Başlangıç > pardus > Özgür Yazılım Müfredatı Hazır

Özgür Yazılım Müfredatı Hazır

Evrensel, dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerde kullanılabilecek bir “Özgür Yazılım Müfredatı”, uzun yıllardır hemen herkesin istediği bir şeydi. Bu yönde, geçtiğimiz günlerde önemli bir adım atıldı.

Özgür Teknoloji Akademisi, tamamen çevrimiçi olarak takip edilebilen ders modüllerinden oluşan bir sanal kampüs oluşturdu. Eğitim materyalleri özgür lisanslarla yayınlandı ve herkes tarafından erişilebilir hale getirildi.

Özgür Yazılım Akademisi’ne (FTA) eğitim almak için başvuranlar, bu üç katılımcı üniversitenin birinden seçilmiş olan eğitmenler tarafından yönlendirilecek. Akademi’nin amacı, özgür yazılım alanında oluşturulan profesyonel eğitim modüllerinin bilişim uzmanları, öğrenciler, öğretmenler ve karar vericilerin sorumluluğunda genişlemesini sağlamak.

Özgür Yazılım Akademisi’nin hedeflerinden birisi de, özgür yazılım topluluğu ile güçlü bağlar kurup FTA ders materyallerini temel başvuru kaynağı haline getirmek.

Özgür Bilgi Enstitüsü ve Özgür Teknoloji Akademisi’nin başkanı Wouter TEBBENS şunları söylemekte: “İlgili organizasyonlar ve camia üyelerinin desteğiyle yüksek lisans programı oluşturuyoruz ve bu bağlamda, Richard Stallman ve Özgür Yazılım Vakfı (FSF) desteğini alıyor olmamız bizim için bir onur. Topluluğun materyalleri kullanacağını umuyor ve topluluk üyelerini derslerimizde bizimle işbirliği yapmak üzere davet etmeyi ve ders materyallerimizi gözden geçirmelerini arzu ediyoruz.

Özgür yazılım hareketinin mimarı ve Özgür Yazılım Vakfı’nın başkanı Richard STALLMAN, bu oluşum hakkındaki görüşlerini şöyle ifade ediyor: “FTA eğitim materyalleri insanları GNU/Linux kullanımı konusunda eğitiyor olmasının yanı sıra, bunun neden önemli olduğu konusunda onları bilinçlenmesini sağlıyor.

Bu işbirliğinin ayrıntıları şöyle:

  • FTA dersleri için FSF özel misafir video dersleri konusunda destek verecek.
  • FSF gönüllülerini varolan materyallerin bakımı konusunda işbirliği yapmaları ve yeni ders materyalleri üretme konusunda cesaretlendirecek.
  • FTA, her yarıyıl FTA derslerini alanlara yüzde 30 indirimli FSF Dost Üyelik hakkı sağlayacak.

2011 kursları için kayıtlar şu anda açık durumda ve öğrenciler başvurularını bu adresten yapabilirler.

 

Özgür Teknoloji Akademisi Hakkında

Özgür yazılım müfredatının kitapları hazır.İspanya’daki Katalunya Özgür Üniversitesi, Hollanda Özgür Üniversitesi ve Norveç’teki Agder Üniversitesi’nin işbirliği ve Özgür Bilgi Enstitüsü (FKI) öncülüğünde ve EC Yaşamboyu Eğitim Programı desteğiyle oluşan konsorsiyum, bir uluslararası eğitim programı olan Özgür Teknoloji Akademisi oluşumunu gerçekleşti. Birlikte çalışılabilirlik çatısı üzerine kurulu sanal kampüs üzerindeki dersler, tamamen çevrimiçi (online) olarak verilecek.

Özgür Yazılım ve Açık Eğitim Kaynakları hareketleri izlenerek, tüm eğitim materyallerine internet üzerinden ulaşılabilecek.

Özgür Yazılım kullanımı kamu ve özel kurumlarda hızla artmakta ancak, bilişim uzmanı, öğretmenler ve karar vericiler arasında bu yeni alan hakkında yeterli bilgi ve uzmanlığa sahip insanların sayısı, hâlâ sınırlı durumda. Özgür Teknoloji Akademisi bu alandaki boşluğu doldurmak amacıyla daha fazla ve üst düzey lisansüstü programları oluşturmayı ve amaçlarını destekleyen başka üniversitelerle işbirliğine girmeyi hedefliyor.

Reklamlar
Kategoriler:pardus
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: