Başlangıç > pardus > Ufukta LibreOffice Var

Ufukta LibreOffice Var

LibreOffice: OpenOffice.org İçin Bir Topluluk Çatallaması

En köklü ve başarılı açık kaynak çalışmalardan biri olan OpenOffice.org’da sular durulmuyor. Oracle’nin Sun Microsystems’i satın almasından sonraki süreçte OpenOffice.org Projesi’nin yönetiminde hakkında yaptığı pek çok hata, özgür yazılım camiasında endişeye yol açmıştı.

Görünen o ki, özgür yazılım camiası, Eskiden Sun Microsystems’ın şimdiyse Oracle’ın tahakkümü altındaki OpenOffice.org Projesi’nden desteğini çekiyor.

Peki, OpenOffice.org’un yerini ne alacak?

OpenOffice.org’in kaynak kodlarını bırakıldığı yerden alarak yeni bir başlangıç yapacak olan yeni yazılımın adı hazır bile: LibreOffice. Türkçe söylemek gerekirse, “ÖzgürOfis“.

LibreOffice’de Şirket Dayatmaları Olmayacak!

Peki, kullanıcılar ve geliştiriciler için bu değişiklik ne anlama geliyor?

Firmaların geliştiriciler üzerinde baskı kuramayacağı, katı ve ağır teknolojik bağımlılıkları olmayan, herkesin eşit söz hakkına sahip olduğu, yeni bir ofis yazılımı geliyor. Aslında OpenOffice.org ölmüyor, sadece OpenOffice.org’u yaratan özgür yazılım camiası, daha özgür ve kendi ayakları üzerinde duracağı bir yapıya taşınıyor.

LibreOffice’in arkasında duracak olan bu yapının adı, The Document Foundation. Bu yeni yapı, geniş bir topluluk tarafından geliştirilen ve gerçek anlamda özgür yazılıma dayanan yeni bir ofis yazılımını ortaya çıkarmak için kuruldu.

Bu yeni yapı; Google, Novell ve Red Hat gibi pek çok büyük şirketçe destekleniyor. The Document Foundation’un destekçileri arasında Özgür Yazılım Vakfı (FSF), OSI, OASIS, Canonical, Collabora ve GNOME Vakfı’nın yanı sıra, Brezilyalı OpenOffice.org türevi BRoffice’in geliştiricileri ve çeşitli yerel OpenOffice.org toplulukları da yer alıyor. The Document Foundation, Oracle sahipliğindeki OpenOffice.org yazılımını çatallayarak LibreOffice‘i oluşturdu.

Önceden de çeşitli çatallamalar ve OpenOffice.org’un yönetişimi için daha bağımsız yönetişim modelleri oluşturmak için denemeler olduysa da, LibreOffice, topluluğun büyük bir kesimi tarafından destek alan ilk girişim olarak duruyor.

LibreOffice’in LGPL v3 lisanslı bir beta sürümü indirme için hazır bulunuyor. İkili paket ve kaynak dosyaları açık olarak sunulan LibreOffice, şu an sadece isim, marka değişikliklerini içerse de, Windows, 32 ve 64 bit GNU/Linux ve Mac OS X üzerinde kullanılabilir durumda.

The Document Foundation’ın yaptığı duyuruyu bu bağlantıdan, bu duyurunun Türkçe çevirisini K. Deniz ÖĞÜT‘ün günlüğünden okuyabilirsiniz.

Reklamlar
Kategoriler:pardus Etiketler:
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: