Başlangıç > pardus > Inkscape’ten Yeni Sürüm: 0.48

Inkscape’ten Yeni Sürüm: 0.48

Özgür vektörel grafik düzenleyicisi Inkscape, Google Summer of Code (GSoC) çalışmalarını ve geçtiğimiz 9 ayın geliştirmelerini içeren 0.48 sürümüne güncellendi. Yeni eklenen özellikler arasında, çoklu yol düzenleme, yeni hava fırçası aracı, geliştirilmiş metin aracı, LaTeX çıktı üretimi ve sunum hazırlamaya yardımcı olmak için tasarlanmış bir eklenti var.

Çok uzun zamandır istenen çoklu yol düzenleme bizlerle :)

2009 yılında, Inkscape düğüm aracı GSoC’nin bir parçası olarak yeniden yazılmış ve Inkscape’in çekirdeğinde çoklu yol düzenleme gibi sonraki geliştirme aşamaları için bazı değişiklikler yapılmıştı.

Daha yetenekli metin düzenleme aracıyla daha detaylı kontroller  yapılabiliyor

Linuxfund.org tarafından mali olarak desteklenen metin düzenleyicisi projesi, alt ve üst karakter desteği eklemesinin yanı sıra artık kullanıcıların satır, harf ve kelime aralıklarını kontrol edebilmelerine, yatay sıkıştırmaya, düşey ötelemeye ve karakter döndürmeye olanak sağlıyor.

Yeni sprey (hava fırçası) aracıyla tüm öğelerin; açısı, boyutu ve  benzeri paremetreleri değişmiş kopyalarını almak eskisine göre çok  kolaylaşıyor.

Inkscape’in ince ayar aracının tamamlaması için tasarlanan hava fırçası aracı, bir nokta etrafında, öğelerin ya da yolların rastgele dağıtımlı yinelenmesine izin veriyor.

Sunum hazırlamak isteyen kullanıcılar için, Python eklentisi JessyInk, Inkscape SVG katmanlarını web içinde gezinilebilir slaytlara dönüştürebiliyor.

Diğer geliştirme ve değişiklikler, Metin Aracı’nın açılan menüsünde yazıtipi örneklerinin görünmesine engel olmayı, araç ipuçlarını, genişletilmiş girdi birimi ayarını, kullanıcı arayüzünde genişletilmiş renk yelpazesini ve rafine edilmiş simge iletişim penceresini içeriyor.

Gaussian Bulanıklığı filtresi, Inkscape'in performansına olumsuz  etkiliyordu. Bulanıklaştırma işlemleri artık çok işlemci veya çok  çekirdekli bilgisayarlarda öncesine göre daha hızlı gerçekleşiyor.

Inkscape’in, komut istemcisi ve Windows sürümü de iyileştirildi. Artık komut isteminden “inkscape” yazılarak çalıştırılabiliyor ve göreceli yolları algılayabiliyor. Sürümde kararlılığı ve Unicode uyumluluğunu geliştirmek için de bazı hata düzeltmeleri yapıldı. Diğer detaylar, sürüm notlarında bulunabilir.

Inkscape’nin derlenmiş ve çalıştırılabilir Windows ve Mac OS X sürümlerinin yanı sıra, Linux üzerinde derlenebilen kaynak koduna bu adresten erişilebilir. Inkscape’nin yeni sürüm paketi içinse hata takip sistemine açılmış şu kaydı takip edebilir, geliştiricilerin bir an evvel depoya bu sürümü kazandırması için ısrarcı olabilirsiniz :).

Reklamlar
Kategoriler:pardus Etiketler:, ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: