Başlangıç > pardus > Haberlerimiz Sizlerin Eseri!

Haberlerimiz Sizlerin Eseri!

Özgürlükİçin HaberlerPardus, özgür yazılım dünyası, Linux tabanlı cihazlarla ilgili haberlere yıllardır, Özgürlükİçin sayesinde rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Peki, bu devamlılığın kaynağı nedir, biliyor musunuz?

Pardus topluluk sitesi Özgürlükİçin, katkıcı ve kullanıcılarının desteği ve yardımlarıyla gelişiyor ve büyüyor. Bu desteğiniz için öncelikle sizlere teşekkür ederiz.

Haberlerimizin yayına alınma sistemi birçok kullanıcı için tanıdık olsa da, aramıza yeni katılmış ya da sistemimizi bilmeyenler için bir tekrar daha anlatmak istiyoruz.

Ayrıntılı bir açıklamaya girmeden önce şimdiye kadar yazılmış 931 haber için yazarlarımıza çok teşekkür ederiz.

Her Şey Sizlerin Elinde!

Haber editörlerimiz, sadece Özgürlükİçin kullanıcılarına değil, basılı yayın aracılığıyla birçok kişiye ulaştılar. Bu, onların çeviri ve haber yazma konusundaki yeteneklerinin de kanıtı. Sizler de isterseniz, böyle bir şansa sahip olabilirsiniz.

Haber çevirilerimiz için Flyspray temelli bir “takip sistemi” kullanıyoruz. Bu sistemle haber takibi ve çeviri süreçleri çok kolay bir şekilde yürüyor. Ve Şimdi Haberler’de bu sistemin nasıl kullanılabileceğinden bahsetmiştik.

Tekrar kısaca hatırlatmak gerekirse:

 • Bulunan haberler sisteme linkleriyle beraber kullanıcılar ya da yöneticiler tarafından ekleniyor.
 • Çevirisini ya da yazımını üstlenmek isteyen kişi haberi üzerine alıyor.
 • En kısa sürede yazımı bitirip sisteme yüklüyor.
 • Yöneticilerimiz yazıları haber oalrak ekliyor, gerekirse üzerinde düzenlemeler yapıyor ya da bir kaç bilgi daha ekliyor.
 • Ve en sonunda haberler yayına alınıyor.

Kolay ve hızlı olan bu sistem sayesinde bu kadar çok haberi sizlere, yine sizlerin sayesinde ulaştırabiliyoruz. Sizler de bu sisteme katılıp Özgürlükİçin içerisinde ve başka mecralarda adınızın duyulmasını istiyorsanız neden bizlere katılmıyorsunuz? Takip sistemimizde sizleri bekleyen haberlere bir göz atalım isterseniz. Belki ilginizi çeken bir haber gözünüze takılabilir.

 

Sizleri Bekleyen Haberlerimiz

Takip sistemimizde sizleri boynu bükük bir halde bekleyen haberlerimize göz atacak olursak;

 • Microsoft HTML5’e geçiyor: Microsoft, web sektöründeki gelişmeleri göz ardı edemeyerek, Silverlight’ı bırakıp HTML5’e geçmeyi düşünüyor mu acaba?
 • Pardus için özgür yazıtipleri: Pardus üzerinde özgür yazıtiplerini nasıl kullanacağımızla ilgili güzel bir yazı. Pardus için uyarlayıp bize de öğretecek olan var mı?
 • Özgür sinema kamerası: Özgür filmleri geçtikten sonra özgür sinema kamerasıyla ilgili neler yapılabilir sizce? Peki bunu bize kim anlatmak ister?
 • Özgür araba OScar: Özgür donanımlardan bahsederken güzel bir haber daha. Özgür bir araba projesi. Projenin son durumunu ve özelliklerini bize kim iletmek ister?
 • KDE ve Qt kütüphanelerinin geleceği: KDE’nin Qt kütüphaneleriyle ilgili bazı planları var gibi gözüküyor. Ayrıntıları bize iletmeye gönüllü olan var mı?
 • Chromium depolarda: Depolarımıza gireli çok oldu ama haberini yapmamışız. Bu müjdeli haberi vermek için gönüllülerimiz vardır sanırım :).
 • Amnesia: The Dark Descent: Açık kaynaklı bir oyun haberi sizlerle. Linux dünyasındaki oyunların aslında ne kadar çok ve iyi olduğunu göstermek için güzel bir haber.
 • 0 A.D.’nin Alfa Sürümü Çıktı: Harika bir oyun olacağına dair güçlü ipuçları veren 0 A.D.’nin alfa sürümü çıktı ve bu sürüm İnternet üzerinden oynanabilen ilk sürüm. Bu güzel haberin sürüm haberini kim yazacak?
 • FengOffice proje yönetim uygulaması: Özellikle kurumsal ya da şirket içi kullanımlara çok işe yarayacak bir sistem. Üstelik benzerleri çok yüksek ücretlerle satılırken bu bir özgür yazılım ürünü. Bize daha ayrıntılı bilgileri aktarmak isteyen yok mu?

Takip sistemimizde bunlar dışında da yazarını bekleyen haberlerimiz var, bu haberlere göz atmak için takip sistemimizi ziyaret etmeniz yeterli.

 

Haber İsteklerinde Bulunmak

Özgürlükİçin’e sadece özgün haber yazarak ya da haber çevirileri yaparak değil, daha önce de söylediğimiz gibi haber isteği yaparak da katkı sağlayabilirsiniz. Takip ettiğiniz kaynaklarda sizin için önemli olan ya da diğer okuyucuların ilgisini çekeceğini düşündüğünüz haberlerin yazılması için istekte bulunmanız çok önemlidir. Böylece hiçbir haberi atlamamız garantilenmiş olacaktır.

Ne dersiniz, daha fazla haber yayınlayalım mı? 🙂

Reklamlar
Kategoriler:pardus
 1. Henüz yorum yapılmamış.
 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: