuştu.

 

Linux ile Çalışan Parlamento

İtalyan Parlamentosu, gerek sunucular gerekse kişisel bilgisayarlar için Novell Suse Linux dağıtımını kullanıyor. 2008 öncesinde istemcilerde Windows, sunucuların için büyük bir çoğunluğundaysa Novell Netware kullanılıyordu. Şimdiyse tüm sistemler Linux tabanlı ve ofis yazılımı olarak OpenOffice.org kullanılıyor :).

İtalyan gazetesi La Repubblica haberi “Açık kaynaklı bir sistemin benimsenmesi, yıllık 3.000.000 Avro kazanç sağlayacak” diye duyurdu. Gazetede belirtilenlere göre, İtalyan Parlamentosu’nda kullanılan bilgisayar başına düşen yıllık lisans maliyeti 900 Avro civarındaydı!

İtalyan Parlamentosu Linux’a geçerek, kişisel bilgisayarlarda yıllık % 90 oranında, sunucularda ise daha büyük oranda tasarruf etti. PRC parlamenteri Pietro FOLENA, göçün asıl sebebinin özgürlük olduğunu belirtiyor Bu tasarrufların önemi büyük fakat bu kararı almamızdaki asıl amacımız özgürlük kazanmak, tekel bir teknoloji ve yazılımdan kurtularak özgürlük kazanmak, kendi uygulamalarımızı geliştirerek özgürlük kazanma ve virüslerden kurtularak özgürlük kazanmak.”

İtalyan Parlamentosu’nun özgür yazılıma göçü, Avrupa’daki ikinci ve aynı zamanda en büyük parlamento göçü. Fransız Parlamentosu, 2007 yılında 577’si parlamento üyeleri tarafından kullanılmakta olan 1.145 kişisel bilgisayarı, bir diğer Linux dağıtımı olan Ubuntu’ya geçirmişti.

 

Kütüphane

630 seçilmiş parlamenter, 1.700 çalışan ve yüzlerce gazeteciyi ağırlayan İtalyan Parlamentosu’nun 3.500 kadar bilgisayar ve 200 sunucusunu Linux’a geçirmesi, son derece önemli bir gösterge.

Linux’a göç projesinin bir parçası olarak; Parlamento’nun halk kütüphanesine ziyaretçilerinin kullanımı için özgür yazılımla çalışan bilgisayarlar yerleştirildi. Parlamento kütüphanesindeki 10 bilgisayar, İtalyan demokrasisine ilişkin muazzam bir belge ve arşivi ziyaretçilere açıyor. Burada doküman yönetimi sistemi olarak, özgür bir yazılımın kullanıldığını eklemeye, sanırız gerek yok :).

Novell’in sitesinde “örnek Linux başarı öyküleri” arasına koyduğu İtalyan Parlamentosu, Linux’un fethettiği parlamentolardan sadece bir tanesi. Umarız, bir sonraki TBMM olur… 🙂

Reklamlar
Kategoriler:pardus
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: