Başlangıç > pardus > Çocuklara Programlama Öğretmek

Çocuklara Programlama Öğretmek

ARM mikroişlemcisinin geliştiricisi Steven FURBER, son günlerde yayınlanan bir PC Pro makalesinde, Birleşik Krallık’taki bilgisayar bilimleri sınıflarına olan ilginin hızlı bir şekilde azalmasından yakınıyor. Aynı düşüş Amerika’da yaşanmamasına rağmen, Bilgisayar Bilimleri Öğretmenleri Birliği’nin yaptığı son çalışmada, ankete cevap veren 14.000 öğretmenden sadece %65’inin bilgisayar bilimlerine giriş düzeyinde bir dersi müfredatında barındıran okulda öğretmenlik yaptığı ortaya çıktı.

Dünyamız daha da çok teknoloji etrafında şekillenmeye başladığından, öğretmenler, çocuklara sadece nasıl bilgisayar kullanılacağını değil, aynı zamanda bilgisayarları programlamayı da öğretmek görevini üstlenmeli. Microsoft’un İlköğretim – Lise Bilgisayar Dersleri Akademik İlişkiler Müdürü Alfred THOMPSON, “Çocukların erken yaşta, daha henüz bilgisayar programcılığının sıkıcı olduğuna ya da bilgisayar programlamayı beceremediklerine (yanlış olsa da) karar vermeden, programcılıkla ilgilenmesini sağlamalıyız.diyor ve ekliyor, “Çocuklar daha, küçük, kolay etkilenebilir ve hayatlarında kullanacakları bir şeylerin arayışındayken, onlara ilgi çekici bir modelle bilgisayar bilimleri dersi vermek, bu alanda daha çok çeşitliliğe yol açacaktır ve bizim bilgisayar bilimleri alanında çeşitliliğe ihtiyacımız var.”

Şanslıyız ki, ilköğretim ve lise düzeyindeki öğrencilere, programlama öğretmek için yetenekli araçlar ve öğretmenleri için güzel kaynaklar var:

Scratch

Scratch

MIT Medya Laboratuvarı tarafından geliştirilen Scratch, 8 yaş ve üzeri çocuklar için grafiksel bir programlama dili. 2007’de duyuruluşundan bu yana, sitesinde bir milyondan fazla proje paylaşıldı.

Projeler, diğer kullanıcıların indirmesine ve değiştirmesine açık olduğu için paylaşım yönünden önemli bir dil olan Scratch, Mac, Windows ve Linux sistemlerde çalışabilen ücretsiz bir programlama dili.

Bu dille çalışanlar ya da öğrenmek isteyenler için yeni Scratch Wiki‘si önemli bir kaynak.

Scratch henüz Pardus depolarında bulunmuyor ama açık bir paket isteği var, gelişmeleri şu kayıt üzerinden takip edebilirsiniz.

App Inventor

App Inventor

Bilindiği üzere Google, 2005 yılından bu yana, mobil cihazlar için açık kaynak kodlu işletim platformu Android’i geliştiriyor. Son iki yılda büyük bir ivme kazanarak, mobil telefon işletim sistemi pazarındaki payını iyice artıran Android için Google, kısa bir süre önce de kod yazmadan uygulama geliştirmeyi sağlayacak App Inventor’ı duyurdu.

Temelde bir yapboz gibi düşünebileceğimiz App Inventor, bize sunulan çerçeve içerisinde yine bize sunulan parçaları birleştirerek, hiç kodlama yapmadan kendi uygulamalarımızı geliştirebilmemizi ve test edebilmemizi sağlıyor.

App Inventor hakkında daha detaylı bilgiler için Kod Olmadan Android Uygulaması haberine bakabilirsiniz.

Alice

Alice

Alice, çocuklara, nesne yönelimli ve olay yönlendirmeli programlamayı öğretmek için tasarlanmış, ücretsiz ve açık kaynak kodlu 3B bir programlama ortamıdır.

Alice’te öğrenciler bir nesneyi canlandırmak ve program yaratmak için grafik bloklarını sürükleyip bırakırlar. Alice’in bir türü Storytelling Alice, Kaitlin KELLEHER‘in Carnegie Mellon Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri doktora programının bir parçası olarak geliştirildi.

Animasyonların ve sosyal etkileşimin rolünün artırılmasıyla, bu program, öğrencilerin programcılığa duyduğu ilginin büyük bir oranda arttığını gösterdi.

Lego Mindstorms

Lego Mindstorms

Lego geçtiğimiz günlerde en popüler oyuncak seçildi. Bildiğimiz lego oyuncaklarına, programlanabilir robotik de eklersek, Lego Mindstorms’u elde ediyoruz.

Bunlardan başka ilköğretim ve lise düzeyini hedefleyen, Small Basic, CHERP, Kodu ve BASIC de dâhil olmak üzere çeşitli programlama araçları da var.

Bilgisayar derslerinin, Matematik, Türkçe, Hayat Bilgisi gibi ana ders olup olmayacağını göreceğiz, fakat bilgisayar derslerinin gelişimine katkı sağladığı, mantık, eleştirel düşünme ve problem çözme becerisi gibi yetenekler çok önemli.  Dolayısıyla, çocuklar hâlâ küçükken, nasıl bilgisayar kullanılacağını onlara öğretmeliyiz.

Reklamlar
Kategoriler:pardus Etiketler:, ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: